Seznam Native ve spolupráci s

Vydejte se za
dobrodružstvím

Stoupající teploty lákají do přírody turisty, trampy a dobrodruhy

Toužíte i vy po nových zážitcích? Přenocujte na neznámých místech a užijte si romantiku při táboráku pod širým nebem. Poradíme vám, jak si užít víkend nebo i delší dovolenou v zahraničí. Co si sbalit na cestu a jak objevit i málo známá místa?

Skaut na výpravě

Divocí skauti objevovali
Sázavu i Berounku

Zabalit batoh, obout pevné boty, na mapě najít cíl, anebo naopak nevědět, kam cesta povede. Kdy lidé začali trávit svůj volný čas v přírodě? Kořeny trampingu – svobodomyslného vandrování – sahají k začátku minulého století.

První fanoušci čundrů v tehdejším Československu byli skauti, kterým nevyhovovala skautská pravidla a řád. Toužili být volní, trávit čas v přírodě a prožívat nespoutaná dobrodružství. S batohy vyráželi na jih Prahy, nocovali u Vltavy, Sázavy či Berounky a oblíbili si i brdské lesy.

V povodí řek vznikaly první osady, jejichž součástí byly sruby, tábořiště a hřiště. Každá osada měla své jméno, kroniku a šerifa, často i vlajku, kapelu a písně. Divoké skauty, jak se trampům zpočátku přezdívalo, následovali i dospělí. Ti mezi kamarády v přírodě chtěli najít klid, daleko od hektických sídlišť a proměňující se politické situace. Lidem, kteří do přírody vyráželi v autech a nechávali za sebou nepořádek, se říkalo mastňáci. Praví trampové po sobě uklízeli a organizovali různé akce, během kterých uklízeli lesy.

Češi v pandemii mířili do přírody

Na čundry lidé utíkali za svobodou a podobně je tomu i dnes. Sotva známá místa, lesy, louky a řeky se staly jedněmi z mála bezpečných oblastí v pandemických vlnách. K návratu Čechů do místní přírody vedlo i ztížené cestování do zahraničí. Spousta rodin objevila kempy a tábořiště. Zájem o karavany a obytné vozy vloni raketově vzrostl. Počet obytných vozů se za posledních deset let téměř ztrojnásobil.

0

obytných aut brázdí české silnice.*

0

obytných přívěsů můžete potkat na tuzemských cestách.*

0

obytných vozů si Češi pořídili pouze během loňského roku.*

*Zdroj: Ministerstvo dopravy, konec roku 2021

Jak přežít v české divočině?

Chcete si vyzkoušet přečkat několik dní jen s minimem věcí? Jestli toužíte po skutečném dobrodružství, zvažte svoje schopnosti a fyzičku.

Nepřeceňte své síly a zbytečně neriskujte. Buďte připravení na to, že se můžete dostat do prekérní situace. Inspirujte se proto zásadami přežití v divočině, kterými se řídí i trampové.

?

Kde můžu spát pod širákem?

Přespat pod širým nebem můžete v Česku v podstatě kdekoliv v přírodě. Je důležité, abyste nebyli na soukromém pozemku, nerozdělávali oheň, nestavěli si přístřešek a nezanechali po sobě žádné odpadky. V národních parcích je možné přečkat noc jen na vyhrazených nocovištích. Obce v Česku bývají tolerantní, pokud bivakování vyloženě nezakazuje místní vyhláška.

Kde můžu spát pod širákem?

Kde můžu stanovat?

Kromě kempů a dalších vyhrazených stanovišť lze tábořit i v přírodě, ale to jen se souhlasem majitele daného pozemku.

Kde můžu stanovat?

Jak se mám chovat v lese?

Vstup do lesa je v naší zemi neomezený, a to i do soukromých lesů. Jedinou výjimkou jsou dočasná omezení v případě honů, těžby dřeva nebo jakéhokoliv nebezpečí (např. požáru). Platí ale zákaz jakkoliv les poškozovat, znečišťovat nebo rozdělávat oheň až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa.

