Seznam Native ve spolupráci s

Vyživte

své klouby správnou stravou a budou vám sloužit celý život

Co je to kloub?

Kloub (articulatio) spojuje dvě nebo více kostí.

Jedná se o měkký spoj, který slouží k pohybu. Kloub je složen ze dvou styčných ploch kostí, které jsou na koncích kryté chrupavkou (1). Jedna plocha se nazývá kloubní hlavice (2) (vypouklý konec jedné kosti) a druhá kloubní jamka (3) (vyhloubený konec druhé kosti). Součástí velkých kloubů je i meniskus (4), což je měkčí okraj kloubních jamek. V jednoduchých kloubech se stýkají dvě kosti, ve složených se stýkají více než dvě kosti nebo jsou mezi ně vsunuty pohyblivé chrupavčité destičky.

i

Jen lidská páteř je tvořena zhruba 100 kloubních spojení.

V celém lidském těle je přes 200 kostí, z nichž je většina spojená klouby.

Když klouby způsobují bolest

Klouby mohou sloužit celý život. Ničí je přetěžování, ale i chronicky zkrácené svaly či různá kloubní onemocnění. To jsou příčiny toho, že chrupavčitý povrch kloubu degeneruje. Zároveň tuhnou okolní vazy a šlachy svalů, kloub ztrácí svou pružnost i rozsah a začíná být bolestivý.

To vede k tomu, že se člověk hůře pohybuje, čímž se ale kloubní problémy spíše prohlubují.

V časných stadiích kloubní bolesti bývá součástí léčby manuální fyzioterapie, ale i správné cvičení.

Jaký pohyb kloubům pomáhá?

Plavání

Chůze

lehká, ale svižná

Jóga

Při léčbě bolavých kloubů, ale i k prevenci bolesti pomáhá správné stravování.

Díky výživě se klouby mohou regenerovat.

„Spousta lidí své tělo bere jako nástroj, ale nedoplňuje mu palivo. Často si myslí, že když v dětství sportovali, zvládnou to i v dospělosti. Nejsou trpěliví v postupném a pomalém navyšování zátěže. Chybí jim všestranný pohyb, většinu času tráví sezením nebo chůzí. Pokud se ale pohyb odehrává jen v jedné rovině, dochází k přetížení svalových řetězců a k ochabnutí jiných. V důsledku tím trpí naše klouby.“

Tomáš Umlauf

fyzioterapeut

Co vyživí klouby

Jaké potraviny by neměly chybět ve vašem jídelníčku,
aby byly klouby zdravé a pružné?

Poohlédněte se po takových, které obsahují kolagen, vitamin D3, vitamin C, ale také kyselinu hyaluronovou nebo vitamin E.

Chci vyživit své klouby

Ryby

Ideální je zařadit každý týden do jídelníčku dvě porce ryb. Ryby kromě železa a dalších minerálů obsahují také vitaminy B, A a D. Vitamin D najdete hlavně v mořských rybách. Pokud konzumujete ryby s malými kostmi, například sledě, významně tak zvýšíte příjem vápníku.

Kolagen

Základní stavební hmotou pojivových tkání, tedy i kloubů, je kolagen. S jeho pomocí se můžete pokusit omezit opotřebení chrupavky. Kolagen sice dokáže naše tělo produkovat samo, postupem času ale tato schopnost slábne. Chrupavka postupně ztrácí svou pružnost a přestává plnit svoji funkci. Kolagen není důležitý jen pro výživu chrupavky, ale také vazů a úponů.

Ořechy a semínka, celozrnné pečivo

Vlašské ořechy a mandle obsahují mnoho živin: vysoké množství sacharidů, tuků, proteinů, vitaminů C, B1, E, ale i vápníku, hořčíku a draslíku. Oříšky a semínka neobsahují téměř žádný cholesterol. Jsou ale kaloricky vydatné, proto je potřeba myslet na to, kolik jich zkonzumujeme. Stačí denně sníst osmnáct kešu ořechů – tak do sebe dostanete dostatečné množství železa, zinku a hořčíku.

Tlačenka a gumoví medvídci

Traduje se, že k doplnění kolagenu do těla je dobré začít pravidelně konzumovat tlačenku nebo sulc. Tyto potraviny sice obsahují kolagen ve velkém množství, takže je do jídelníčku můžete zařadit, ale jak se říká, nic se nemá přehánět.

Podobně je to i s gumovými medvídky. Vyrábějí se sice ze želatiny, tedy z kolagenu, ale je v nich navíc velké množství cukru. Museli byste sníst pytlík medvídků denně, abyste do sebe dostali dostatečné množství kolagenu. Zároveň byste s ním ale zkonzumovali i vysoké množství cukru, který by vašemu zdraví určitě neprospěl.

Banány

V banánech najdeme velké množství vlákniny a také řadu antioxidantů. Banán je téměř komplexní potravina, obsahuje totiž draslík, vitamin C, vitamin B6, hořčík, měď, mangan a skoro žádné tuky.

