Seznam Native ve spolupráci s

Výživa nejmenších:

Od kojení až k prvnímu ochutnávání zeleniny

Mateřské mléko

Pro každé miminko je tou nejlepší výživou. Všechny potřebné živiny se do něj dostávají z maminčiny stravy a částečně přímo z jejích tělesných zásob. Pestrý jídelníček je proto nesmírně důležitý jak pro maminku, tak pro dítě. Jak dopřát miminku hladký přechod mezi mléčnou stravou a prvními příkrmy? A jak podpořit jeho imunitu kvalitním stravováním?

Spokojené miminko potřebuje pro svůj růst a vývoj dostatečné množství živin. Pestrá a výživná strava je pro novorozence i kojence nesmírně důležitá. Díky ní sílí imunitní systém, tělo se vyvíjí a roste, rozvíjí se intelekt a vznikají i stravovací návyky. Rodiče tak mohou v této době ovlivnit možný rozvoj civilizačních nemocí jejich potomků v dospělosti.

Jídelníček
pro nastávající maminky

Kvalitní pestrá strava je důležitá pro těhotné a kojící ženy stejně jako pro všechny ostatní. Maminky svým výběrem potravin navíc přímo ovlivňují také zdraví svých dětí. Ve zdravém jídelníčku nenajdete sladkosti, ani příliš pečiva nebo těstovin z bílé mouky a vhodné je omezit také uzeniny a smažené pokrmy. Základem zdravého stravování by měla být zelenina, maso, vejce, ořechy a luštěniny, mléčné výrobky a v malé míře i ovoce.

Pamatujte na to, že není třeba mít výčitky, pokud čas od času vyhovíte své chuti na sladké nebo na smažené. Je potřeba se zbytečně nestresovat. Zároveň ale myslete na to, že byste v těhotenství rozhodně neměla jíst za dva, jak tvrdí pověra.

Jaké živiny potřebují těhotné a kojící ženy?

To mě zajímá

Jód

Těhotné a kojící ženy by měly zvýšit přísun jódu. Najdete jej ve větším množství v mořských rybách, mléčných výrobcích a vaječných žloutcích.

Vápník

Pro zdraví kostí a zubů je třeba zahrnout do jídelníčku potraviny bohaté na vápník. Mezi ně patří parmezán, luštěniny, brokolice, květák, mrkev, semínka nebo mandle.

Hořčík

Hořčík je pro většinu tvorů na světě nepostradatelný. Najdete ho v datlích, banánech, luštěninách, rybách a ořeších.

Železo

Zdroje železa jsou rostlinné i živočišné, ze kterých je prvek lépe vstřebatelný. Železo se nachází v hovězím a jehněčím mase, ve vnitřnostech, ale i v luštěninách nebo v listové zelenině.

Kyselina
listová

Tento prvek je zásadní pro tvorbu krve i genetických informací, nachází se v droždí, v listové a košťálové zelenině, v ořeších a v některých druzích ovoce.

Potřebujete tělu rychle dodat energii a živiny?

Pokud nemáte čas lámat si hlavu s jídelníčkem a chcete dodat svému tělu všechny potřebné živiny najednou, vyzkoušejte nápoje se speciálními recepturami. Jsou vyvinuté tak, aby pokrývaly všechny výživové potřeby maminek i nastávajících maminek. Dodat tělu vitamíny, minerály a další důležité látky můžou z jednoho pohárku i ženy, které o mateřství teprve uvažují.

Prvních 6 měsíců
na světě

Mateřské mléko je tou nejvhodnější stravou pro novorozence. Obsahuje totiž přesně to, co malé tělíčko potřebuje pro růst a přirozený vývoj. První mléko, také známé jako mlezivo, je hustější a oproti mateřskému mléku, které se v těle matky tvoří později, má žlutější odstín. Příroda zařídila, že mlezivo i zralé mléko se svým složením přizpůsobuje požadavkům rostoucího organismu miminka.

Mateřské mléko obsahuje látky, které podporují obranyschopnost organismu vůči virovým a bakteriálním infekcím i civilizačním chorobám hrozícím v dospělosti.

I proto doporučuje Světová zdravotnická organizace plné kojení do ukončeného 6. měsíce dítěte a následně částečné kojení do 2 let věku dítěte nebo i déle.

Během kojení se ve svém jídelníčku neomezujte.