Jak se mám chovat v lese?

Kde můžu rozdělat oheň?

V českých lesích nemůžete rozdělat oheň, a to ani na žádných soukromých pozemcích bez povolení majitele. Výjimkou jsou v obou případech stanoviště s povolenými ohništi. Ta se ale v přírodních rezervacích, chráněných krajinných oblastech a národních parcích nenachází. V lese je taktéž zakázáno kouřit. Pokud plánujete pobyt v lese přes noc, vybavte se jídlem, které nevyžaduje přípravu na ohni nebo si přineste plynový vařič, který postavíte do dostatečné vzdálenosti od stromů a na kameny či udusanou hlínu, které nemohou snadno chytnout. Nezapomeňte vařič vypnout předtím, než se uložíte ke spánku.

Kde můžu rozdělat oheň?

Kde můžu zaparkovat svůj přívěs nebo karavan?

Neriskujte nepříjemnosti či pokuty a parkujte pouze v kempech nebo na vyhrazených parkovištích – stellplatzech. S vyhledáním vhodných míst vám pomohou aplikace a weby, které mapují jak Česko, tak Evropu a někdy i Spojené státy.

Kde můžu zaparkovat svůj přívěs nebo karavan?

Užijte si pohodlí v karavanu či obytňáku

Spaní pod širákem nebo ve stanu nemusí být pro každého.

Jestli patříte mezi ty, kteří se neobejdou bez pohodlné postele a tekoucí vody, ani tak se nemusíte vzdát dobrodružství. Komfort můžete najít v kempech s chatkami a bungalovy, ale i v cestování v obytném voze nebo s přívěsem. Kam se v Česku můžete vydat?

Zvíkovské Podhradí

Zvíkovské Podhradí láká fanoušky koupání, lodí i rybaření

Lokalita: jižní Čechy

Gotický hrad Zvíkov leží u Orlické přehrady, na soutoku Vltavy a Otavy. Na své si tu přijdou milovníci koupání, projížděk na loďkách, cyklisté i rybáři. Místní kemp Zvíkov Village nabízí po celý rok ubytování ve srubech a chatkách, najdete tu ale i místo pro stany, karavany a obytné vozy. Adrenalinový zážitek si můžete odvézt ze Zvíkovského mostu, kde se v létě skáče bungee jumping. Milovníci poklidnější dovolené mohou zavítat do místního minipivovaru.

Radslavice

Radslavice se hodí pro cyklisty, kteří uvítají klid

Lokalita: Olomoucko

Zhruba 30 kilometrů od Olomouce se nachází klidný Resort Radslavice. Najdete tu několik míst pro karavany, dvě chaty a dva pokoje. Poblíž rodinného kempu vede Jantarová cyklostezka, hlavní dálková moravská trasa pro cyklisty. Po sportování si tu můžete odpočinout na terase nebo u prostorného ohniště. Nedaleko se nachází zatopený lom Jadran a na výlet můžete vyrazit i na působivou zříceninu hradu Helfštýn.

Krušné hory

Osek je bránou do Krušných hor

Lokalita: Ústecko

Málo známá romantická místa, spousta památek a zalesněné vrchy Krušných hor. Takové je okolí autokempu v Oseku, kde najdete chatky, bungalovy a místa na stání pro karavany a obytné vozy. Nenechte si ujít procházku do místního kláštera, jehož kořeny sahají ke konci 12. století. Nad Osekem se nachází zřícenina hradu Rýzmburk. Hrad je návštěvníkům celoročně volně přístupný. Odsud se po lesní stezce můžete vydat na vrcholek hory Stropník. V horkých dnech se vydejte k blízkému Oseckému rybníku nebo ke vzdálenějšímu jezeru Barbora.

