Seznam Native ve spolupráci s

Za volantem
se řiďte kvalitou

Jak pečovat o auto, aby vydrželo co nejdéle

Prodloužit život svému vozidlu nemusí být věda. Dbejte na styl jízdy, udržujte auto zvenku i uvnitř v co nejlepším stavu a tankujte kvalitní palivo.

Téměř 300 dopravních nehod bylo v minulém roce způsobeno technickou závadou vozidla. Nejčastějším důvodem byly problémy s brzdami, světly a pneumatikami.1

Ačkoliv si 80 % českých řidičů uvědomuje, že péče o kondici vozu je důležitá, pouze čtvrtina z nich se o své auto stará pravidelně.2 Přitom správné používání auta a jeho pravidelná údržba mohou prodloužit jeho život až o několik let a ušetřit si tak finance i spoustu starostí. Stačí si osvojit několik jednoduchých zásad.

Pracujte na svých řidičských dovednostech

Styl, jakým řídíte vozidlo, je klíčový nejen pro zajištění vaší bezpečnosti, ale také pro správné fungování vašeho vozu. Naučte se řídit auto s ohledem na jeho stav, jízdní podmínky i vaši peněženku.

Hlavní je plynulost

Řaďte uváženě a bez prudkých pohybů. Zásadní je udržovat optimální otáčky motoru pro každou rychlost, poslouchat a vnímat jeho projevy. Důležité je netrápit ho v příliš vysokých otáčkách, protože roste spotřeba paliva a motor se zbytečně namáhá. Podobně je tomu i u příliš nízkých otáček. Třeba při jízdě do kopce či s nákladem včas podřaďte na nižší rychlost. Podtáčením se motor zbytečně opotřebovává, zároveň se snižuje jeho výkon, zatímco spotřeba paliva roste.

Ovládejte auto s citem

Nebrzděte prudce

Důležité je brzdit vždy s rozmyslem. Tedy nezpomalovat auto až na poslední chvíli, ale spíše postupně a včas. Prudké brzdění zvyšuje opotřebení brzdových destiček a kotoučů a může vést k přehřátí pneumatik. Pokud pneumatiky dosáhnou příliš vysoké teploty, mohou se poškodit, nebo dokonce prasknout.

Nezpomalujte jen brzdami

Kromě brzdění nohou na pedálu je také důležité využívat takzvanou motorovou brzdu. Při tomto druhu brzdění snižte rychlost a zařaďte nižší převodový stupeň. Díky tomu se motor vozidla stává hlavním zdrojem brzdné síly, což minimalizuje opotřebení kotoučů a destiček.

Mezi vyjížďkami mějte auto v bezpečí

Životnost svého auta můžete prodloužit výběrem vhodného místa na parkování nebo garážováním. Pokud necháte stát auto v rušné ulici poblíž nočního baru, můžete ho ráno najít třeba s ukopnutým zrcátkem. Neparkujte také na trávě, vlhkost by dlouhodobě mohla poškodit podvozek, který by rychleji korodoval. Pokud máte garáž, uchráníte navíc auto před poškozením, které by mohl způsobit pád větve či krupobití. Jen nezapomeňte v garáži pravidelně větrat.

Než vyrazíte
na cestu, plánujte

Volte kvalitní silnice

Jestli nemáte terénní auto, vyhýbejte se cestám, které nejsou dobře upravené. Výmoly a nerovnosti mohou způsobit větší nárazové zatížení pneumatik a mohou poničit podvozek. Používejte navigaci, která vám může pomoci minimalizovat riziko, že si zajedete, informuje vás o aktuálním provozu a nabídne vám kvalitní cesty.

Kratší cesta nemusí být lepší

Zvažte dopředu výškový profil trasy i její délku. Oproti jízdě na delší vzdálenosti, kdy jedete většinu času konstantní rychlostí, během popojíždění po městě nebo po místních cestách musíte neustále řadit a střídat přidávání plynu a brzdění. Auto se tak více opotřebovává.

Češi a automobily v číslech

6,5 mil.

osobních aut je u nás registrováno3

83 %

Čechů jezdí pravidelně autem4

77 %

Čechů má řidičský průkaz5

11 %

Čechů má ke svému autu citový vztah6

Předejděte vnějšímu opotřebení

Aby vozidlo zůstalo v dobrém stavu a sloužilo vám co nejdéle, je důležité se mu věnovat v každém ročním období. Jeho vzhled je navíc důležitým parametrem, který ovlivňuje jeho cenu při následném prodeji.

Čistota je základ

Pravidelné čištění a voskování vašeho vozu je důležitou součástí zachování jeho vzhledu. Jednou za čas své auto pořádně umyjte. Dlouho usazené nečistoty na kapotě mohou lak naleptat, a s tím je pak už těžké něco dělat. Dnes si také můžete vybrat z celé řady kvalitních přípravků pro údržbu vlastními silami, ale svůj vůz můžete také svěřit do péče odborníků, kteří se o něj šetrně postarají. Klasické myčky s kartáči mohou při dlouhodobém používání lak poškodit. Lepším řešením jsou ruční bezkontaktní myčky.

Dopřávejte svému autu péči na míru

Nenakládejte autu více, než uveze

Přetěžování může způsobit řadu škod na vozidle a zvýšit riziko nehody. Příliš velký náklad zvětšuje brzdnou dráhu auta, brzdy se tak rychleji opotřebovávají a mohou selhat. Když je auto přetížené, může dojít k poškození tlumičů, pružin a dalších částí podvozku. Motor také musí více pracovat, aby udržel rychlost, a spotřeba paliva se tak výrazně zvyšuje.

