Novinkou chytrých domácností jsou hlasoví asistenti. Znát je budete z mobilních telefonů. Ty, které se hodí do domácnosti, mají podobu reproduktorů různých tvarů. Hlasoví asistenti neustále čekají na příkaz, který od vás uslyší. Můžete je tak využít k vyhledávání informací, přehrávání hudby, můžete s nimi hrát hry, přepínat televizi, nastavovat v zimě topení, v létě klimatizaci. Nastavíte si s jejich pomocí i budík, ovládnete světlo nebo zásuvky. Využijete je i k ovládání kuchyňských spotřebičů.
Robotické spotřebiče, zvláště vysavače a sekačky, zažívají v posledních letech velký boom. Nabídka robotických vysavačů je tak velmi pestrá, je z čeho vybírat. Model, který vám opravdu usnadní vysávání, by měl mít navigaci, měl by se pohybovat po domácnosti systematicky, aby nevynechal žádný prostor a měl by být schopný navázat tam, kde s úklidem skončil před tím, než se vydal do nabíjecí stanice pro potřebné dobití energie.
Některé vysavače si snadno poradí s různými povrchy, vyluxují tvrdou podlahu ale i koberec, nezastaví je ani prahy mezi pokoji, naopak před schodištěm se včas zastaví. Zaneprázdnění lidé jistě ocení modely robotických vysavačů, které lze připojit na wifi a díky tomu rozšířit jejich funkce. Vysavač tak můžete zaktivovat třeba ze své kanceláře a přes aplikaci sledovat, jak a ke vám doma uklízí. Velmi žádanou funkcí vysavačů je i schopnost zároveň s vysáváním vytírat, což ocení hlavně alergici.
Na obdobném principu jako robotické vysavače, plní svou úlohu i robotické sekačky na trávu. Za zmínku stojí fakt, že první taková sekačka spatřila světlo světa už v roce 1969. Dnešní sekačky vypadají podobně, musí mít hlavně dostatečné velká zadní kolečka kvůli stabilitě v terénu a ostré sekací nože. Koš na sbírání trávy v robotické sekačce nenajdete, trávu poseká a rovnou mulčuje. Najemno nasekané kousky trávy jsou rozmetány po trávníku, kde přirozeným způsobem tlí a hnojí pozemek. Tyto sekačky ocení hlavně majitelé větších pozemků bez prudkých svahů.
Co byste řekli na to, kdyby šla perlivá voda napustit z kohoutku a vám by tak odpadlo nepříjemné tahání balíků vod? A co kdyby bylo možné si rovnou z kohoutku natočit vřelou vodu na vaření? Takové usnadnění v kuchyni je možné díky chytrým bateriím na vodu. S jejich pomocí si můžete napustit buď klasickou vodu, ale také vychlazenou filtrovanou vodu a již zmiňovanou perlivou či vroucí vodu. Celé kouzlo tkví ve speciální vodovodní baterii se snadno montáží, průtokovým chladičem s filtrem a láhví CO2.
V dnešní uspěchané době se často stává, že něco hledáme. Klíče od bytu, auto na parkovišti, peněženku, ale zatoulat se může i domácí mazlíček. Ideální vychytávkou jsou v tomto případě lokátory. Ty fungují na různých principech, na radiových vlnách, jiné mají v sobě čip, který si rozumí s Bluetooth ve vašem telefonu, do kterého je potřeba si stáhnout vhodnou aplikaci. Princip fungování se odrazí na ceně takového lokátoru. Ty nejsložitější mohou stát až několik tisíc korun.
Lokátor snadno připevníte na obojek svého psa nebo kočky. Pomocí vyhledávácí služby pak můžete na příslušných online stránkách sledovat, kde se váš domácí miláček právě nachází. Lokátor na obojku zvířátka určuje polohu pomocí GPS a zajímavostí je, že vzdálenost sledování není nijak omezená. Ideální řešení, pokud si chcete ušetřit nervy a čas s hledáním zaběhnutého mazlíka. Lokátory můžete samozřejmě využít i při péči o malé děti nebo naopak starší rodiče, kteří mohou mít problémy s orientací.
