Seznam Native ve spolupráci s

Věřte!!! Nebo ne?

Vyzkoušejte si, zda rozeznáte pravdu od dezinformace

Zavádějící nebo lživé informace se na internetu šíří jako virus, který může zkreslit to, jak vnímáme realitu. Každý z nás se může stát obětí lži či jejím nechtěným přenašečem. Vyplňte kvíz a ověřte si, zda rozeznáte nepravdivé informace od těch pravdivých. Na jeho konci se dozvíte, jak jste si vedli. Připravili jsme pro vás také několik užitečných rad, jak si informace ověřit.

1 10

Koupit si křečka? Chovat činčilu, chameleona, hada nebo papouška? To vše by už brzy mohlo být zakázané. Ne, nejde o aprílový žert. Z Bruselu přichází iniciativa, která má ve všech 27 unijních státech zakázat chov divokých a exotických zvířat v zajetí. Dotknout se má drtivé většiny rozšířených druhů, které chovají akvaristé či teraristé. (…) Do dvou let má vzniknout celoevropský pozitivní seznam zvířat vhodných k chovu. Co by na tomto seznamu nebylo, by nesměl s výjimkou zoologických zahrad nikdo chovat, rozmnožovat ani prodávat. Nejde o planou obavu. Takový seznam už má devět evropských států – Francie, Itálie, Litva, Belgie, Nizozemsko, Kypr, Lucembursko, Slovinsko a Malta.

Je tento text pravdivý?

Ne, není pravdivý.

Navzdory tomu, že se tvrzení objevilo i v celostátním tištěném deníku, je tato informace zavádějící. Z vysvětlujícího vyjádření Zastoupení Evropské komise v České republice vyplývá, že zmiňovaný seznam ani jeho návrh neexistují. Tato informace vychází z jiné legislativní úpravy, kterou si samy zavedly některé členské země Evropské unie. Například Lucembursko zakazuje chov hadů delších než tři metry. Redakce následně online verzi článku, jenž souběžně vyšel na iDnes.cz, upravila.

Správně!

Navzdory tomu, že se tvrzení objevilo i v celostátním tištěném deníku, je informace zavádějící. Z vysvětlujícího vyjádření Zastoupení Evropské komise v České republice vyplývá, že zmiňovaný seznam ani jeho návrh neexistují. Tato informace vychází z jiné legislativní úpravy, kterou si samy zavedly některé členské země Evropské unie. Například Lucembursko zakazuje chov hadů delších než tři metry. Redakce následně online verzi článku, jenž souběžně vyšel na iDnes.cz, upravila.

2 10

Milí přátelé,
píšete mi dotazy ohledně potravin označených zelenou žabičkou. Ze začátku jsem si i já myslela, že je to označení pro kvalitní potraviny. Rainforest Alliance představuje certifikaci udržitelnosti. Chce pomoci etickým pěstitelům, aby byli klimaticky chytří. (…) Až sem to zní docela dobře, problém jsou ale ty technologie, o jaké konkrétně se jedná a kdo celý tento projekt sponzoruje. Jedni z největších sponzorů RA je Nadace B M G a navíc celý projekt je součástí Zeleného údělu. (…) Asi určitě to není symbol pro opravdu čisté potraviny, které by podpořily naše zdraví. (…)

Je tento příspěvek pravdivý?

Ne, jedná se o nepravdu.

Tvrzení vyvrátila jak Státní potravinářská zemědělská inspekce, tak odborníci na udržitelné zemědělství. Značku žáby skutečně nezisková organizace Rainforest Alliance uděluje, a to hlavně farmářům, kteří hospodaří v tropických oblastech. Konečný spotřebitel pak ví, že daný výrobek byl vyroben eticky s ohledem na přírodu i férové podmínky zemědělců.

Správně!

Jedná se o lež, která kolovala v řetězových e-mailech i na sociálních sítích. Tvrzení vyvrátila jak Státní potravinářská zemědělská inspekce, tak odborníci na udržitelné zemědělství. Značku žáby skutečně nezisková organizace Rainforest Alliance uděluje, a to hlavně farmářům, kteří hospodaří v tropických oblastech. Konečný spotřebitel pak ví, že daný výrobek byl vyroben eticky s ohledem na přírodu i férové podmínky zemědělců.

3 10

Když škola radši nakoupí deky, než aby zatopila. Studentka jedné ze středních škol v Kolíně natočila, jak studenti během výuky dostávají od vyučující deky. Záběry obletěly celý svět a všiml si jich i americký moderátor Clayton Morris, který dodal: „Je zjevné, že lidé v Evropě bez plynu z plynovodu Nord Stream umrznou. To video je neuvěřitelné, tohle se opravdu děje.“ Jedná se tak o jeden z dalších důkazů, že se západní Evropa po odstřihnutí od ruského plynu hroutí.

