Seznam Native ve spolupráci s

Vytvořte harmonický domov pomocí feng-šuej

Místnosti, ve kterých žijeme, ovlivňují naše zdraví, koncentraci, kreativitu a mezilidské vztahy.

Proto se někteří interiéroví designéři inspirují čínským uměním feng-šuej, které se zabývá propojením lidí a prostorů, ve kterých žijí. Nechte ve svém bytě proudit životní energii. Poradíme vám, jak vytvořit spokojený domov.

Bydlení plné harmonie a čchi

Byty, domy, kanceláře, ale i zahrady nebo celá města vzkvétají, když jimi pulzuje ta správná energie. Číňané ji nazývají čchi a pomocí učení feng-šuej usilují o to, aby jí v cestě nestály překážky a aby z prostředí, kde žijeme, neunikala. Čchi je podle Číňanů všudypřítomná a její množství a kvalita má vliv na naše zdraví, vztahy a spokojenost. Energii můžete ovlivnit půdorysem bytu, uspořádáním nábytku, dveří nebo zrcadel, ale i barvami nebo tím, že v každé místnosti najde svoje místo pět elementů – voda, oheň, země, kov a dřevo.

Kuchyně a jídelna

Jednou z nejdůležitějších místností je z pohledu tradiční čínské filosofie kuchyně, kde se pečuje o stravu a s ní i o harmonické vztahy v rodině. Aby svým obyvatelům přinášela pohodu, neměla by varná deska být přímo pod oknem nebo proti dveřím.

Stavěly by se tak do opozice elementy ohně a vzduchu. To by mohlo přispět k hádkám a konfliktům. Stejně tak by proti sobě neměly stát dřez se sporákem, protože by kolidovala voda s ohněm. Nezapomínejte do prostoru dostat také prvek země, třeba v podobě kamenné pracovní desky nebo zemitých obkladů.

Kuchyň je srdcem domova. Pokud je správně uspořádaná, tak jídlo, které se v ní připraví, obsahuje podle čínského směru správnou energii, kterou strávníci dostávají do těla. V kuchyni by měl pulzovat život, k tomu mohou dopomoci výrazné, světlé a jasné barvy. Dbejte na to, abyste v kuchyni neměli chaos. Odpadky často vynášejte a zavírejte vždy víka u odpadkových košů.

„Chceme, aby bylo zákazníkům v našich kuchyních dobře. Proto nabízíme buď elegantní tmavší variantu, nebo naopak světlé a vzdušné kuchyně. Myslete na to, aby kuchyň byla funkční a odpovídala tomu, jak moc se vaření a pečení věnujete.“

Sven Hanslián, EU-nabytek.cz

Kuchyňská linka REMINI, EU‑NABYTEK.CZ

V jídelně nebo v jídelním koutě by měl panovat klid, abychom se mohli nerušeně soustředit na trávení. Proto je dobré pracovat s prvky země a dřeva. Volte dřevěný nábytek, na jídelní stůl umístěte rostliny a na zeď se nebojte pověsit zrcadlo, které by mělo správně odrážet stůl. Co se týče barev, volte spíše ty světlejší a dejte pozor na to, že modrá a zelená potlačují chuť k jídlu.

Je vhodnější umístit dřez, varnou konvici a sporák do jedné řady a ne naproti sobě?

Ano
Ne

Nikdy není dobré stavět oheň a vodu naproti sobě, způsobuje to konflikty.

Nepodceňujte sílu 5 elementů

Voda, oheň, země, kov a dřevo musejí být podle čínského učení v harmonii, aby byly místnosti příjemné a plnily svůj účel.

Červená a žlutá barva podporují komunikaci a chuť k jídlu.

Ano
Ne

Ložnice

I v ložnici platí pravidla, která vám podle čínského učení pomohou ke kvalitnějšímu spánku a pohodě. Svou pozornost byste měli zaměřit hlavně na postel. Ta by měla mít čelo, ať už skutečné nebo jen pomyslné, vytvořené zavěšením látky na zeď.

