Láká je pestrost, pradávné památky, krásné pláže a úchvatná příroda. Nově je jih Ameriky také oblastí, kam se sjíždějí šéfkuchaři z celého světa, aby se inspirovali místní netradiční gastronomií. Objevte i vy kouzelná místa, kde se zastavil čas.
V zemi se nacházejí nádherná a tak trochu oprýskaná města, pláže s tím nejjemnějším pískem a každodenní zábava až do rána. Místní jsou přívětiví a nenechají se čímkoliv stresovat.
Čas tu plyne pomalu. Přes den spousta lidí pospává a šetří energii na večer, kdy v ulicích řádí hudebníci a Kubánci tančí, jako by salsové kroky znali od narození.
Město Santiago de Cuba
Po pár drincích se každý cítí jako král parketu. Této pohodě v kombinaci s dobrým pitím podlehne každý.
Až vás temperament města unaví, vydejte se k plážím a do přírody. Žhavé karibské slunce si nejlépe vychutnáte s vychlazeným drinkem na pláži. Nebo se vydejte prozkoumat džungle, hory, vodopády a tabákové nebo třtinové plantáže.
Příběhy kamenných cest v Trinidadu
Stovky nádherných pláží
Kubánská kuchyně
Kuba je jedním z posledních pěti komunistických států na světě. To má dopady i na turisty. Připravte se na to, že můžete narazit na prázdné bankomaty nebo obchody bez jakéhokoliv zboží. Některé obchody prodávají zboží jen na přídělové lístky.
Ačkoliv je Kuba tropickým rájem, ovoce je nedostatkovým zbožím. Najdete jej jedině na farmářských trzích. Na druhou stranu je Kuba bezesporu nejbezpečnější karibskou zemí, policisté chrání turisty ve všech oblíbených lokalitách. I tak by ale ženy neměly chodit osamocené a v Havaně se mějte na pozoru před kapsáři.
Pozůstatky po největší říši indiánské Ameriky uchvacují cestovatele z celého světa už více než 100 let.
Město je obklopené zelenými kopci a v dálce lze pozorovat zasněžené vrcholky ledovců.
Jedinečnou atmosféru podtrhuje jízda vláčkem skrz divoké údolí řeky Urubamby. Kamenné budovy uprostřed neprostupné amazonské džungle jsou dodnes opředené řadou legend.
Dodnes se vedou dohady o tom, k jakému účelu incké město sloužilo. Někteří archeologové jsou přesvědčení, že se jedná o klášter, kde byly incké ženy školené, aby uměly dobře sloužit vládnoucímu Inkovi a jeho družině. Jiní vědci zase naznačují, že město bylo spíše místem, kam mohla vládnoucí elita uniknout před hlukem a rušnými městy. Třetí možností je, že Machu Picchu bylo posvátným centrem, kde Inkové uctívali místní řeku a okolní hory.
Peruánci se na Silvestra navzájem obdarovávají žlutým spodním prádlem. Žlutá barva značí štěstí a Peruánci věří, že tak vítají Štěstěnu. Podle tradice je třeba spodky nosit do půlnoci naruby a otočit je s půlnocí. Další podivnou novoroční tradicí je jíst hned po půlnoci 12 kuliček hroznového vína, 6 červených a 6 zelených. S každou kuličkou je třeba si něco přát.
Peníze v novém roce podle Peruánců zajistí mince, které nosí na konci roku v botách. Součástí každé peruánské oslavy je národní nápoj Pisco, který vyrábějí z hroznového brandy, citronů, cukru, bílků, bylinného likéru a ledu. Chutná jako domácí vínovice a dozrává v dubových sudech.
Co mě nejvíc láká na Latinské Americe? Její pestrost. Najdete tu pralesy, velehory, pouště i ledovcová jezera. Na své si přijdou i milovníci historie a památek dávných kmenů stejně jako gurmáni, pro které je Jižní Amerika rájem. To vše v kombinaci s místním temperamentem, hudbou a tancem láká spoustu dobrodruhů.
