Seznam Native ve spolupráci s

Vydejte se na výpravu na čtyřech kolech

Vzpomínáte s láskou na dobu, kdy se mohlo cestovat bez omezení? Stýská se vám po plánování cesty, balení kufrů a následném objevování nových míst? Pojďte si užít virtuální výlet do ulic italských měst a k památkám, které pamatují tisíce let před naším letopočtem.

I když současná pandemická situace nenahrává cestování, i doma si můžete navodit atmosféru té pravé Itálie. Podívejte se na místa, která svou krásou berou dech.

Naplánujte si cestu do Itálie

Země na jihu Evropy láká voňavou kávou, výbornými pokrmy i dlouhými písečnými plážemi. Je oblíbenou destinací všech, kdo chtějí obdivovat antické památky v Římě nebo prozkoumávat toskánské vinice.

0

Itálie má na svém kontě 55 kulturních a přírodních památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. V tomto ohledu je světovým rekordmanem.

Jaké italské památky
patří na seznam UNESCO?

Dolce vita po italsku

Italové patří mezi požitkáře. Neobejdou se bez dobrého vína, silné kávy a kvalitního jídla. Nikde jinde neochutnáte lepší pizzu, a těstoviny tu připravují na tisíc způsobů. Spousta Italů tráví odpoledne v kavárnách, kde se setkávají s přáteli. K večeru pak spousta italských měst ožívá bujarým veselím. Takový je životní styl dolce vita, plný bezstarostné zábavy, který může Italům závidět celý svět.

Cestování na 4 kolech je pohodlné

Pokud se rozhodnete do Itálie vycestovat autem, můžete se dostat i do výjimečných míst, kam nemíří davy turistů. Auto je ideální dopravní prostředek pro všechny, kdo chtějí cestovat vlastním tempem a objevovat cesty mimo známé turistické oblasti. Pokud chcete poznávat italský venkov nebo stoupat k vrcholkům italských hor, bez auta se ale neobejdete. Naopak v městském provozu na vás čeká zkouška řidičských dovedností.

Díky autu můžete rychleji měnit své plány podle počasí a nezaskočí vás ani velké zpoždění vlaku nebo autobusu. A pokud patříte mezi cestovatele, kteří se neobejdou bez pěti párů bot, auto je váš ideální parťák na cesty.

Vzdálenost z České republiky za italské hranice autem je 600 km.

Mapa ČR-Itálie

Chcete radši objevit známé metropole nebo italský venkov? Podívejte se na tipy, kam se vypravit

Vzdálenost1 300

Řím

Město opředené legendami láká cestovatele z celého světa

Řím je jedním z italských měst, která každoročně přitahují nejvíce návštěvníků. Láká je na tisíce let staré památky, ale i na zapadlé uličky a málo známá zákoutí. Věčné město, jak se Římu přezdívá, je opředené mnoha legendami. Mezi ty nejznámější patří příběh o založení města bratry Romulem a Remem. Proto se u sochy vlčice, která podle pověsti bratry zachránila z řeky, scházejí hloučky lidí, kteří míří po stopách bohaté římské historie.

Chcete do Říma vyrazit autem? Nejkratší cesta z Prahy trvá okolo 13 hodin a vede přes Plzeň, Řezno, Mnichov, Bolzano a Florencii. Celkem měří zhruba 1 300 kilometrů.

Typická omáčka podle receptu pastýřů

Vychutnejte si světoznámou omáčku na těstoviny jménem amatriciana, která se skládá ze 6 ingrediencí. Ikonu italské kuchyně podávali od konce 17. století pastýři z okolí města Amatrice v italském regionu Lazia. Brzy si ji ale oblíbili lidé po celé zemi.

Krveprolití v Koloseu

Jedna z nejvíce obdivovaných památek světa a pýcha všech Italů je Koloseum. V dobách své největší slávy pojal oválný amfiteátr až 70 000 diváků, kteří nejčastěji sledovali gladiátorské zápasy, sehrané námořní bitvy nebo popravy. Jeho provoz Římané zahájili hrami, které trvaly celých 100 dní a během kterých přišlo o život mnoho gladiátorů, trestanců i divoké zvěře.

