Seznam Native ve spolupráci s

Vlasy
nám padají každý den

Jak poznat,
že už je to příliš?

Každý třetí člověk se během života potýká s úbytkem vlasů. I když je padání vlasů přirozené, hranice mezi normálním a nadměrným vypadáváním není vždy jasná. Jak poznat, že vlasy ubývají víc, než by měly?

100 tisíc

Tolik vlasových folikul máme na pokožce hlavy.

Každý den ztratíme průměrně 50 až 100 vlasů, u některých lidí to ale může být i více. „Vlasy nám padají každý den a je to zcela přirozené. Normou je čtyři sta vypadlých vlasových vláken za den. Pokud je to víc, je dobré zpozornět,“ říká dermatoložka Barbora Grillová. Problém tedy nastává, pokud si všimnete výrazného prořídnutí v určitých oblastech hlavy nebo když v hřebenu, na kartáči či ve sprše nacházíte více vlasů než obvykle. Zatímco lidé s krátkým sestřihem si toho sotva všimnou, u těch s delšími vlasy je úbytek mnohem viditelnější.

Životní cyklus vlasu

Každý vlas prochází vlastním životním cyklem, který má čtyři fáze. Zatímco jeden právě začíná růst, jiný je ve fázi vypadávání. U žen může tento cyklus trvat čtyři až sedm let, u mužů většinou kolem tří roků. S přibývajícím věkem se ale tempo i kvalita růstu přirozeně mění.

„Vlasy se stávají jemnějšími, tenčími a ubývá jich. Postupně tak působí řidším a křehčím dojmem, a to platí pro muže i ženy,“

vysvětluje dermatoložka Barbora Grillová, která působí na pražské klinice Rajská Clinic.

Růstová neboli anagenní fáze

trvá tři až pět let. Během ní se buňky v kořínku rychle dělí, vytvářejí se nové vlasy a ty rostou rychlostí přibližně 1–1,5 centimetru za měsíc. Až 90 procent vlasů na hlavě se nachází právě v této fázi.

Přechodná neboli katagenní fáze

trvá dva až tři týdny. Vlas během ní přestává růst a odděluje se od krevního zásobení. Pouze jedno až dvě procenta vlasů je v této fázi.

Klidová neboli telogenní fáze

trvá přibližně tři měsíce. Vlas zůstává ve folikulu, ale neroste. Přibližně devět procent vlasů je právě v této fázi.

Vypadávání neboli exogenní fáze

je závěrečná. To znamená, že vlas se uvolňuje z folikulu a vypadává. Uvolní tak místo pro růst nového vlasu.

Geny
a hormony ve hře

Genetika ovlivňuje nejen barvu a strukturu vlasů, ale i jejich hustotu. Jde o takzvanou androgenní alopecii neboli dědičné vypadávání. U mužů se projevuje ustupujícími kouty a lysinou na temeni. U žen se objevuje méně často a projevuje se prořídnutím po celé hlavě, přičemž nejvíce je to patrné na temeni a pěšince.

Na kvalitu a hustotu vlasů mají velký vliv také hormony. Zvýšené vypadávání vlasů proto nejčastěji trápí ženy v období velkých hormonálních změn. Jde především o těhotenství, po porodu, při kojení nebo v menopauze. V těchto chvílích dochází v ženském těle k výkyvům v hladině hormonů, zejména estrogenu. Například po porodu se až polovina žen potýká se zvýšeným řídnutím vlasů. Může za to hormon estrogen, který prodlužuje růstovou fázi vlasu a jeho hladina se během těhotenství zvyšuje. Po porodu jeho hladina zase klesne a do fáze vypadávání najednou vstoupí mnohem více vlasů než obvykle.

Zdraví vlasů ovlivňují i naše zvyky

Časté fénování, žehlení, odbarvování nebo nešetrné kartáčování sice nezpůsobují vypadávání vlasů přímo, ale mohou je oslabit, lámat a narušit jejich strukturu. „Vlasům nejčastěji škodíme hrubým přístupem. Používáme například příliš horkou vodu na mytí nebo horký vzduch z fénu. Taháme za ně při česání, nosíme těsné účesy a zatěžujeme je nevhodnou kosmetikou,“ vysvětluje dermatoložka Barbora Grillová. Dodává, že pokud se k vlasům budeme chovat jemně a pečovat o ně šetrnou kosmetikou, odvděčí se nám zdravým vzhledem.