Čelo dodává pocit bezpečí, nemělo by se ale opírat o stěnu s oknem či dveřmi. Aby v pokoji dobře proudila energie, nechte prostor pod postelí volný.

Co se týče barev, volte spíše světlé a neutrální odstíny, jako je bílá, šedá nebo béžová. Křiklavé barvy by narušovaly váš klid a odpočinek. Světla vybírejte spíše tlumená. Snažte se v místnosti udržovat pořádek, zavírat šuplíky a dveře šatníků, nikde nenechávat poházené oblečení a nerozptylujte se elektronikou. Vše, co do prostoru umístíte, brání hladkému průchodu čchi.

Je lepší mít v obýváku několik odkládacích stolků než jeden konferenční.

Ano
Ne

Konferenční stolek sjednocuje lidi sedící okolo, zatímco spousta drobných stolků lidi spíše odcizuje.

Dětský pokoj

Místnost pro děti by měla odpovídat jejich věku. Příliš malé dítě se může v rozlehlém prostoru cítit ztracené. Vytvořte mu proto několik zákoutí, kam se může schovat.

Nezahrnujte své děti hračkami a určete hračkám úložné místo, kam je můžete uklidit. Dětský pokoj by měl být vzdušný, měl by v dítěti podněcovat kreativitu, ale i poskytovat místo pro klidný odpočinek. Vyvarujte se spoustě barev, které mohou přispívat k poruchám soustředění a hyperaktivitě.

Místo v pokoji, které je určeno pro hraní, by mělo být energické a inspirativní. Tady můžete volit i divočejší barvy. Pokud vaše děti chtějí, nebojte se je zapojit do výběru barev a vybavení pokoje. Budete se divit jejich schopnostem vybrat si přesně to, co ve svém prostoru chtějí. Nezapomínejte ale barvy, hračky a další předměty krotit v místech, kde se má dítě soustředit nebo si odpočinout. Nemají co dělat poblíž stolu a postele.

Vhodné je také vytvořit místo na zdi, které bude věnováno dosaženým úspěchům a uměleckým dílům vaší ratolesti. Vystavte dětské obrázky, diplomy nebo fotky ze zápasů a soutěží. Ujistěte se ale, že na ně má dítě jen pozitivní vzpomínky.

Podle feng-šuej je nejlepší umístit pohovku pod okno.

Ano
Ne

Okny i dveřmi proudí energie, a tak je lepší nebýt v její cestě.

Koupelna

Místo, kde se očišťuje tělo i duše, by mělo zářit čistotou. Špína a nepořádek jsou podle feng-šuej zdroje konfliktů a nepohody.

Proto je důležité nenechávat otevřený koš se špinavým prádlem, uklízet všudypřítomnou kosmetiku do skříněk nebo nenechávat uschnout mokré ručníky pohozené na zemi.

V koupelně zařízené podle feng-šuej by měl být dostatek čerstvého vzduchu a světla. Dobré je umístit do koupelny živé rostliny, které čistí vzduch a přinášejí svěžest. Do místnosti se hodí modrá a zelená, můžete ale použít i bílou, šedou nebo krémovou. Hodí se také dřevěné prvky, které zmírní vodní element.

Důležité je mít v koupelně zrcadlo. To urychluje cirkulaci energie. Ujistěte se ale, že se v jeho odrazu nenachází toaleta, tak by se totiž násobila špinavá energie. Toaleta je pro interiér z hlediska feng-šuej nejvíce škodlivá, protože má největší otvor a splachováním dochází ke stahování energie dolů a ven z domova. Proto bychom toaletu, ale i dveře k ní měli zavírat. Pokud se vaše toaleta nachází v koupelně, měla by být co nejdál od dveří a ideálně oddělená alespoň přepážkou.

