Díky nim budete pro přípravu pokrmů potřebovat kratší čas i méně energie.
Objevte jednoduché tipy, jak šetřit penězi
i elektřinou, teplem a vodou
Vytápění, ohřev vody a provoz elektrospotřebičů patří mezi největší žrouty energií. Cena vody, plynu a elektřiny se zvyšuje. Důvodů, proč omezit spotřebu v domácnosti, je hned několik. Kromě úspory peněz je s nižší spotřebou spojeno i nižší zatížení životního prostředí. Jak změnit své návyky a začít šetřit energiemi?
Víte, kde můžete nejvíce ušetřit na spotřebě elektřiny?
Moderní spotřebiče umí výrazně šetřit čas i snižovat spotřebu energií. Velkou roli ale hraje také to, jakým způsobem v kuchyni pracujete.
Při vaření používejte pokličky.
Díky nim budete pro přípravu pokrmů potřebovat kratší čas i méně energie.
Pro tažený vývar a další jídla, která vyžadují dlouhou přípravu, využijte tlakový nebo pomalý hrnec.
Zkrátí dobu vaření a spotřebují poloviční energii oproti běžným hrncům.
Naučte se využívat zbytkové teplo.
Při smažení, vaření a pečení vypněte sporák nebo troubu o pár minut dříve. Na výsledné chuti jídla to nepoznáte, na spotřebě však ano.
Skladujte potraviny úsporně.
Když při vybalování nákupu potraviny roztřídíte a ty nejpotřebnější budete mít hned na očích, nebudete je dlouho hledat. Vyhnete se tak častému otevírání lednice, která spotřebuje spoustu elektřiny, když necháte dveře dlouho otevřené.
Výrobci lednic doporučují teplotu v mrazáku nastavit na −18 °C a v lednici na 7 °C. Každý stupeň směrem dolů zvyšuje spotřebu elektřiny o 4 %. Nezapomeňte ani na pravidelnou údržbu lednice. I pár milimetrů silná námraza může zvýšit spotřebu energie až o 30 %.
Ohřívejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete.
Když na jeden šálek čaje v rychlovarné konvici ohřejete 1 litr vody, spotřeba energie stoupne trojnásobně. To samé platí i pro ohřev vody na brambory nebo těstoviny. Nepoužívejte zbytečně velké hrnce.
Využívejte myčku.
Zatímco během mytí plného dřezu nádobí proteče 40 až 70 litrů vody, myčka na jeden cyklus potřebuje jen 10 litrů vody a umyje při tom nádobí nastřádané za celý den.
Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, ale v napuštěném dřezu. Nejdříve opláchněte méně špinavé hrnky a sklenice, mastné a špinavé hrnce umyjte až úplně na konec. S úsporou vám pomůže také instalace termostatické baterie, která udržuje stálou teplotu vody, anebo perlátor, který mísí vodu se vzduchem,
a tím automaticky snižuje spotřebu vody.
Pravidelné sledování spotřeby v domácnosti pomáhá efektivně hospodařit s energiemi a dlouhodobě jejich spotřebu snižovat. A s chytrým měření je to daleko jednodušší.
Průměrný Čech každý den vypotřebuje zhruba 90 litrů vody. Skoro polovina vody proteče kohoutkem při osobní hygieně.
Jak se umýt, a přitom šetřit vodou?
Kapající kohoutek neberte na lehkou váhu.
Těsnění v takovém případě vyměňte co nejdříve. Několik kapek za minutu vytvoří za týden třeba i 170 litrů vody. V případě protékající toalety je množství zbytečně vyplýtvané vody násobně větší.
Vyzkoušejte úspornou sprchovou hlavici.
Díky ní můžete ušetřit i 70 % spotřebované vody.
Šetřete vodou s perlátorem.
Jednoduché zařízení stačí našroubovat na konec baterie v kuchyni nebo v koupelně. Každou minutu dokáže snížit průtok vody z 15 na 6 litrů, a přitom se nemusíte bát, že byste přišli o vysoký tlak vody.
Místo vany se naučte sprchovat.
Můžete tak každý měsíc ušetřit ohromující 3 000 litrů vody. Při sprchování klesá spotřeba vody o dvě třetiny.
Vypínejte tekoucí kohoutek.
Běžným kohoutkem proteče každou minutu okolo 10 litrů vody. Nenechávejte vodu zbytečné téct a během mydlení rukou nebo čištění zubů kohoutek vypínejte.
Nastavte bojler na 50 °C.
