Seznam Native ve spolupráci s

Víte, jak udělat dobrý první dojem?

První dojem je klíčovým momentem každé mezilidské komunikace

To, jak na druhé působíte, ovlivňuje, jak snadno s nimi dokážete navázat vztah. Pokud víte, jak zapůsobit na první pohled, můžete dosáhnout daleko větších úspěchů v pracovním i osobním životě. Jak zazářit a získat si přízeň druhých?

Ve spolupráci s

33

milisekund

Tak málo stačí podle vědců z University of York k tomu, aby si člověk vytvořil názor na druhého člověka*

* Zdroj: Facial First Impressions of Partner Preference Traits, University of York, 2017.

Názor na druhé je souhrou smyslů

Než si některé signály o postavení nebo sympatičnosti člověka stačíme uvědomit, naše podvědomí už si na něj dávno vytvořilo názor. Jak správně zapůsobit na ostatní?

První dojem rozhoduje

Na dojmy a pocity z prvního setkání můžeme myslet i několik měsíců. Zvrátit naše představy o tom, jak moc je ten druhý vzdělaný, bohatý, čestný nebo úspěšný, je pak velmi těžké. Podle koučky Lenky Kotrbaté je navíc výsledek z prvního setkání poměrně těžké změnit. „Lidská psychika reaguje především na negativní věci a těch se pak drží. Pokud se nám nepodařilo udělat dobrý první dojem hned napoprvé, bude to chtít hodně času, abychom jej změnili,“ podotýká.

80

informací o druhých lidech přijímáme zrakem

Ze všech smyslových orgánů mají oči největší kapacitu vnímání*

* Zdroj: MENKHOFFOVÁ, Inga. Svět optických iluzí. Praha: Slovart, 2007.

Vyhodnotit, jestli je člověk sympatický nebo důvěryhodný, trvá každému jinak dlouho. Umění prvního dojmu se dá částečně natrénovat. Zaměřte se nejen na svůj zevnějšek, ale i chování. Jaké tipy se vyplatí mít na paměti?

1

Ovládejte řeč těla

Buďte přirození a uvolnění

Postoj těla a gestikulace jsou obvykle řízeny podvědomě. Pro okolí jde však o jasné signály, v jakém rozpoložení se zrovna nacházíte. Odborníci se shodují, že řeč těla je během prvního setkání daleko důležitější než slova, která pronesete.

Abyste posílili důvěru, můžete se lehce naklonit dopředu, mít otevřené dlaně nebo napodobovat řeč těla osoby naproti vám. Studie prokázaly, že sympatičtěji se nám jeví lidé, kteří se chovají podobně jako my. Naopak negativně působí rozkročené nohy nebo zkřížené ruce na prsou. Pozitivní dojem uděláte i příjemným podáním ruky.

Jak správně podat ruku?

Stisk ruky napoví mnohé. Neměl by být příliš jemný, ale ani pevný. Ruku stiskněte lehce tak, abyste se dotkli celou dlaní. Důležité je podávat ruku s úsměvem a pohledem upřeným do očí toho druhého.

Jak nás vidí druzí?

Image je přímý projev naší osobnosti a způsob, jakým se prezentujeme světu

Tvoří ji náš vzhled i styl oblékání, ale také osobnost a chování. Univerzální recept na vybudování dobré image neexistuje. Nejlepší cestou je osvojit si dobré způsoby, chovat se srdečně a upřímně se zajímat o své okolí. To, jestli se lidé cítí v naší společnosti příjemně, má totiž v konečném důsledku daleko větší váhu než styl našeho oblékání.

2

Zapracujte na svém charisma

Zdravá sebedůvěra je pro dobrý dojem klíčová

Podle odbornice Lenky Kotrbaté je zdravé sebevědomí pro navazování vztahů rozhodující. Když je člověk spokojený sám se sebou, a navíc je vhodně oblečený a upravený, automaticky se pohybuje vzpřímeněji a jeho komunikace působí uvolněněji. Díky tomu se více projeví vaše charisma a zanecháte lepší dojem. Jaké zásady se podle ní vyplatí mít na mysli pro vybudování zdravé sebedůvěry?

Jaké zásady se podle ní vyplatí mít na mysli pro vybudování zdravé sebedůvěry?

Vůně je neviditelným, ale nenahraditelným doplňkem

Osobitý parfém perfektně vyjádří, kdo jste

Nanášejte jej na pulsní body, ideálně na krční tepny, vnitřní zápěstí nebo loketní jamky. Tato místa na pokožce jsou prokrvená a parfém se z nich uvolňuje postupně.

3

Posilujte svůj hlas

A naučte se s ním pracovat

Obecně jsou lépe vnímáni muži i ženy s hlouběji položeným hlasem. Takoví lidé působí na okolí seriózněji, důvěryhodněji a ostatní se s nimi cítí klidnější. Podle Lenky Kotrbaté je však daleko důležitější přirozenost. „Dbejte na přirozenou tóninu hlasu a nijak jej nešroubujte. Když člověk vycítí, že osoba naproti němu je autentická, lépe se vzájemně otevřou jeden druhému. Přirozenost by měla být na prvním místě,“ dodává.

