Seznam Native ve spolupráci s

Vyberte tu správnou střechu pro váš dům

Ať už stavíte nový dům, nebo se zabýváte rekonstrukcí, mít stavbu pod střechou je důležitý krok.

Dlouho očekávaný den, kdy se dokončí pokládka vysněné střechy, je pro majitele nemovitostí obrovskou úlevou. Znamená totiž, že je jejich stavba v bezpečí před silnými dešti a mrazem. A že se z hrubé stavby může za pár měsíců stát domov.

Stavaři říkají, že střecha dělá dům. Díky ní stavba konečně získá svůj tvar a charakter. Krásná nová střecha domu vdechne život. Když se vám podaří perfektně sladit barvu a materiály fasády domu, oken a střechy, stane se z ní ozdoba, která si jistě získá obdivné pohledy vašich sousedů.

Se stavbou střechy není dobré otálet, přichází na řadu po dokončení hrubé stavby domu, aby na ni příliš nepršelo. Je proto dobré vědět už na začátku stavby, jakou střechu chcete. Na trhu naleznete mnoho typů střešních krytin z různých materiálů, které se liší odolností a cenou.

Jak vybrat tu správnou střešní krytinu? A na co si dát pozor při její instalaci?

Při plánování nové střechy nejprve ověřte, že jsou vaše představy v souladu s pravidly v místě, kde se vaše nemovitost nachází.

Omezení se obvykle týká sklonu, typu střechy, barvy střechy a někdy i typu krytiny, které mohou být dané místními vyhláškami. Nejpřísnější regule panují v památkových oblastech.

Jak poznat, že je střecha zralá na výměnu?

Někdy jsou signály pro výměnu střechy jasné, třeba když do domu zatéká nebo když se střešní krytina začne rozpadat. Pokud je krytina výrazně poškozená, pravděpodobně nebude v dobré kondici ani krov. Nejdůležitější je zkontrolovat, zda dřevo není napadené škůdci nebo hnilobou. Obvyklé dilema při rekonstrukci je, zda starší krov pokrýt novou krytinou, která bude sloužit třeba i 100 let.

Vrstvy střechy: od krovu až ke krytině

Plechová střecha

  • střešní krytina
  • hydroizolační vrstva
  • tepelná izolace
  • krov

Tradiční střecha

  • střešní krytina
  • hydroizolační vrstva
  • tepelná izolace
  • krov

Plechová střecha mívá oproti páleným taškám jednodušší krov, protože má někdy až 20krát nižší hmotnost.

Díky tomu můžete konstrukci zjednodušit a zlevnit. U rekonstrukcí, kde jsou krovy málo únosné pro těžké krytiny, se lze použitím lehké plechové krytiny vyhnout jejich nákladné rekonstrukci.

Rekonstrukce střechy svépomocí?

Rekonstrukce střechy není legrace. Vyžaduje spoustu času a energie, ale hlavně potřebné znalosti, dovednosti a vybavení. Bez nich riskujete, že střechu chybnou pokládkou krytiny zničíte. Zatímco střechu na pergoly nebo garáže zvládnou šikovní kutilové sami, u složitějších střech se neobejdete bez spolupráce s projektanty, tesaři, pokrývači a klempíři.

Pokud se rozhodnete svoji střechu svěřit specializované firmě, zajímejte se o to, jak bude realizace probíhat a za jak dlouho můžete novou střechu očekávat.

Nezapomeňte se zeptat, zda mají pokrývači zkušenosti s danou střešní krytinou. Rozhodování vám mohou usnadnit také cenné reference od zákazníků.

Nechte si vypracovat kompletní cenovou nabídku včetně kladečského plánu a nákladů na dopravu, paletovné a likvidaci odpadu. Vyhnete se řadě komplikací a také zvýšeným nákladům při montáži střechy. Kvalitní dodavatelé vám nabídnou i spoustu originálních doplňků pro správné fungování střechy, jako jsou sněhové zábrany nebo prvky pro odvětrávání střešního pláště.

Při rozhodování o tom, jakou krytinu na střechu položit, je pro zákazníky nejdůležitější doporučení a cena.

Nejčastější druhy střešních krytin

Pálené tašky

Tradiční krytina z keramické hlíny se většinou používá pro střechy s vyšším sklonem. Střecha z pálených tašek je obvykle dražší. To proto, že krytina je odolná a těžká, a tak je i její doprava, manipulace a montáž nákladnější. Výrobci pálených tašek poskytují záruku 30 let. Co se týče barevnosti, v nabídkách výrobců najdete nejčastěji odstíny oranžové, červené a hnědé.

Bezpečný sklon střešní krytiny ≥22 °(ČSN 731901)
Obvyklá záruka30

Ocelová střešní krytina

Ocelové střechy si získávají příznivce díky své ceně, ale i díky odolnosti vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Toto řešení střechy bývá levnější než tradiční tašky a také než hliník. Krytina z ocelových plechů se hodí pro střechy se sklonem nejméně 7 stupňů. Jelikož se jedná o rozmanitý materiál, jehož životnost závisí také na povrchové úpravě, výrobci této krytiny poskytují záruku 20 až 40 let. Zásadní výhodou je, že výměna jednoduché střechy za ocelovou zabere jen několik dní, protože se jedná o lehkou krytinu, a tak se zákazník s nepořádkem kolem domu potýká jen krátce. Výhodou ocelových plechů je, že je výrobci nabízejí v mnoha barevných variacích, hodí se tedy pro každý dům.