Teplejší vodu zpravidla nikdy nepoužíváme, a navíc se pak voda nemusí zbytečně míchat se studenou.
Při výběru velkých domácích spotřebičů volte ty, jejichž energetický štítek značí A+++. To je první krok k šetrnosti. Velký vliv na spotřebu má ale především to, jak spotřebiče používáte. Víte, jak se šetrně postarat o čisté prádlo?
Perte na nižší teploty. Při praní na 60 stupňů pračka potřebuje o 25 % méně energie než během praní na 90 stupňů. Výsledek je přitom stejný. Moderní pračky a prací prášky si umí se skvrnami i bakteriemi poradit i při nižších teplotách vody. Méně znečištěné prádlo proto stačí prát na 40 stupňů.
Usnadněte práci sušičce. Pokud máte sušičku, nastavte během praní odstřeďování na maximální počet otáček. Čím více vyždímané prádlo je, tím méně energie pak sušička potřebuje k jeho úplnému vysušení. Pokud chcete sušit prádlo úsporně, přenechte práci větru a slunci.
V obývacím pokoji a v ložnici trávíme nejvíce času. Bavíme se u televizí a herních konzolí, s večerním stmíváním rozsvěcujeme svítidla a v domácí kanceláři se zase neobejdeme bez počítačů. Jak alespoň trochu ušetřit energii?
Přejděte na LED žárovky.
Pro úsporu elektřiny nestačí jen zhasínat. S LED žárovkami můžete každý rok ušetřit až 85 % elektřiny ve srovnání se spotřebou klasických žárovek.
Při svícení 4 hodiny denně klasická žárovka za rok spotřebuje 90 KWh, zatímco LED žárovka jen 13 KWh. Za rok vám tak jedna LED žárovka ušetří zhruba 360 korun. Oproti běžným žárovkám má navíc až 15× delší životnost.
Buďte opatrní se stand-by režimem televize a počítače.
Spánkový režim některých spotřebičů nepřetržitě spotřebovává energii, i když je zrovna nepoužíváte. Tato spotřeba je sice malá, v součtu to je ale několik kWh ročně. Provoz pouhého set-top-boxu ve stand-by režimu ročně stojí 180 korun.
Řešením je zapojit tato zařízení do rozdvojky s vypínačem. Anebo si můžete pořídit časový spínač, který bude elektroniku odpojovat a zapojovat do sítě podle vámi nastaveného času.
Ložnici a obývák nepřetápějte.
Nejvíce tepla z obytných místností uniká nefunkčním těsněním oken nebo špatně zateplenými zdmi. Naučte se topit tak akorát, aby vám bylo příjemně.
Zatímco v obývacím pokoji je ideální teplota mezi 20 a 22 °C, v ložnici by mělo být chladněji, ideálně mezi 18 a 20 °C. V koupelně si můžete dopřát vyšší teplotu mezi 22 a 24 °C.
Topte chytře a udržte doma teplo.
Během topné sezony můžete za radiátory instalovat speciální reflexní fólii. Vyjde vás na pár korun, ale do místnosti odrazí zpět až 90 % sálavého tepla.
Každý stupeň navíc totiž spotřebuje o 6 % více energie. S regulací teploty během dne vám pomůže termostat s časovým spínačem. V době, kdy jste v práci nebo ve škole, můžete nechat teplotu spadnout klidně na 18 °C.
Pravidelné sledování spotřeby v domácnosti pomáhá efektivně hospodařit s energiemi a dlouhodobě jejich spotřebu snižovat. A s chytrým měření je to daleko jednodušší.
Zatímco z klasického elektroměru musí distributor fyzicky odečíst spotřebu energie jednou za rok, k informacím z chytrého elektroměru má online přístup denně. Tato data navíc může sdílet se zákazníky přes web. Chytré měření distributoři elektřiny postupně zavádějí, aby tak dostáli požadavkům Evropské unie pro členské státy.
Distributor pro jižní Čechy a jižní Moravu, společnost EG.D, chytře komunikuje se svými zákazníky prostřednictvím portálu Distribuce24. Díky tomu mají všichni aktuální přehled o spotřebě energií z předchozího dne a mohou ji případně zkusit snížit dříve než s každoročním vyúčtováním.
Chytré elektroměry jsou do budoucna důležité nejen kvůli spotřebě, ale také zapojování zdrojů obnovitelné energie do sítě. Díky předaným informacím totiž mohou distributoři přesněji predikovat energetické toky, což přispívá k efektivnímu využívání elektřiny a tím i ke zlepšení životního prostředí.