Voňavý a uklizený interiér

Pravidelnou údržbou a čištěním interiéru předcházíte hromadění nečistot, prachu a vlhkosti, což snižuje riziko opotřebení interiéru a zanesení klimatizace. Důležité je také čas od času použít speciální čisticí prostředky, které pomáhají zabránit popraskání kožených sedaček nebo vyblednutí těch látkových či koberců.

Za mokra a sněhu

V období silných dešťů nebo sněžení byste měli řídit s větší opatrností. Vyhněte se hlubokým loužím, abyste minimalizovali riziko poškození motoru a elektroniky vozidla. Pokud je auto vystaveno korozivním účinkům, jako je vysoké množství soli na silnicích v zimních měsících, vždy jej po jízdě opláchněte vodou.

Řiďte se počasím

Chladné měsíce

V zimě byste měli pravidelně odstraňovat sníh a led z auta, včetně stěračů a světlometů. Pro ochranu gumových těsnění na oknech a dveřích můžete používat ochranný sprej nebo olej, který minimalizuje jejich poškození, opotřebení a zabrání úniku tepla. Důležité je přezout na zimní pneumatiky, které mají lepší přilnavost na sněhu a ledu. Pokud mrzne, nalijte do ostřikovačů nemrznoucí směs, aby nedošlo k poškození celého systému.

Když slunce pálí

V létě je dobré chránit interiér auta proti přímému slunečnímu záření. Parkování vozidla přímo na slunci může vést k poškození laku i vnitřních materiálů. Pořiďte si sluneční clony nebo parkujte ve stínu. Zároveň nenechávejte elektroniku, například telefon, na palubní desce, mohla by se přehrát a vybuchnout. Určitě přezujte na letní pneumatiky, mají tvrdší směs gumy pro lepší výkon na suché a mokré vozovce.

Češi vlastní jedny z nejstarších aut v Evropě

Průměrné stáří aut v Česku se v roce 2022 přiblížilo 16 letům, což je téměř o 4 roky více, než je průměr v Evropské unii.7 Důvodem je především cena nových automobilů. Až 80 % Čechů si pořídilo své auto jako ojetinu, z toho dvě třetiny v autobazaru.8 Nejčastěji mají Češi důvěru k vozům dovezeným z Německa, věří totiž, že němečtí řidiči se o své vozy starají nejlépe. Dále pak kupují auta dovezená z Itálie, Slovenska, Polska a Francie9

15,9 roku

průměrné stáří aut v Česku v roce 2022

Nezapomínejte
na to, co není vidět

Nepodceňujte pravidelné kontroly u odborníků. Přetahování servisních intervalů a potřebných výměn některých dílů a provozních kapalin podstatně snižuje životnost auta. Ta se průměrně pohybuje okolo 200-300 000 najetých kilometrů. I to se však odvíjí od kvality vozu, údržby i jeho používání.

Čisté filtry

Filtry v automobilu jsou zodpovědné za zachycení nečistot a prachu, které mohou poškodit motor a jiné důležité součástky. Pokud se filtry pravidelně nevyměňují, mohou být ucpané a blokovat proud vzduchu nebo kapalin, což může vést k horšímu výkonu motoru nebo k jeho poškození.

Pravidelně nahlédněte pod kapotu

Výměna oleje a kapalin

Chladicí a brzdové kapaliny jsou nezbytné pro správnou funkci auta. Pokud nejsou v dostatečné kvalitě nebo množství, mohou se součástky motoru a brzd stát náchylnými k poškození nebo selhání. Důležité je dbát také na výměnu oleje, který zajišťuje ochranu před třením motorových součástek. Pokud olej nevyměňujete pravidelně, může ztratit svou účinnost a způsobit poškození motoru.

Přezutí vozidla

Pravidelná kontrola pneumatik by měla zahrnovat hlavně zjištění míry jejich opotřebení. Doporučené období pro výměnu pneumatik závisí na několika faktorech, jako je počet ujetých kilometrů, klimatické podmínky nebo jejich stav. Při výměně pneumatik je vždy nutné nechat kola vyvážit v servisu. Hlídejte si také, aby v pneumatikách byl správný tlak, který pomáhá snížit jejich opotřebení i spotřebu paliva.

Karbonové usazeniny, které vznikají nedokonalým spalováním, se společně s dalšími složkami paliv usazují ve vstřikovacích tryskách a na ventilech. Motory jsou na tyto usazeniny citlivé. Pokud nečistot přibývá, dochází k narušení optimálního proudění paliva, a tedy i ke snížení výkonu, zvýšení spotřeby, a nakonec i k ohrožení chodu celého motoru. Na trhu však existují pohonné hmoty obsahující přísady, které pomáhají udržovat motor v čistotě, čímž zvyšují jeho životnost. Čisté spalování zároveň přispívá ke snížení emisí škodlivých látek.

Kvalitní palivo může prodloužit životnost vašeho auta

Následujte kvalitu a tankujte na čerpacích stanicích ORLEN Benzina

Dopřejte svému autu palivo, které zároveň pečuje o jeho motor

Kvalitní paliva jsou snadno dostupná. S téměř 440 čerpacími stanicemi je ORLEN Benzina největší sítí v Česku.

Aditivovaná paliva Efecta jsou zaměřena na čistotu motoru. Prémiová paliva Verva obsahují nadstandardní aditiva pro maximální vylepšení výkonnostních parametrů včetně čisticího účinku.

Kvalitu oceňují tisíce spokojených zákazníků. Je zároveň garantována pravidelně obnovovaným certifikátem nezávislé akreditované laboratoře Lab Guarantee, kterým jsou opatřeny výdejní stojany na každé čerpací stanici ORLEN Benzina.

Chci vědět víc