Velké Bílovice

Velké Bílovice nabízejí zážitky pro milovníky vína

Lokalita: Jihomoravský kraj

Na Moravě můžete zaparkovat svůj obytný vůz u jednoho z nejstarších malých vinařství v zemi. Mádlovi, majitelé vinařství, vybudovali Stellplatz Park’n’Wine s 30 zatravněnými parkovacími místy. Navštívit tu můžete místní vinný sklep s degustací či hřiště pro pétanque. Kromě blízkých vinařských cyklostezek se můžete vydat na výlet do Lednicko‑valtického areálu nebo k vodní nádrži Nové Mlýny, která je v létě cílem fanoušků koupání, rybaření a vodních sportů.

Dovolená v Evropě? Každá země má jiná pravidla

Někde je kempování mimo kempy tolerováno, jinde zase zakázáno.

Pro majitele obytňáků a karavanů je rájem Skandinávie. V Norsku limity pro karavanisty téměř neexistují a shovívaví jsou i ve Finsku a Švédsku. Podobně tolerantní je k novodobým trampům Španělsko. Pokud se chystáte vyjet do jiné země, neuděláte chybu, když budete přespávat na místech určených pro karavany – najdete je pod názvy Stellplatz nebo RV park.

Balíme se na cestu: Od kotlíku po čelovku

Výbava prvních trampů byla hlavně vojenská.
Používali polní lahve, batohy a ešusy.

Po 100 letech už na trhu najdete speciální vybavení, funkční oblečení a nástroje, které vám pobyt v přírodě zpříjemní. Jak sbalit vše potřebné do vlaku nebo obytňáku?

batoh

Jedu vlakem, autobusem nebo jdu pěšky

Čím delší dobu budete krosnu tahat na zádech, tím spíš byste si měli sbalit jen to nejpodstatnější. Nezapomeňte na dobře prošlápnuté boty, nožík, svítilnu, čelovku a sirky, lahev na vodu, dostatek jídla, pláštěnku a teplé oblečení. Pod širák se hodí i termoska s teplým čajem, spacák, karimatka a krycí celta, abyste se ráno nevzbudili mokří od rosy. Pro úplný zážitek se hodí i vařič a ešus na čerstvou ranní kávu nebo čaj. Na delší výpravu se hodí turistická mapa, opalovací krém a dalekohled.

karavan

Jedu autem, obytňákem nebo karavanem

Když náklad nemusíte nosit na zádech, máte mnohem více možností. Karavany a obytné vozy nabízejí tekoucí vodu i elektřinu, a tak si můžete sbalit podobné věci jako do klasického hotelu. Pokud chcete kempovat mimo vyhrazená místa, určitě se vám bude hodit dostatek vody, sirky, potraviny a teplé oblečení pro případ, že by v noci byla zima. Hodí se také stan nebo markýza, abyste byli při jídle chráněni před silnými slunečními paprsky. Nezapomeňte na venkovní stoly, křesla či slunečník.

Povinná výbava pro karavanisty?

Buďte připravení na různé situace, které mohou nastat. Nenechte doma běžné nářadí ani klasickou sekeru, dobíjecí kabely, konev na vodu a plastový lavor na špinavé nádobí. Nutností je záložní plynová lahev, vybavení k chemické toaletě a malý hasicí přístroj. Hodí se malý elektrický přímotop či zámek na kola. Výhodou karavanu či obytného auta je to, že pokud vám to váhový limit dovolí, můžete si s sebou sbalit i větší sportovní vybavení – paddleboardy či kola.

Vybavte se na cesty a prožijte dobrodružství v pohodlí

Sežeňte povinné i doporučené vybavení na jednom místě. Značka Auto Kelly nabízí veškeré nezbytnosti pro majitele karavanů, obytných vozů i pro ty, kteří se chystají stanovat. A v případě, že vás na cestě potká nehoda, tu najdete taky potřebné náhradní díly pro váš obytňák.

karavan

Užijte si letos dovolenou i s celou rodinou na čtyřech kolech. Z dovolené s obytným vozem nebo karavanem si odvezete spoustu zážitků, na které budete dlouho vzpomínat. Nepodceňte přípravu a sbalte si na cestu vše potřebné.

Chci se vybavit na cestu