Pavel Fellner, cestovatel
Jsou dvakrát vyšší a větší než slavné niagarské vodopády. Voda se tu řítí několik kilometrů do hloubky 70 metrů. V období dešťů tu uvidíte 270 samostatných vodopádů, jejichž celková šířka je více než 2 kilometry dlouhá, v období sucha je jich asi 150.
Největší z vodopádů je Ďáblův chřtán, kam se můžete vypravit na loďce. Připravte si ale náhradní oblečení.
Vodopády se rozkládají uprostřed národních parků. V okolních pralesech můžete narazit na nosály a tukany. V deštném pralese se nacházejí také kapybary a jaguáři, kteří si užívají i koupání.
Latinská Amerika je vyhledávanou lokalitou gurmánů, kteří sem míří za gastronomickými zážitky. “Rád si pochutnám na kouscích bílé syrové ryby v kyselém nálevu s fazolemi. Jedná se o peruánský pokrm ceviche, různé obměny tohoto jídla se dají najít skoro všude,” říká cestovatel Pavel Fellner, který si Latinskou Ameriku zamiloval.
Vynikající je podle něj i pečené morče. “Místo slavných argentinských steaků doporučuji ochutnat jehněčí a špičkové červené víno. V Chile jsou zase výborné mořské plody,” jmenuje dobrodruh a dodává, že drinky jako je mojito nebo caipirinha nechutnají nikde jinde tak dobře jako na brazilských plážích.
Byl dokonce zapsán do seznamu UNESCO. Jeho nejvyšší vrchol, Monte Paine Grande, je vysoký více než 3 tisíce metrů nad mořem. Masiv vznikl před 12 miliony let.
V parku se nachází množství jezer, vodopádů a řek. Část parku je dokonce trvale pokrytá ledem.
Nejsilnější latinskoamerické zážitky
Park je navíc domovem rozmanitých druhů rostlin a zvířat. Turisté tu tak mohou narazit na stáda koní a lam, kondory s obrovským rozpětím křídel, šedé lišky nebo na pumy. Vydejte se na túru do pohádkových lesů.
Národnímu parku se v minulosti pravidelně odehrávaly ničící požáry. Několik posledních bylo založeno neopatrnými turisty. Jeden z posledních se odehrál v roce 2005 způsobil jej český cestovatel, který si chtěl ohřát jídlo na cestovním plynovém vařiči. Požár trval několik dní a zničil více než 16 tisíc hektarů vzácných lesů, které muselo opustit množství zvířat. Celková škoda se vyšplhala na více než 100 milionů dolarů.
Název dávného města Chichén Itzá pochází z mayského označení pro ústa studny. Ve městě se totiž nacházejí dvě přírodní studny, které sloužily jako zásobárna pitné vody. Na poloostrově se nevyskytuje téměř žádná povrchová voda, a tak na ně byli Mayové odkázaní stejně jako na jeskyni s podzemním jezerem, která se nachází přímo pod hlavní pyramidou.
V roce 2007 se místní dominanta Kukulkánova pyramida zařadila na novodobý seznam sedmi divů světa.
Pyramida má matematické a astronomické vlastnosti. Během jarní a podzimní rovnodennosti při západu slunce světlo vytváří speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy. Had byl znakem boha Kukulkána.
Pyramida je nejvíce navštěvovanou památkou v Mexiku, a to i proto, že leží blízko známého letoviska Cancún. Ani skupinky zvědavých turistů jí ale neubírají na tajemnosti. Pokud se chcete turistům vyhnout, vyrazte brzy ráno. Budete tak mít velkolepou stavbu jen pro sebe.
Mexické městečko Chochula se pyšní největší pyramidou na světě, která je zároveň úplně největší člověkem postavenou památkou na světě. Vědci ji odhalili v roce 1910. Tlachihualtepetl neboli Velká pyramida v Cholule, je více než 400 metrů široká a 66 metrů vysoká. Postavená byla pravděpodobně 300 let před naším letopočtem.
Mexiko dalo světu chilli, čokoládu, kukuřici i slavný salát Caesar.
Mexické hlavní město bylo postavené na jezeře, a proto každý rok klesá o 15 až 20 centimetrů. Během 20. století se Mexico City potopilo podle odhadů až o 11 metrů.