Nevyřazujte kvalitní potraviny jen proto, že mohou způsobit dítěti alergii nebo jej nadýmat. Vyzkoušejte různé druhy zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, luštěnin a ořechů. Prostřednictvím mateřského mléka miminku tyto suroviny zprostředkujete, a můžete tak naopak podpořit organismus, aby se s nimi snadněji vyrovnal. Sama brzy vypozorujete, po kterém jídle se vaše miminko cítí dobře. Reakce miminka na stravu je většinou zpožděná o 6 až 12 hodin od doby, kdy jste danou surovinu snědla.

Co když má miminko s mlíčkem potíže?

Co když nemám
dostatek mléka?

Pokud máte podezření, že nemáte dostatek mléka, navštivte lékaře nebo laktační poradkyni. Často je za problémy s kojením špatná poloha nebo technika, případně spěch. Nemá význam, aby při nedostatku mléka maminka víc jedla nebo pila. Mnohem důležitější je zmírnit stres a únavu a udělat si na kojení dostatek času, aby dítě mohlo sát tak dlouho, jak chce.

Prsa jsou většinou sama schopná zvýšit produkci mléka podle toho, kolik jej dítě potřebuje.

Pokud se dlouhodobě potýkáte s nedostatkem mateřského mléka, přichází na řadu umělá kojenecká výživa. O jejím používání se poraďte s pediatrem nebo s laktační poradkyní. Nejlepší je umělou kojeneckou výživu podávat po lžičkách nebo stříkačkou, aby dítě úplně neztratilo zájem o sání mléka z prsou.

„Výrobci formulí se snaží napodobit mateřské mléko. V poslední době je velká pozornost upřena k původu a složení tuků. Ukazuje se možný pozitivní vliv produktů založených na plnotučném kravském mléku,“

popisuje dětský gastroenterolog Radim Vyhnánek z Thomayerovy nemocnice.

Od půl roku
do 1. narozenin

V době mezi ukončeným 4. a 6. měsícem je čas začít s prvními příkrmy. V kojení ale pokračujte dál podle potřeb svého miminka, klidně až do jeho dvou let. Kojení totiž podle zkušeností vyplývajících z pediatrické praxe zavádění příkrmů usnadňuje. Prostřednictvím příkrmů tak můžete snadno společně objevovat nové chutě a textury.

Chci objevit
nové chuťě

Nabídněte miminku první zeleninu, ať už jako pyré, nebo ve formě dušeného kousku. Můžete zkusit mrkev, bramboru, batáty, dýni nebo cuketu. Buďte trpěliví a snažte se v dítěti vzbudit zájem o jídlo. Kojenec někdy potřebuje ochutnat danou potravinu třeba i 15krát, než mu zachutná.

Díky příkrmům můžete miminku dodat potřebné množství železa, kterého je pro ně v mateřském mléce už málo. Proto miminku po zhruba dvou týdnech ochutnávání první zeleniny nabízejte také maso a vejce – tyto suroviny by měly být součástí každého příkrmu. V žádném případě nepoužívejte sůl ani koření nebo bylinky. Vhodné jsou jen některé druhy, jako je třeba pažitka nebo petrželka.

Je vhodné začínat zeleninovými příkrmy a ovocné zařadit později. Děti, které si zvyknou na sladkou chuť ovoce, by mohly zeleninu odmítat. Nebojte se ale zhruba po 14 dnech vyzkoušet jablečný, hruškový či meruňkový příkrm. Před ukončením 24. měsíce dítěti raději nenabízejte citrony, pomeranče, ananas nebo nektarinky a broskve. Exotické ovoce, které neroste u nás, by mohlo být pro miminka příliš agresivní. Naopak banánu se bát nemusíte, může posloužit i jako sladidlo. Nicméně to s ním nepřehánějte.

Ovocné příkrmy v žádném případě neslaďte cukrem ani medem.

V příkrmech má svoje místo také lepek, který patří mezi alergeny, a tak je třeba na něj dětský zažívací systém připravit. Lepek kojenci nabídněte třeba tak, že do příkrmu s již ozkoušenou zeleninou přidáte čajovou lžičku kuskusu.

Pokud se rozhodnete přikrmovat kašemi, volte ty, které obsahují nejméně průmyslově zpracované obiloviny. Může to být rýže, ovesné vločky nebo jáhly.