Městské čtvrti, kde to žije až do rána

Řím se západem slunce ožívá v město plné života a zábavy. Celoročně se ozývá dobrá hudba hlavně z římských čtvrtí Testaccio a Trastevere. V místních uličkách narazíte na restaurace nabízející italské speciality, ale i na bary a vinárny, kde to žije až téměř do rána. Pozůstatkem středověkého období jsou také úzké křivolaké uličky, které lákají návštěvníky, aby se v nich snadno ztratili.

Vzdálenost2 200

Palermo

Hlavní město Sicílie navštěvují milovníci architektury i mořských vln

V pátém největším italském městě na vás dýchne pravá jižanská atmosféra. Ostrov Sicílie je sice nechvalně proslulý mafiánskými potyčkami, i tak je ale Sicílie svou historií a přírodou nádherná. Turisté sem míří za dlouhými plážemi, průzračným mořem a orientální architekturou, která připomíná, že ostrov byl v minulosti součástí Byzantské říše.

Chcete do Palerma vyrazit autem? Cesta z Prahy na Sicílii trvá přes 23 hodin a vzdálenost měří 2 200 kilometrů. Na Sicílii se z italské pevniny můžete dostat i s autem na přívozu.

Chci zažít jízdu italským autem

Objevte místní trhy plné dobrot

Trhy se v Palermu konají na Piazza del Carmine a v oblasti Vucciria. Nakupovat tu můžete u místních rybářů, řezníků a pěstitelů ovoce a zeleniny. Poznáte tak, jak jsou obyvatelé Sicílie srdeční. Ochutnejte citrusové plody, které se podávají i jako předkrm, posypané sušeným chilli a pokapané olivovým olejem. Na trzích si přijdou na své i ti, kteří mají rádi mořské plody, olivy nebo sušenou šunku.

Přeneste se do Karibiku

Necelou hodinu cesty na západ od Palerma se nachází pláž San Vito Lo Capo. Pokud váháte, zda se vypravit na výlet, vězte, že na vás čeká nádherný bílý písek a průzračná voda v moři. To proto se této oblasti přezdívá „italský Karibik“. Pláž se nachází na úzkém výběžku v severozápadní části ostrova a je považována za jednu z nejkrásnějších na Sicílii.

Křupavé arancini jsou sicilská klasika

Vliv na gastronomii měli na Sicílii kromě Italů i Řekové, Římané a Arabové. Díky tomu je sicilská kuchyně plná netradičních chutí, které se klasické italské gastronomii příliš nepodobají. Obyvatelé vaří kuskus, do slaných jídel přidávají rozinky a neváhají jídla kořenit také šafránem, muškátovým oříškem nebo skořicí. Místní specialitou jsou arancini – smažené kuličky z vařené rýže plněné masovým ragú, mozzarellou nebo lilky.

Vzdálenost667

Milán

Poznejte přátelské město, které je Mekkou módy

Druhé největší italské město v sobě snoubí hned několik cestovatelských příležitostí. Centrum města se rozprostírá v okolí náměstí Piazza del Duomo, na kterém se nachází katedrála Narození Panny Marie. Najdete zde mnoho památek, ale i nejluxusnější milánské módní značky jako Valentino, Versace, Prada, Armani nebo Dolce & Gabbana.

Cesta z Prahy do Milána trvá autem přibližně 10 hodin a celkem najedete zhruba 667 kilometrů.

Světoznámá opera i nákupní pasáž

Každý operní pěvec by se chtěl alespoň jednou předvést ve světoznámém divadle La Scala, které se nachází v Miláně. Pokud i vy chcete obdivovat architekturu nádherné budovy, vydejte se od milánské katedrály skrz slavnou nákupní pasáž Viktora Emanuela II., pojmenovanou po prvním králi Italského království. Uvnitř na vás dýchne historie plná zlata a karmínově červeného sametu.

Vstupenka na Poslední večeři

Freska italského mistra Leonarda da Vinciho, která patří k jeho nejznámějším dílům, se nachází v milánském kostele Santa Maria delle Grazie. Sklízí obdiv lidí po celém světě, a tak je o návštěvu kostela enormní zájem. Pokud toužíte slavnou fresku vidět, doporučujeme koupit vstupenky s dostatečným předstihem. Klidně i tři měsíce před tím, než se do Itálie vydáte. Zabrouzdejte na internetu a zamluvte si vstupenky online.