Brzy se rozkřiklo, že bratři pořádají dobrodružné cesty a jejich služby začaly být stále víc žádané. Postupně se s klienty vypravili do celého světa. Z cestovatelské vášně se stalo podnikání.
Zájezdy do Kuby patří k nejprodávanějším ze všech 150 nabízených destinací, kam Cestovní kancelář SEN vyráží.
“Rád klienty provázím po exotice i po nevšedních destinacích jako je Bhútán nebo Antarktida. Pravidelně pořádáme taky cesty okolo světa,” říká Pavel, který za dobrodružstvím vyráží i se svými dětmi. Společně projeli Indonésii, Barmu, Peru, Keňu nebo Island.
Kuba je domovem nejlepších doutníků a světoznámých koktejlů, které jsou založené na vyhlášených místních rumech. Ty nejlepší jsou k nalezení ve městě Santiago, kde svůj rodinný podnik založili i Bacardiovi. Město se navíc pyšní i nejkvalitnější hudební scénou v celé zemi.
Město Trinidad je podle Kubánců nejbarevnějším v zemi. Zvlněné uličky města jsou dlážděné kameny, které pocházejí ze všech koutů světa. Obchodní lodě mířící do Evropy se v Trinidadu zastavovaly, aby zde vyzvedly cukr nebo tabák. Když vezly lehké zboží, třeba vanilku z Mexika, potřebovaly být vyvažované kameny. Aby mohli námořníci naložit náklad, kameny z lodi vyložili v Trinidadu. Když už kameny v přístavu překážely, začali je místní používat na stavbu silnic. A ty dodnes zůstaly v původním stavu.
O místních plážích se říká, že jsou ty nejkrásnější na světě a pokryté tím nejjemnějším pískem. V oblasti Varadero se jich nacházejí stovky a všechny jsou omývané křišťálovým mořem. Pokud vás nebaví dlouhé ležení na vyhřátém písku, můžete se tu věnovat potápění a rybaření, vodním sportům nebo golfu. Místní raritou jsou podvodní jeskyně se smíšenou vodou, na povrchu je sladká a v hloubce pod 10 metry zase slaná.
Místní gastronomie se skládá převážně z kuřecího a vepřové masa, rýže a barevných fazolí. Na své si ale přijdou i milovníci mořských plodů. Specialitou jsou pečené banány a národním jídlem je vařené vepřové maso pod banánovými listy. Podává se s rýží a černými fazolemi.
Pavel Fellner procestoval svět. Z mnoha zemí si odvezl nezapomenutelné zážitky. A jihoamerické země si zamiloval. Na co nejraději vzpomíná? “V chilském národním parku Torres del Paine mi při běhání dělaly společnost jen stáda lam. Velký zážitek jsem ale měl i z vylodění na Hoornském mysu, nejjižnějším místě v Americe, který je zároveň velmi nebezpečný kvůli častým silným bouřím, mohutnému vlnobití, proudům a plovoucím ledovcům. Do poslední chvíle tak nevíte, zda se vám podaří doplout k pevnině. Náš šikovný kapitán to však dokázal, a tím mi splnil jeden z velkých snů,” popisuje silné cestovatelské zážitky.
Cestovatel navštívil i Bolívii a tamní jezero Salar del Uyuni, které je největším slaným jezerem na světě. V jeho okolí se nachází několik jeskyní, ve kterých Inkové pohřbívali rituální oběti. “Když jsme okolo projížděli, byli jsme zvědaví, jestli se uvnitř nedochovaly nějaké malby nebo pozůstatky z rituálů. Když jsme se šli podívat dovnitř, užasli jsme. Našli jsme tam neuvěřitelně zachovalou inckou mumii ze 14. století. To bylo neuvěřitelné,” vypráví Fellner, který měl taky šanci prozkoumat jeden z mála ledovců, který neubývá, ale naopak se každým rokem o něco zvětší. Jedná se o Perito Moreno v Argentině. “Bylo neuvěřitelné, že jsme k němu mohli připlavat, nasadili jsme si mačky, prošli se po něm a na závěr jsme si dali kapku whisky s modrým tisíciletým ledem,” vypráví o svých dobrodružstvích Fellner.
nyní se slevou 30 %