Je tento text pravdivý?

Ne, video se nezakládá na pravdě.

Ačkoliv studentka video skutečně natočila a obletělo česká i zahraniční média, škola ve skutečnosti topila. Server iRozhlas studentku, která video zveřejnila, kontaktoval a ta uvedla, že se jednalo o humor. „Video, které jsem natočila, bylo jen ze srandy,“ vysvětlila Aneta, studentka 3. ročníku. „Nečekala jsem, že by se to mohlo dostat takhle daleko, až později jsem to začala brát jako vážnou situaci.“ Deky podle jednatelky školy Daniely Dalecké objednali jako vstřícný krok na začátku školního roku. „Deky jsme nakoupili už v srpnu, zamýšleli jsme to jako pozornost od školy,“ uvádí.

Správně!

Studentka, která video natočila, později pro server iRozhlas uvedla, že se jednalo o žert. Jednatelka kolínské střední školy i další studenti potvrdili, že ve škole se topilo a že 270 dek, které škola zakoupila již v srpnu, byla pozornost pro studenty.

4 10

Hořela v letošním lednu Eiffelova věž v Paříži?

https://www.instagram.com/ussfeeds/p/C2e_4vCh38J/?img_index=1
Je tato fotka pravdivá?

Ne, jedná se o podvrh.

Video se šířilo zejména na sociálních sítích TikTok a X, ale původ má na YouTube, kde je označeno jako VFX a CGI, což lze volně přeložit jako „vizuální efekty“ a „počítačově generovaná grafika“. Nejjednodušší způsob, jak si pravdivost videa ověřit, je podívat se na online kamery, které pařížský monument monitorují.

Správně!

Jedná se o video, které bylo vytvořeno pomocí VFX a CGI, tedy s využitím vizuálních efektů a počítačově generované grafiky.

5 10

Británie se jednou ohlédne zpět na Velký rajčatový hladomor z roku 2023 a bude si přát, aby byla méně rasistická.

Je tento titulek pravdivý?

Ne, titulek není pravdivý.

The Guardian nikdy článek s tímto titulkem nevydal. Deník informoval o nedostatku rajčat ve Velké Británii loni v únoru poté, co prudce vzrostly ceny energií, hnojiv a obalů. To označil jako příčinu nedostatku rajčat na trhu.

Správně!

Tento článek na The Guardian nikdy nevyšel, jeho údajná autorka v médiu od roku 2016 nepracuje. Deník informoval o nedostatku rajčat ve Velké Británii loni v únoru poté, co prudce vzrostly ceny energií, hnojiv a obalů.

6 10

Fluorid sodný, extrémně toxický a žíravý neurotoxin, o kterém bylo prokázáno, že snižuje IQ těch, kteří ho požívají, a to i ve stopových množstvích. Prokazatelně způsobuje poslušnost kvůli znečištění epifýzy a mozku, v mnoha zemích se přidává do vody z vodovodu, právě kvůli tomu, už přes 20 let.

Je tento text pravdivý?

Ne, není pravdivý.

Fluorid sodný je sůl rozpustná ve vodě. Bylo zjištěno, že v malých dávkách slouží jako prevence proti vzniku zubního kazu a chrání kosti, proto ho některé země v kontrolovatelném množství přidávají do pitné vody. Agence France-Presse oslovila tři různé odborníky, kteří se nezávisle na sobě shodli na tom, že fluorid sodný mozek nepoškozuje.

Správně!

Fluorid sodný je sůl rozpustná ve vodě a v malých dávkách slouží jako prevence proti vzniku zubního kazu a chrání kosti. Proto ho některé země v kontrolovatelném množství přidávají do pitné vody. Agence France-Presse oslovila tři různé odborníky, kteří se nezávisle na sobě shodli na tom, že fluorid sodný mozek nepoškozuje.

7 10

V Rusku, v zemi, kde je všechno špatně, odcházejí muži do důchodu v 61 a ženy v 56 letech. Vyspělý Západ si tento přežitek nemůže dovolit.

Je tento příspěvek pravdivý?

Správně!

Minimální věk pro odchod do penze je v Ruské federaci skutečně 61,5 roku pro muže a 56,5 roku pro ženy. Nutné je však podotknout, že Státní duma schválila reformu, podle které se od roku 2028 minimální věk pro odchod do důchodu zvýší, pro muže na 65 let a pro ženy na 60 let.
Kromě rozdílného věku pro odchod do důchodu je v Rusku odlišná také takzvaná střední délka života. V porovnání s průměrem západních evropských zemí se ruský muž v průměru dožívá 64 let a žena 75 let. Ruský muž tak v důchodu stráví pouhých 2,5 roku.

To není správně.