Milánské rizoto

Ačkoli Milán nepatří mezi lokality s vyhlášenou kuchyní, i v lombardském regionu se najdou místní speciality. Milánská kuchyně připomíná spíš německou, nenarazíte tu na autentické těstoviny nebo pokrmy z rajčat. Severní Itálie patří masu, sýru a rýži. Sytá jídla odpovídají nevlídnému počasí, které sever Itálie zažívá od podzimu do jara. Milánské rizoto, které se vyznačuje šafránem, zahřeje každého.

Vzdálenost1 650

Monopoli

Malé městečko nabízí klid a pohodu

Italové zásadně nespěchají a na jihu to platí dvojnásob. Starobylé městečko Monopoli se nachází pár kroků od mořského pobřeží. V jeho uličkách se můžete ztratit na dlouhé hodiny, v městečku narazíte na dvě desítky sakrálních staveb a dalších památek. Tady zažijete pravou atmosféru italského jihu, bez davů turistů, zato s jedinečnou pohodou na plážích, které vyhledávají nejvíce místní. Pokud chcete zažít naprostý klid a mít soukromí, můžete se vydat na plavbu lodičkou podél pobřeží, která míří k jinak nedostupným plážím obklopeným skalami.

Cesta z Prahy do Monopoli trvá autem přibližně 17 hodin a celkem najedete zhruba 1 650 kilometrů.

Za zábavou i historií do přístavu Bari

Nedaleko Monopoli se nachází obrovské přístavní město Bari. To je jako stvořené pro cestovatele, kteří na dovolené rádi objevují historii, ale i pro ty, které lákají nákupy. Bari leží u Jaderského moře a jeho strategická poloha přispěla k rozsáhlému bombardování v roce 1943, které město zdecimovalo. V historické části města na vás čeká bazilika, která je postavena v románsko-apulijském stylu.

Ocitněte se v pohádkovém Alberobello

Malá italská vesnička je velmi oblíbená mezi turisty, a to díky jedinečným bílým domečkům zvaným trulli. Jsou postavené bez malty z opracovaných kamenů, jejich výška je pouhých 150 centimetrů a v některých dodnes přebývají některé z místních rodin. Některé z těchto domečků se proměnily na stánky se suvenýry, a tak se můžete podívat, jak vypadá stavba uvnitř. Mnohé z nich mají dokonce skryté zahrádky či terasy.

Celodenní výlet do Matery

Jako stvořené pro výlet autem je město Matera, které se nachází o něco dále, zhruba 80 kilometrů jižně od Monopoli. Nezapomeňte navštívit typické italské maserie – farmy, na kterých místní vyrábí lahodné kvalitní sýry i olivové oleje. Pokud zaboříte prst do mapy, najdete město ležet na pomyslném nártu italské „boty“. Její krásy dlouhou dobu unikaly pozornosti návštěvníkům, i proto je vděčným turistickým útočištěm.

Vzdálenost1 300

Alberese

Městečko uprostřed zelených toskánských kopců

Pokud se rádi touláte přírodou, zavítejte na sever Itálie do oblasti Toskánska. Zemědělské městečko Alberese se nachází zhruba 20 kilometrů severovýchodně od Říma, v samém srdci národního parku Maremma. Jeskyně v této oblasti byly obývány už v době bronzové. Ačkoli tu teploty nešplhají tak vysoko jako na jihu země, v národním parku můžete navštívit krásnou a čistou přírodní pláž uprostřed chráněné oblasti s pozvolným vstupem do moře. Návštěvu můžete spojit s procházkou po přírodní rezervaci.

Cesta z Prahy do Alberese trvá autem přibližně 12 hodin a celkem najedete zhruba 1 200 kilometrů.

Na výlet k jezeru

Necelé dvě hodinky jízdy autem od Alberese se nachází jezero Lago di Bolsena. Jeho oválný tvar prozrazuje, že se jedná o bývalý kráter. Nad hladinu vystupují jen dva ostrovy Bisentina a Martana. Výlet k jezeru se hodí pro všechny milovníky procházek v přírodě, v okolí jezera se nachází spousta možností ubytování včetně kempů, ale i restaurací a rybářských základen. Toskánskou kuchyni si vychutnejte v nedalekém starobylém městečku Sorano s typickými úzkými a křivolakými uličkami.