„V ideálním světě bychom tělu byli schopní dodat kvalitní stravou vše, co potřebuje. Třeba takový masový vývar se zeleninou je naprosto vynikající zdroj živin. Bohužel lidí, kteří jsou schopni mít neustále perfektní jídelníček, je v populaci jen nepatrný zlomek. Kvalitní potraviny by měly mít vždy přednost před výživovými doplňky. Dnes ale často čelíme velkému stresu a mnoho lidí jde až na hranici svých fyzických možností. Proto je zařazení doplňků stravy často takřka nezbytné. Ať už jde o vitaminy, minerály, nebo kloubní výživu.“

Michal Širůčka

prezident Českého svazu silových sportů

Voda a hydratace

Chrupavky a meziobratlové ploténky jsou až z 80 % tvořeny vodou. Pokud je tělo málo hydratované, vytrácí se voda i z kloubů. Ty pak hůře zvládají jakékoli otřesy a nárazy při pohybu, což vede k jejich zvýšené bolestivosti. I zánět kloubů je možné regulovat příjmem tekutin, tedy dostatečnou hydratací. Pokud ledviny nemají odpovídající příjem tekutin, nemohou ani odplavovat zplodiny, a ty tak zůstávají uvnitř těla.

Otužování

Otužování je fenomén, který rychle získává na popularitě. Pravidelný kontakt se studenou či ledovou vodou nejenže zvyšuje imunitu a snižuje stres, ale může i pomoci s problémy s klouby.

Otužování zpopularizovala jeho velká ikona Wim Hof z Nizozemska. Tento výjimečný muž, přezdívaný „The Iceman“, dal dohromady komplexní metodu, kterou doporučuje všem, jimž to jejich zdravotní stav dovolí.

„Sám vnímám tělo jako celek, který je třeba rozvíjet všemi směry, a otužování patří mezi aktivity, které zdraví velice prospívají. Výzkumy ukazují, že otužování může zlepšit imunitní systém a také zmírnit zánětlivé procesy v těle,“ vysvětlil blahodárný vliv chladu na organismus Michal Širůčka, ředitel Českého svazu silových sportů.

Vitamin C

Vitamin C nepomáhá jen v boji s chřipkou. Jeho působení v těle je mnohem širší:

  • podporuje tvorbu kolagenu
  • působí pozitivně na metabolismus
  • posiluje činnost bílých krvinek
  • funguje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • pomáhá zbavovat organismus těžkých kovů
  • působí jako antioxidant

Nejvíce vitaminu C obsahují například šípky, dále pak černý rybíz, kiwi a jahody. Co se týče zeleniny, mezi plodiny s nejvyšším obsahem tohoto vitaminu patří červené papriky, křen nebo brokolice.

Lidé se často vymlouvají a zkouší nesmyslné výzvy

Martin Müller

vítěz MČR v klasické kulturistice, držitel profesionální karty v kategorii classic physique, fitness trenér

Dosáhl jste mnoha úspěchů v kulturistice.

Jak jste se k ní dostal a čemu se v současnosti věnujete?

Ke cvičení jsem se dostal klasickou cestou plnou pokusů a omylů už někdy na střední škole. Se závoděním a vrcholovou přípravou mi pomohl až osobní trenér. Stejné práci se dnes věnuji i já. Pomáhám klientům dosáhnout jejich cílů, ať už to jsou závodní ambice, nebo jen touha shodit přebytečná kila a dostat se do formy.

Umí se Češi starat o své zdraví?

Mám dojem, že hodně lidí je líných, nezajímají se o zdravý životní styl a rádi se vymlouvají. Chtějí pak ale rychlou změnu, zhubnout nebo nabrat hmotu, a proto jsou populární nesmyslné měsíční výzvy a proměny, které nemají se zdravím nic společného. Po letech špatného stravování a nicnedělání nemůže člověk očekávat změnu za měsíc.

Co podle vás kloubům více škodí: žádný pohyb,
nebo naopak jejich přetěžování?

Osobně si myslím, že nejvíce škodí vysoká nadváha, tedy přetěžování. Představte si, že s sebou denně nosíte 50kilový batoh. Klouby jsou permanentně zatížené, a to pro ně není dobré. Každý pohyb je ku prospěchu. Zvlášť pro člověka, který má sedavé zaměstnání, nijak nesportuje a po práci si doma opět sedne na gauč. Co se týče výběru správného typu sportu pro zdraví kloubů, tak existují studie, které potvrzují, že silový trénink zvyšuje hustotu kostí a snižuje riziko osteoporózy.

Doporučujete se při péči o klouby zaměřit spíše na klasické potraviny,
anebo jsou lepší volbou doplňky stravy?

Strava byla, je a vždy bude naprostý základ pro správné fungování těla. Určitě ale nejsem proti doplňkům stravy. Hodně také záleží na složení kloubní výživy, a pokud je opravdu kvalitní, může pomoci.

Česká kloubní výživa

pro dobrou funkci kostí a chrupavek

Ostefit je český doplněk stravy vyvinutý pro podporu pohybového aparátu. Obsahuje velké množství kolagenu, což je základní stavební hmota pojivových tkání.

Pro koho je Ostefit vhodný?

„Výhodou Ostefitu je kromě kvalitního složení navíc i jeho chuť. Podle ohlasu pravidelných uživatelů totiž víme, že jeho chuť je na rozdíl od jiných doplňků stravy velmi dobrá,“

přibližuje Jaroslav Fládr ze společnosti Ostefit, která je výrobcem této české kloubní výživy.

Pečujte o své klouby správnou stravou a pohybem.

Nezapomeňte na důležitý kolagen, který se sice nachází i v některých potravinách, ale v doplňcích stravy může pomoci účinněji.