Minimální věk pro odchod do penze je v Rusku skutečně 61,5 roku pro muže, a dokonce 56,5 roku pro ženy. To se má však od roku 2028 změnit díky reformě, kterou v roce 2018 schválila Státní duma. Zároveň je v Rusku odlišná takzvaná střední délka života. Ruský muž tak v důchodu stráví v průměru pouhých 2,5 roku.

8 10

Předpověděl seriál The Simpsons útok na americký Kapitol?

https://www.snopes.com/fact-check/simpsons-jake-angeli/
Je tento příspěvek pravdivý?

Ne, jedná se o podvrh.

Fotografie byla záměrně upravena a následně vydávána na sociálních sítích za pravdivou.

Správně!

Fotografie byla záměrně upravena a šířena na sociálních sítích.

9 10

Vědci na massachusettské univerzitě aplikovali do listů špenátu nanotrubičky, které dokážou zachytit nebezpečné explozivní chemikálie a následně bezdrátově odeslat zprávu o nebezpečí do zařízení podobného mobilnímu telefonu.

Je tento příspěvek pravdivý?

Správně!

Vědci tento experiment provedli již v roce 2016.

Naopak, je to pravda.

Vědci tento experiment provedli již v roce 2016 a prokázal, že špenát opravdu může bezdrátově odeslat zprávu o přítomnosti explozivních molekul. I přesto, že věda v oblasti nanotechnologií učinila opravdu významný pokrok, na internetu kolují informace, které pravdivé nejsou. Typicky se jedná o nanočipy v očkovacích vakcínách.

10 10

Na radaru nebyly žádné srážky, ale v Plzni přesto v pondělí k ránu nasněžilo! Ještě v poledne ležela v centru města vrstva sněhu. Jak je to možné? Postaral se o to zajímavý meteorologický jev nazvaný průmyslové sněžení. To se může vyskytovat za nízké oblačnosti a mlh v blízkosti zdrojů vlhkosti, jako jsou komíny tepláren, elektráren i dalších podniků.

Je tento text pravdivý?

Správně!

Průmyslový sníh je opravdu vzácný jev, který se vyskytuje hlavně v hustě osídlených oblastech. Často se vyskytuje za nízké oblačnosti a mlhy, ideálně v kombinaci se zdroji vlhkosti jako komíny tepláren a elektráren.
„Průmyslové sněžení je často velmi lokální. Zatímco v centru Plzně je kolem jednoho centimetru nového sněhu, na okraji nenajdete ani vločku. V krajních případech může nasněžit z průmyslového sněžení za delší dobu i několik desítek centimetrů,“ informoval o neobvyklém jevu Český hydrometeorologický ústav.

Naopak!

Průmyslové sněžení je opravdu výjimečný meteorologický jev, kterého byli obyvatelé Plzně svědky. Často se vyskytuje za nízké oblačnosti a mlhy, ideálně v kombinaci se zdroji vlhkosti jako komíny tepláren a elektráren.
„Průmyslové sněžení je často velmi lokální. Zatímco v centru Plzně je kolem jednoho centimetru nového sněhu, na okraji nenajdete ani vločku. V krajních případech může nasněžit z průmyslového sněžení za delší dobu i několik desítek centimetrů,“ informoval o neobvyklém jevu Český hydrometeorologický ústav.

0 bodbodůbody

Vypadá to, že rozeznat pravdu od nepravdy je pro vás náročné.

Ale rozhodně v tom nejste sami. Rozeznat pravost fotografií či jednotlivých tvrzení je v dnešní době náročné i pro profesionály a odborníky. Tady je pár tipů, jak postupovat, pokud si nejste jisti, zda je informace pravdivá:

Jste na dobré cestě!

Jste na dobré cestě! Umět rozeznat pravdivé informace od podvrhů je čím dál složitější i pro odborníky. Až si nebudete příště jisti, zda je informace pravdivá, zkuste postupovat podle následujících tipů:

Na vás si jen tak někdo nepřijde, jen tak dál!

Na vás si jen tak někdo nepřijde, jen tak dál! Vypadá to, že se nenecháte zmást. Kdybyste si však přece jen někdy nebyli jisti, zde je pár tipů, které vám pomohou odhalit, zda se jedná o pravdu či podvrh.

Dezinformace jsou rostoucí hrozbou pro evropskou demokracii.

Poškozují naši společnost tím, že:

  • Narušují důvěru v instituce a sdělovací prostředky
  • Ohrožují
    volby
  • Omezují schopnost občanů kvalifikovaně se rozhodovat
  • Omezují
    svobodu
    projevu

Během covidové krize ohrozily veřejné zdraví nepravdivé informace o očkovacích látkách, zavádějící informace o zdravotní péči nebo nebezpečné hoaxy s nepravdivými tvrzeními a konspirační teorie o Zelené dohodě pro Evropu. V poslední době doprovází ruskou vojenskou agresi proti Ukrajině agresivní prokremelské dezinformace a válečná propaganda.