V době pandemie koronaviru, kdy téměř jedinou možností, jak nakoupit, je si zboží objednat a nechat dovést kurýrní službou, přišla firma FurtodoBox s.r.o. s další možností, jak si takové nákupy ještě více ulehčit, využít bezkontaktní doručování a hlavně ušetřit spoustu drahocenného času. Inteligentní poštovní schránky a boxy na balíky ale také na potraviny se stávají součástí chytrých domácností. Již nyní schránky FurtodoBox přijímají zásilky kurýrů a do budoucna je počítáno s tím, že nejvyužívanější službou bude doručování potravin. Firma má v nabídce chlazené schránky, jenž umožňují právě doručování potravin. Schránky jsou dokonce vybaveny k přijímání čerstvých a mražených potravin, umožňují vzdálený přístup, online řízení pohybu zásilek a jejich monitoring a ovládání teploty uvnitř boxu. Neopomenutelnou výhodou nových inteligentních poštovních schránek či boxů je také možnost odesílání zásilek přímo od vás z domu nebo firmy.
Získáte poštovní balíkovou schránku umožňující bezkontaktní doručování a odesílání balíků, potravin a dopisů. Schránka vám ušetří spoustu času, který by byl potřeba na nakupování a dopravou nákupu. Ušetříte také čas i díky tomu, že nebudete muset čekat na kurýra kvůli předání zásilky. Z FurtodoBoxu bude také možné zásilky odesílat, odpadne tak nutnost je přenášet třeba na poštu. FurtodoBox umí přijímat balíky všech známých přepravních firem jako jsou Česká pošta, PPL, DPD, GEIS, GLS, WEDO (dříve Intime) aj.
Jedná se o inteligentní box umístěný na adrese příjemce či odesílatele. Boxy jsou napojeny na 230 V, případně na internet (při využívání Furtodo on-line služby - bezkontaktní předání zásilky, které bude vyžadovat kontrolní číslo, jenž bude muset sdělit kurýrovi příjemce zásilky). Boxy jsou vybaveny venkovní i vnitřní kamerou, které umožňují monitorovat manipulaci se zásilkami uvnitř i vně boxu a je tak zajištěn dohled nad zásilkami a samotným boxem z pohledu bezpečnosti. Dále jsou schránky vybaveny čtečkou čárových kódů, bezpečnostním elektronickým zámkem, displejem, vnitřním přisvícením, mikropočítačem aj. Boxy jsou certifikovány na venkovní i vnitřní používání. Chlazené boxy jsou vybaveny teploměrem a zařízením ke sledování teploty a je možné teplotu vzdáleně ovládat. Je tak zajištěná nízká spotřeba elektrické energie. Schránky byly testovány za nepříznivých povětrnostních podmínek a také v klimatické komoře na rozmezí teplot - 40 C až + 50 C Komunikují s přepravci, eshopy a doručovateli zabezpečeným protokolem. Jsou vyráběny v České republice a vyznačují se nízkou spotřebou energie.
Zákazník si jednorázově zakoupí pouze box a může začít přijímat zásilky - nemusí platit žádné další poplatky. K dispozici má několik velikostí balíkových i chlazených boxů a samozřejmě může vybírat i z několika barevných variant. Ke schránkám patří také příslušenství, které lze objednat dle potřeby. Celý systém je projektován takovým způsobem, jenž umožňuje instalaci balíkové schránky FurtodoBox majiteli pouze svými silami. Boxy postačí pouze napojit na síť 230V a zajistit připojení k internetu.
Schránky jsou určené pro domácnosti a firmy - k doručování a odesílání klasických balíků a potravin, do boxů mohou doručovat například i farmáři své produkty. Dále pak jsou vhodné pro lékárny a jejich noční závoz léků nebo uskladnění léků, které potřebují být v chladu. Boxy jsou samozřejmě určené i pro e-shopy či pro obchody kvůli nočnímu závozu zásilek. Schránky svoje uplatnění najdou i v okolí úřadů, kde mohou sloužit k doručování a odesílání zásilek v době, kdy nejsou úřední hodiny. Zkrátka využít je může kdokoliv, kdo bude mít od majitele přidělený přístup. Boxy je možné sdílet s rodinou či sousedy apod.
I celospolečenský přínos FurtodoBoxů je zřejmý, jejich používání bude mít pozitivní dopad na ekologii, zmenší se spotřeba paliva při doručování. Sníží se i kontakt mezi lidi, což je vhodné z důvodu šíření infekčních nemocí.