Bezpečný sklon střešní krytiny≥7 °(ČSN 733610)
Obvyklá záruka30–50

Hliníková střešní krytina

Lehká a vůči povětrnostním vlivům extrémně odolná krytina. Díky povrchovým úpravám uspokojí i na barevnost náročného zákazníka a milovníka designu. Hliníková krytina se hodí pro střechy už od 7 stupňů. Výhodou hliníkové střešní krytiny je její nízká hmotnost, a tudíž velmi malé zatížení střešní konstrukce. A také poskytovaná záruka 60 let. Co se týče ceny, hliník je sice o něco dražší než ocel, přesto z něj jeho výhody činí výhodnější řešení pro mnoho střech. Z nabídky povrchových úprav hliníkových plechů si snadno vyberou jak fanoušci tradičních červených střech, tak i majitelé modernějších domů, pro které se hodí šedé či černé střechy. Někteří výrobci ale nabízejí i nestandardní barvy, jako je zelená, modrá nebo šedobílá.

Bezpečný sklon střešní krytiny≥7 °(ČSN 733610)
Poskytovaná záruka60

Betonová střešní krytina

Výhodou betonových tašek je široká nabídka barev, pevnost, ale i odolnost. Nevýhodou může být vyšší hmotnost, a tudíž i vysoké zatížení střešní konstrukce a nákladnější montáž. Výrobci betonových krytin na ně poskytují záruku, která se pohybuje nejčastěji okolo 30 let.

Bezpečný sklon střešní krytiny≥22 °(ČSN 731901)
Obvyklá záruka30
Vláknocementová krytina
Krytiny z přírodních materiálů
Zelená
střecha
Asfaltový
šindel

Při výběru střešní krytiny se rozhodujte podle toho, zda cena odpovídá kvalitě.

O té vám napoví životnost krytiny a záruka poskytovaná jejím výrobcem. Nezapomeňte si všimnout také toho, zda je daná střešní krytina vhodná pro sklon vaší střechy.

„Majitelé plechových střešních krytin si nejčastěji pochvalují to, že je mohou umístit i na střechy s nízkým sklonem. Lehký plech navíc šetří náklady na dopravu i zátěž samotných krovů, nevyžaduje složitou údržbu a jeho montáž je rychlá, a tak bývá levnější než pokládka tašek,“ jmenuje výhody plechu Ing. Petr Tureček ze společnosti Satjam, která se zabývá výrobou plechových střech.

Kamenná vata zajišťuje ticho i v podkroví

Kamenná minerální vata patří mezi nejoblíbenější izolační materiály střech. Je účinnou tepelnou, akustickou i protipožární izolací, takže si i při dešti můžete pod plechovou střechou vychutnat ticho a klid. Střechy pokryté ocelovými plechy se osvědčují i v horských oblastech na severu Evropy. Jedná se o technologii ozkoušenou desítkami let používání, která obyvatelům domů poskytuje komfortní bydlení bez hluku a unikání tepla.

Hliník, nebo ocel?

Rozhodněte se podle svého vkusu

Ocel i hliník patří mezi lehké materiály s dlouhou životností. To proto jsou mezi majiteli domů tak oblíbené. Jak se mezi ocelí a hliníkem rozhodnout?

Plechy z hliníkových slitin mají oproti těm ocelovým poloviční hmotnost. Ve srovnání s těmi ocelovými mají hliníkové střešní krytiny také delší životnost, jsou lehčí a odolávají korozi. Hodí se tak pro každého, kdo už nikdy nechce řešit střechu na svém domě.

Mezi největší výhody hliníku patří jeho tvárnost a to, že obstojí i v náročnějších podmínkách. Ocel je naopak pevnější a má lepší mechanické vlastnosti. Ocel speciálně upravená tak, aby odolala korozi, patří mezi nejpoužívanější lehké materiály.

„U hliníkové krytiny nehrozí koroze, má delší životnost, ale je měkčí. Pracujeme pouze s kvalitním norským hliníkem značky Norsk Hydro. Ocel si zase chválí klempíři, protože je pevnější a mohou se tak lépe pohybovat po střeše,“ dodává Ing. Petr Tureček ze společnosti Satjam.

Hliníková střešní krytina

  • dlouhá životnost
  • proti oceli poloviční hmotnost
  • proti oceli delší životnost
  • tvárnost

Ocelová střešní krytina

  • dlouhá životnost
  • upravená tak, aby odolala korozi
  • nejpoužívanější lehký materiál
  • oproti hliníku pevnější

„I v Česku si plechové střechy získávají stále více zákazníků, podle odborníků ze střechařských a stavebních firem z celé země tvoří plechové střechy zhruba polovinu realizací a patří jim první místo v pokládce krytin,“

říká Ing. Martin Smutný, provozovatel oborových portálů o střechách a zateplování krytiny‑strechy.cz a izolace‑info.cz.

Česká značka Satjam na své výrobky poskytuje až 60 let záruky.

Nabízí střešní krytiny z oceli a hliníku, pokryté rozličnými povrchovými úpravami a v bohaté škále barev.

„Našim klientům radí zkušení odborníci. Každému doporučíme plechovou střešní krytinu, která splňuje jeho požadavky, zajistíme dopravu i kladečský plán pro pokrývače. Díky široké nabídce barev, tvarů a povrchů střešní krytiny dokážeme vyhovět i těm nejnáročnějším zákazníkům,“ říká Ing. Petr Tureček, produktový manažer ze společnosti Satjam.

Nedělejte kompromisy mezi cenou a kvalitou.

Dopřejte svému domu lehkou, odolnou a cenově dostupnou plechovou střechu. Slaďte barvu střechy a fasády a užívejte si obdivné pohledy vašich sousedů.

Chci plechovou střechu