V oblasti Maremma můžete narazit i na divoké koně

Maremma je pobřežní oblast ve středozápadní Itálii. Původně se jednalo o region plný močálů a naplavenin. Až ve 20. století se povedlo oblast vysušit. Dnes je známá svojí produkcí obilí, zeleniny, ovoce a lahodných vín. Kromě dobytka chovaného na farmách a pasoucího se na zelených kopcích tu můžete spatřit také divoké koně nebo jeleny.

Zkuste pěší výlet až k majestátním věžím

I když je Toskánsko velmi oblíbenou turistickou destinací, i v této oblasti se dají objevit zajímavá místa. Lenošení na pláži můžete vyměnit za pěší výlet a vydat se po stopách historie. Z Alberese vede cesta, která se nazývá Le torri, v překladu Okruh věží. Nachází se zde dvě strážné věže, které byly postaveny na obranu před saracénskými piráty.

Itálie automobilismus

Mezi italské automobilky patří výrobci luxusních sporťáků stejně jako producenti malých městských vozidel. Itálie patří mezi celosvětově významné automobilové země a kořeny automobilismu v Itálii sahají do konce 19. století.

Závod Mille Miglia patří mezi oblíbené události všech fanoušků

Slavného vytrvalostního silničního závodu se účastní luxusní veteráni a jak napovídá samotný název, trať měří 1 000 mil. Rok od roku se navíc mění trasa. Prvního závodu se zúčastnilo kolem 75 vozů a vítěz dojel do cíle za 21 hodin. Traťový rekord padl v roce 1955, kdy vítěz dojel za 10 hodin a 8 minut. Nejvíce ocenění si v tomto závodě připisují řidiči vozů značky Alfa Romeo.

Ve městě Arese nedaleko Milána je otevřené muzeum automobilky Alfa Romeo.

K vidění je šedesát devět vozidel, které jsou roztříděné do tří samostatných částí. Každá z nich je zaměřena na jednu oblast tvořivosti italské značky. Součástí expozice je i Chrám vítězství, kde jsou ukázány největší úspěchy této značky na závodních tratích. Návštěvníkům jsou promítány za pomoci speciálních 4D filmů.

Příběh italské legendy

Poznejte historii značky elegantních aut

Když francouzský podnikatel s knírkem Alexandre Darraq slavil úspěch se založením továrny na jízdní kola ve francouzském městě Bordeaux, nemohl tušit, že svým podnikáním dává vzniknout jedné z nejznámějších automobilek světa Alfa Romeo. Darraq svou vášeň rychle přeorientoval na automobily a v roce 1906 otevřel v Itálii svoji první pobočku. Vkus Italů byl však odlišný od toho francouzského, a tak se společnost o 3 roky později dostala do likvidace.

O síle a potenciálu továrny byl však přesvědčený šlechtic Ugo Stella. Rozhodl se pro riskantní investici a podnik koupil. A tak snad poprvé v historii vznikl model vozidla dřív než samotná značka. Na silnice vyjel první úspěšný model 24 HP, který navrhl Giuseppe Merosi. V témže roce je také zaregistrována obchodní značka A.L.F.A. Nějakou dobu poté vstoupila Alfa Romeo do světa závodění.

Jak šel čas s Alfou Romeo:

Model Giulia

Přirozená krása a potěšení z jízdy

Přední nárazník s exkluzivním designem doplňuje interiér prodchnutý italskou elegancí. Usedněte za vyhřívaný, kůží čalouněný volant a nechte se unášet požitkem z jízdy. K tomu vám pomůže i kvalitní audiosystém Harman Kardon se 13 reproduktory. Řízení vozu usnadňují intuitivní asistenční systémy: monitorování mrtvých úhlů, asistence jízdy v koloně, systém pro jízdu v pruhu, sledování únavy řidiče, čtení dopravního značení a adaptivní tempomat.

Model Stelvio

Ryzí styl, komfort a technologie

Stylové SUV značky Alfa Romeo se vyznačuje italským designem, ale i adaptivními 35W bi‑xenonovými předními světlomety. Vůz je k dispozici také s elektricky otevíratelnou panoramatickou střechou nebo s elektrickým otevíráním dveří od zavazadlového prostoru se senzorem pohybu nohy pod nárazníkem.

Oslavte společně s italskou automobilkou

Alfa Romeo její 110. narozeniny