Čínský minimalismus

Chaos v bytě znamená chaos v životě. Alespoň podle feng-šuej. Číňané vyznávají minimalismus a neradi se obklopují věcmi, které ubírají energii a jen zabírají místo. Mezi nežádoucí patří třeba i sušené květiny bez života i energie. Dávejte si pozor také na předměty, ke kterým se vážou negativní vzpomínky a příběhy. Zbavte se starých fotografií lidí, kteří vám ublížili a rozlučte se s dárky od těch, na které neradi vzpomínáte. Stejně tak ale ubírá energii také cokoliv rozbitého, prasklého nebo poškrábaného. O svůj interiér byste měli pečovat. Jestli chcete zajistit hladký průběh čchi, vyvarujte se také ostrých rohů nábytku a tmavých koutů. Zkuste nábytek uspořádat tak, aby nebránil v cestě, když se chcete pohybovat po bytě.

Obývací pokoj

Místnost, která je důležitá pro setkávání a rodinný život, by neměla být přeplněná nábytkem a věcmi.

To proto, aby nevznikl dojem, že pro návštěvu nebo dalšího obyvatele není už v bytě místo. Pohovku byste měli umístit ke zdi, aby poskytovala pocit stability a bezpečí. Lidé sedící na gauči by zároveň měli mít výhled na dveře, aby měli dobrý přehled o tom, kdo vchází do místnosti. Zády ke dveřím by neměly být ani křesla či židle. Sedadla rozmístěte do kruhu.

„Společný prostor by měl vybízet k trávení volného času. Proto podle prostoru, ale i počtu členů domácnosti naplánujte dostatečný počet míst na sezení. Vyhněte se zaplnění malého prostoru objemnou sedačkou. Jestli máte naopak příliš veliký obývák, zútulněte ho doplňky, jako jsou obrazy, koberce nebo stojací lampy.“

Sven Hanslián, EU-nabytek.cz

Sedačka ASPENDO, EU‑NABYTEK.CZ

Důležité je neudělat v obýváku středobod interiéru z televize, která přitahuje nežádoucí pozornost. Ta by se ale měla soustředit spíše na krb, který symbolizuje pohyb a aktivitu. Obývák by měl být světlý a přívětivý, vybavený nejlépe dřevěným nábytkem. Živé rostliny nebo obrazy udrží v místnosti dostatek potřebné energie.

Sezení celé rodiny v řadě na pohovce není ideální.

Ano
Ne

Koukání do televize vedle sebe není dobré, sezení v obýváku by mělo být uspořádané do kruhu a televize by neměla být středobodem místnosti.

Vchod a chodba

Může se to zdát jako maličkost, vstupní dveře jsou ale z hlediska feng-šuej nesmírně důležité. Nesmí být rozbité, poškrábané nebo vrzat, aby neodradily energii.

Když jsou upravené, dobře opečovávané a dostatečně osvětlené, přilákají do vašeho obydlí více čchi. Pomůže taky, když k nim umístíte rostliny a keře. Zanedbaná nebo poškozená by neměla být ani cesta vedoucí ke dveřím.

Aby energie nenarazila na zbytečné překážky, ukliďte zádveří a chodbu. Kabáty a boty je nejlepší uzavřít do skříní. A v žádném případě neumisťujte zrcadlo naproti vstupním dveřím, odráželo by totiž veškerou energii zpátky ven.

Vyberte si nový nábytek a oživte interiér svého domu či bytu.

Novou energii ve vašem domově pocítíte i na svém zdraví, vztazích a spánku.

Nabízíme klasický i moderní nábytek, který oživí každou místnost. Ručíme za jeho dlouhodobou životnost, nábytek je vyroben z kvalitních a nezávadných materiálů. Dopřejte sobě i svému domovu nový nádech a užijte si pohodlí ve stylově zařízeném bydlení.

Sven Hanslián, EU-nabytek.cz

Chci si zařídit domovKontinentální postel VALENTINA, EU‑NABYTEK.CZ