Jak trénovat hlasivky?

Hlasivky jsou sval a snadno je tak můžete posilovat, trénovat nebo protahovat. Tou nejlepší cestou je zpěv. Ať už máte pěvecký talent nebo ne, zkuste věnovat každý den pár minut této aktivitě. Když se naučíte během mluvení lépe ovládat dech, váš hlas bude znít uvolněně a vy tak zapůsobíte hned při pozdravu.

Šaty dělají člověka

Řada studií prokázala, že dobře oblečené lidi vnímáme jako důvěryhodnější

To, jak jsme oblečení, ale výrazně mění i naše chování. V dobře padnoucím oblečení podvědomě vystupujeme sofistikovaněji než ve volném sportovním oblečení. Řeč těla ovlivní i boty, obzvlášť ty na vysokém podpatku. Ženám mohou zvýšit sebevědomí tím, jak je fyzicky pozvednou.

4

Dívejte se druhým do očí

Najděte ten správný balanc

Pohled do očí vyvolává emoce a ovlivňuje, jak nás okolí vnímá. Během prvního setkání má oční kontakt vliv třeba na to, jak inteligentně na druhé působíme.* Naopak lidé, kteří se očnímu kontaktu vyhýbají, působí rozpačitě, nervózně a že něco skrývají. Jenže i nepřetržitý pohled do očí může být druhé straně nepříjemný. Důležité je proto najít vhodnou míru. Ideální je dívat se lidem do očí zhruba polovinu doby hovoru a nefixovat se očima na jedno místo.**

* Zdroj: Appearing smart: the impression management of intelligence, person perception accuracy, and behavior in social interaction, 2007.

** Zdroj: KŘIVOHLAVÝ, Jaro. Jak si navzájem lépe porozumíme. Praha: Svoboda, 1988.

Jak nejlépe udržovat oční kontakt?

Potlačte v sobě vypravěče a více naslouchejte. Během mluvení máme tendenci uhýbat pohledem, klopit oči k zemi nebo se dívat stranou. Což je naprosto přirozené. Potřebujeme si srovnat myšlenky, soustředit se a vybrat vhodná slova. Když naopak někoho posloucháme, jediné, na co se soustředíme, je právě pohled do jeho očí.

Vlasy jsou základem atraktivity jak u mužů, tak u žen

Bez ohledu na věk by vlasy měly vypadat zdravě, bez lupů a pěstěně

Při výběru účesu je dobré neřídit se jen trendy, ale především životním stylem. Třeba ti, kdo nemají moc času, uvítají kratší vlasy a střih, který ráno nevyžaduje příliš péče. Dobrý kadeřník proto nepřemýšlí jen o vašem vkusu, ale také o vaší osobnosti, stylu oblékání i životních návycích.

5

Věnujte čas i péči tomu, jak vypadáte

Vzhled je při prvním kontaktu důležitý

Atraktivní lidé totiž mají podle výzkumů obvykle lepší pracovní pozice, vyšší platy i pevnější vztahy s okolím. Studie, která se soustředila na vnímání tváří u kojenců, dokonce ukázala, že půlroční děti se na dobře vypadající lidi dívaly dvakrát déle než na ty méně pohledné.* Ať už jste muž či žena, svou atraktivitu můžete vyjádřit skrze módu, životní styl i celkový vzhled.

* Zdroj: Infant preferences for attractive faces: a cognitive explanation, 1999.

Pečujte o svůj zevnějšek a zapůsobíte dobře v každé situaci

To, jak vypadáme, jde ruku v ruce s tím, jak se cítíme. Péče o sebe je vědomý proces, který má pozitivní vliv na naši psychiku. Věnujte každý den chvilku času svým vlasům, vousům nebo tělu. Odměnou vám bude vnitřní spokojenost se sebou samými, díky které skvěle zapůsobíte v každé společnosti.

Vousy, knír, nebo hladce oholená tvář?

V minulosti společenské standardy jasně určovaly, zda mají gentlemani nosit tvář hladce oholenou, s plnovousem či pěstěným knírem

Dnes je naopak úprava vousů otázkou osobního vkusu. Muži s delším plnovousem by měli dbát na jeho pěstěnost a pravidelné rozčesávání. Kratší strniště by mělo působit vždy upraveně, tedy být rovnoměrně zastřižené a mít dokonale tvarované okraje.

Věnujte sami sobě dostatečnou péči a nebojte se udělat ten správný první dojem

Upravené vlasy či pěstěné vousy vám k tomu pomohou

Pečujte o sebe s multifunkčním zastřihovačem Philips řady 7000

Zastřihujte a upravujte tvář, vlasy i tělo pomocí 14 nástavců

Díky technologii Lift & Trim je zastřižení rovnoměrné

Břity DualCut se postarají o maximálně přesné zastřižení

Zastřihovač je vodotěsný pro pohodlné používání ve sprše a čištění