Stres jako
spouštěč

Jednou z nejběžnějších příčin vypadávání vlasů je stres. Může jít přitom jak o psychický stres, tak i ten fyzický, tedy způsobený vážnou nemocí i obyčejným nachlazením. „Poststresové vypadávání trápí zejména ženy,“ upřesňuje Barbora Grillová. Dodává, že na rozdíl od genetického vypadávání, které má u mužů a žen charakteristické vzorce, jako jsou například kouty nebo řídnutí okolo pěšinky u žen, stresové vypadávání je spíše plošné a může se projevit jako celkové prořídnutí nebo tvorba lysých míst.

Kdy začnou růst
nové vlasy?

Ať už jde o stres či hormonální nerovnováhu, jakmile se odstraní příčina řídnutí vlasů, jejich vypadávání se zastaví během tří až čtyř měsíců. „Od tohoto okamžiku by nové vlasy měly začít růst po dalších třech až čtyřech měsících. Je to tedy poměrně dlouhý proces, který vyžaduje trpělivost,“ dodává Barbora Grillová.

Mýty a fakta o vypadávání
vlasů

Mýtus

Časté mytí vlasů způsobuje jejich oslabení.

Fakt

Vlasy, které vypadnou při mytí, už byly ve fázi vypadávání. Mytí je pouze uvolní, ale není jeho příčinou. Naopak pro růst vlasů je čistá a zdravá pokožka hlavy zásadní.

Mýtus

Nošení čepic a klobouků způsobuje řídnutí vlasů, protože pokožka hlavy nemůže dýchat.

Fakt

Pokud není pokrývka hlavy příliš těsná, nemá na vypadávání vlasů žádný vliv. V létě je naopak vhodné chránit vlasy před sluncem a větrem, které je oslabují a způsobují jejich lámání.

Mýtus

Stříhání vlasů urychluje jejich růst.

Fakt

Stříhání ovlivňuje pouze viditelnou část vlasu, nikoli folikul, který je zodpovědný za růst. Pomáhá ale zbavit se roztřepených konečků, díky čemuž vlasy vypadají zdravěji.

Výživa pro krásné vlasy

Vyvážený jídelníček dodává vlasům potřebné živiny, podporuje jejich růst a pomáhá zabraňovat lámání nebo vypadávání.

„Vlasy mohou začít vypadávat nejen v důsledku nedostatku bílkovin, ale také kvůli chybějícím vitaminům a minerálům. Tento problém se může týkat jak žen, tak i mužů,“

upozorňuje dermatoložka Barbora Grillová. Které látky by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět?

Pečujte o pokožku hlavy

Rychlost růstu i kvalita vlasů jsou úzce spojené se zdravím pokožky hlavy. Čistá, hydratovaná a dobře prokrvená pokožka vytváří ideální prostředí pro růst silných a zdravých vlasů. Dermatoložka Barbora Grillová doporučuje každodenní masáž vlasové pokožky.

„Ať už při mytí vlasů nebo každý den na pár minut promasírovat pokožku na sucho. Masáž pokožku krásně prokrví a k vlasovým cibulkám se tak dostanou veškeré potřebné živiny.“

Cesta ke krásným vlasům začíná u kořínků. Objevte revoluční péči pro podporu růstu vlasů

Novinka Elseve Growth Booster sérum od L’Oréal Paris byla vyvinuta speciálně pro podporu růstu vlasů a omezení jejich vypadávání. Díky aktivní složce Aminexil-R™ působí přímo u kořínků, posiluje je a zároveň stimuluje růst nových vlasových vláken. Cestou k hustým a zdravým vlasům je ale především pravidelné používání. Proto zařaďte sérum do své každodenní rutiny – nejlépe ráno po čištění zubů nebo večer před spaním. Pro nejlepší výsledky ho používejte 5–7× týdně po dobu minimálně 6 týdnů.

  • Díky patentované technologii poskytuje komplexní výživu od kořínků až ke konečkům a prodlužuje životní cyklus vlasu.
  • Nová řada Elseve Growth Booster slibuje až 7 000 nových vlasových vláken a 10krát méně vypadávání.
  • Sérum je vyvinuto pro každodenní používání a vlasy nezatěžuje.

Chci silnější
a hustší vlasy

Jak sérum funguje v praxi?

Podívejte se na video, které ukazuje výsledky po šesti týdnech. Testovací skupina mužů i žen potvrdila, že každodenní použití séra výrazně podpořilo růst hustších a silnějších vlasů. Lidé s kratšími vlasy dosáhnou nejlepších výsledků při používání šamponu a séra ze stejné řady, zatímco pro delší vlasy je ideální do péče zařadit také kondicionér, který je nezatěžuje, usnadňuje rozčesávání a vlasy zároveň posiluje.