Seznam Native ve spolupráci s

první otázka

Vyznáte se ve FOTOVOLTAICE?

Prověřte své znalosti ze světa fotovoltaiky pomocí kvízových otázek

Vysoké ceny energií, větší soběstačnost nebo péče o životní prostředí – důvody pro pořízení domácí fotovoltaické elektrárny bývají různé. Oblast obnovitelných zdrojů se v posledních letech rychle vyvíjí a vyznat se ve všech změnách může být náročné.

1
/7

Solární panely vyrábí energii pouze za slunečných letních dnů.

Správně
Nesprávně

Solární panely vyrábějí energii, i když je pod mrakem nebo zima. Příliš vysoké teploty dokonce účinnost panelů mírně snižují. Při zatažené obloze je výroba samozřejmě nižší, ale neznamená to, že není žádná. I v zimě tak může energie ze slunce alespoň částečně přispět k úspoře výdajů za provoz spotřebičů.

2
/7

Když je střecha domu orientovaná na jinou světovou stranu než na jih, nevyplatí se solární panely instalovat.

Správně
Nesprávně

Orientace na jih je sice pro fotovoltaický systém nejlepší, vyplatí se ale i při orientaci na východ či západ. Střecha směrem na jižní stranu má přibližně o 20 % větší efektivitu. Nejvíc energie vyrobí během poledne a v průběhu dne. Panely umístěné na východ zase pracují nejefektivněji ráno. Večerní výrobu obstarají nejlépe panely směrem na západ. Orientace panelů na sever se pak vůbec nedoporučuje. Přesto není třeba se s fotovoltaikou loučit – panely je možné instalovat i na pozemek či na zastřešenou garáž.

3
/7

Fotovoltaickou elektrárnu nelze kombinovat s tepelným čerpadlem.

Správně
Nesprávně

Kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla může být pro řadu domácností vhodným řešením. Zatímco fotovoltaická elektrárna vyrábí levnou energii, tepelné čerpadlo se stará o levnější ohřev vody a vytápění. Navíc energie vyrobená fotovoltaikou může pomoci s provozem tepelného čerpadla. Kombinací zdrojů se tak domácnost stane ještě úspornější a bude ze státního programu čerpat i vyšší dotaci.

4
/7

Pro instalaci fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 10 kW není nutná licence Energetického regulačního úřadu.

Správně
Nesprávně

Na konci ledna letošního roku vešla v platnost novela zákona Lex OZE 1, která umožňuje provozovat bez licence fotovoltaiku s výkonem až do 50 kW. Do té doby to skutečně šlo jen s nižším výkonem do 10 kW. A díky změnám ve stavebním zákoně se zjednodušily také podmínky pro nutnost stavebního povolení – pro stavbu zelených zdrojů energie do 50 kW už není potřeba. To ocení zejména bytové domy či menší provozovny, protože se výrazně zkrátí doba realizace – místo roků jsou to měsíce.

5
/7

Veškerou nespotřebovanou energii je možné uložit do baterie.

Správně
Nesprávně

Pokud je zrovna slunný den, není nutné všeho nechat a začít prát, vařit a dobíjet všemožné spotřebiče. Nevyužitá elektrická energie se průběžně ukládá do baterie v domě. Hodí se tak v případě, že je rodina pracovně vytížená a přes den, kdy je sluneční záření nejsilnější, nebývá doma. V podvečerních hodinách pak nasbíranou energii využije na vaření, svícení nebo třeba na sledování televize.

6
/7

Návratnost investice do fotovoltaiky je nejistá.

Správně
Nesprávně

Celková cena za fotovoltaickou elektrárnu se pohybuje v řádu nižších statisíců korun. Vždy záleží na velikosti systému, způsobu využití nebo výši získané dotace. Ta je v případě fotovoltaiky 205 000 korun, respektive 225 000 korun pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Podle odborníků i majitelů solárních elektráren se vynaložená částka na základě aktuální situace vrátí během 6 až 8 let. Vzhledem k tomu, že životnost solárních panelů se pohybuje kolem 25 let, jedná se o efektivní investici.

7
/7

Před instalací solární elektrárny musí zájemce oběhat spoustu úřadů a sám si vyřídit dotaci.

Správně
Nesprávně

Vše potřebné kolem využívání fotovoltaické elektrárny zajistí specializovaná firma. Připraví projektovou dokumentaci, vyřídí potřebnou administrativu spojenou s připojením do distribuční sítě i se získáním státní dotace. Zajistí také veškeré odborné instalace a následný servis. Není tak nutné se obávat, že by dokumentace obsahovala nedostatky, které by mohly proces a vyplacení dotace zdržet.

Pokračovat ve čtení

Jak si pořídit vlastní fotovoltaickou elektrárnu?

Česká společnost Acetex, která se instalací fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel zabývá, nejdřív provede obchodně-technickou prohlídku.

1
Odborník projde veškeré parametry a potřeby vaší domácnosti na spotřebu energie.

Následně navrhne řešení včetně odhadu cen konkrétních produktů a možné výše státní dotace. Až potud je vše zdarma.

2
Jakmile jsou sjednané podmínky, dojde k uzavření smlouvy a vystavení zálohové faktury.

Acetex zpracuje projektovou dokumentaci a podá dvě žádosti: žádost o připojení fotovoltaiky do distribuční sítě a žádost o dotaci z programu Nová zelená úsporám.

3
Po této „papírovací“ fázi už následuje část instalační.

Ta dle velikosti elektrárny trvá dva až šest dnů. Instaluje se jak venku (solární panely), tak i uvnitř domu (střídač, elektroinstalace a bateriové úložiště).

„Často se nás zájemci ptají, jaké produkty pro fotovoltaiku používáme. Je pro ně důležité, aby byly kvalitní a měly dlouhou životnost. Konkrétně u panelů je to značka AEG se zárukou 25 let, případně u velkých instalací značka Canadian Solar. V případě střídačů, které jsou v podstatě srdcem celé elektrárny, máme produkty Wattsonic a GoodWe se zárukou 10 let a nově i AEG se stejnou záruční lhůtou,“ uvádí René Milota, jednatel společnosti Acetex, a pokračuje: „U baterií jsou to značky Wattsonic, Pylontech a také AEG. Všechny disponují prodlouženou zárukou 10 let.“

Po instalaci vám odborní pracovníci vše vysvětlí a předvedou.

Fotovoltaiku připojí na vzdálený monitoring, pomocí něhož Acetex 24 hodin denně 7 dní v týdnu sleduje případné anomálie v systému a dokáže na ně rychle zareagovat. Revizní technik následně prověří funkčnost celého systému, vystaví a doloží dokumenty nezbytné pro připojení k distribuční síti. Po předání stavby doplatíte zbytek ceny a na účet vám dorazí peníze za proplacenou dotaci.

Pak už si jen užíváte provoz domácnosti s levnou sluneční energií, která může ušetřit až 70 % původních nákladů.

CHCI FOTOVOLTAICKOU ELEKTRÁRNU