Než se pustíte do kombinování surovin v příkrmech, zkuste nejprve dítě zvyknout na chuť jednotlivých druhů zeleniny a ovoce. Jednak budete vědět, co dítěti chutná, a můžete také snadněji vypozorovat možnou alergickou reakci. Zásadní je každý druh zavádět nejméně 3 dny a nekombinovat více příchutí, aby bylo možné vypozorovat případnou alergii.

Domácí,
nebo kupované pyré

Ať už budete pro miminko vyrábět příkrmy doma, anebo je chcete kupovat, případně kombinovat domácí a kupované, žádný z přístupů není špatný. Důležité je se při nákupu surovin i příkrmů ve skleničkách soustředit na kvalitu. To samé platí i v případě, že chcete nakupovat umělou kojeneckou výživu.

Na co při nákupu kojenecké výživy pamatovat?

Suroviny v kvalitě bio

Čerstvá zelenina si zachovává více živin než ta zpracovaná, pro lidský organismus je ale také podstatné, odkud zelenina a ovoce pochází. Aby ve výživě bylo co nejvíc dobrého, je vhodné příkrmy připravovat ze surovin v biokvalitě. Ta mimo jiné zaručuje, že při pěstování ovoce a zeleniny nebyla používaná chemická hnojiva nebo přípravky hubící plísně a hmyz. Příkrmy v biokvalitě seženete v některých obchodech.

Francouzská značka Good Goût a skandinávská značka Salvest patří mezi ty, které do příkrmů zpracovávají pouze biosuroviny. „Většina ingrediencí pochází z biofarem, které využívají permakulturní způsob pěstování, při němž se rostliny navzájem chrání, takže používání pesticidů není zapotřebí,“ říká michelinský kuchař Christophe Hay, který pro francouzskou značku vytváří receptury.

„Salvest zase vyjma exotických ingrediencí zpracovává pouze suroviny, které pocházejí z míst vzdálených nanejvýš 100 kilometrů od výrobní linky, což zaručuje jejich čerstvost a snižuje uhlíkovou stopu,“ popisuje Triin Kõrgmaaová, ředitelka značky Salvest.

Obě značky používají ke konzervaci šetrnou sterilizaci, díky které je v surovinách zachováno co největší množství živin. Díky jednodruhovým příkrmům Good Goût navíc můžete dítě učit poznávat jednotlivé chutě a rychle odhalit případnou alergickou reakci.

Vyhněte se rostlinným olejům v kojeneckém mléce

V polovině minulého století začali výrobci mléčné kojenecké výživy šetřit a nahrazovat mléčný tuk rostlinnými oleji. Velmi často jde o palmový olej, u kterého se v současnosti zkoumá, jaký má vliv na trávicí potíže u citlivých dětí, vstřebávání kalcia a následnou mineralizaci kostí. Vědecké studie dokazují, že s mléčným tukem ve výživě miminka lépe vstřebávají vápník a mají měkčí stolici. Proto se při výběru umělého mléka zaměřte na to, aby jeho základ tvořilo plnotučné mléko.

„Pro výrobu mlék Kendamil používáme mléko, které dodávají farmáři z okolí národního parku Lake District na severu Velké Británie. Krávy stejně jako lidé patří mezi savce, a tak je jejich mléko tomu lidskému velmi blízké. Využíváme mléko volně se pasoucích krav, a protože je přirozeně plnotučné, nemusí se do něj už žádný mléčný tuk přidávat,“ vysvětluje Ross McMahon, zakladatel značky Kendamil.

Podívejte se na přírodu britského národního parku Lake District, odkud Kendamil pochází

Bez rybího oleje pro snadnější zažívání

Omega-3 mastné nenasycené kyseliny jsou velmi důležité látky, které si organismus nedokáže sám vytvořit. Jsou jedním ze základních stavebních prvků nervové soustavy, mozku a očí. Někteří výrobci je získávají z rybího tuku, který však patří mezi alergeny. „Pro některé děti je obtížné zpracovat rybí tuk, který může vyvolávat ublinkávání. Proto jsme se rozhodli získávat omega-3 z mořských řas. Takto získané omega-3 děti i dospělí lépe tráví,“ říká Ross McMahon.

Dopřejte svému miminku vyváženou a pestrou stravu.

Proveďte jej s lehkostí od mléka k prvním příkrmům. Objevujte společně nové chutě a textury a užijte si první gurmánské zážitky. Značka Kendamil má více než 50 let zkušeností s výrobou dětské výživy.

Chci pro své miminko
to nejlepší