Seznam Native ve spolupráci s

Zachyťte prchavé okamžiky

Fotka může být krásnou vzpomínkou na dobu, kdy byly vaše děti malé

Fotograf Tomáš Třeštík vám poradí, jak můžete nápaditě vyfotit své ratolesti tak, aby vám pořízený snímek dělal radost i za několik let.

Děti rostou rychle a některé situace se už opakovat nebudou. První školní den, první jízda na kole, dovolená u moře. Možná si říkáte, že pár fotek v mobilu jako vzpomínka na krásné chvíle prožité s nimi bude stačit. Je však dobré vědět, že na pořízení opravdu pěkné fotky nepotřebujete zrcadlovku za statisíce, postačí i jednodušší přístroj pro pokročilé amatéry. A pár rad od profesionála.

Mít se k čemu vracet

„Myslím si, že by měli fotit všichni, které to aspoň trochu baví. Je krásné si zaznamenávat život a mít se k čemu vracet. Sám to dělám už dlouho. Jednou si za to poděkujete,“

říká Tomáš Třeštík.

Dnes 44letý fotograf nasával ono „zaznamenávání života“ na filmový pás už coby student na gymnáziu, když doprovázel na natáčení svou maminku dokumentaristku. Sám však propadl kouzlu fotoaparátu, ne kamery.

K profesi fotografa se dostal úplně přirozeně. „Vždycky mi to přišlo jako dobrý způsob živobytí. Věnuji se hlavně lidem, nefotím téměř nic jiného. Lidi mě ohromně baví. Rodina, přátelé, známí i cizí,“ vysvětluje. Fotka ho začala živit už při studiích na FAMU. Částí jeho práce je i dnes komerční focení, tedy zakázky pro reklamní agentury nebo časopisy.

Focení je odpočinek

Tomášovou disciplínou je sice portrét, fotí ale také to, co ho zrovna zaujme.

„Baví mě pozorovat vše, co se kolem děje,“ říká. Z fotek si skládá osobní deník, ve kterém zaznamenává důležité i méně důležité momenty svého života. „Ve chvíli, kdy se děje něco hezkého a překvapivého nebo zkrátka vizuálně výjimečného, beru ihned foťák do ruky,“ vysvětluje. „Je to i skvělý způsob, jak se rozvíjet. Při focení zapojíte jinou část mozku, zrelaxujete se a přijdete na jiné myšlenky,“ dodává.

Čerpám z toho, jak na mě lidi působí

K focení nepotřebujete nutně to nejlepší vybavení. Stačí mít základní zrcadlovku a objektiv. Obejdete se i bez speciálních světel či blesku.

„Snažím se úplně minimalizovat složitost fotky. V dnešní době máme tolik vizuálních vjemů, že jsem došel k závěru, že chci proces focení i fotky samotné odlehčit,“ říká Tomáš. „Čerpám z lidí, z toho, jak na mě působí. S tím pracuju. Nechci je při focení zbytečně moderovat, říkat jim, co mají dělat. Je to tak nejpřirozenější,“ vysvětluje.

Fotograf v sobě musí mít i trochu z psychologa. Komunikační schopnosti a vřelý přístup vám pomůžou navodit uvolněnou atmosféru.

„Bez správné komunikace nevyfotíte dobrý portrét ani s nejlepší technikou,“

říká Tomáš Třeštík.

Adam Ondra ze série Balkón

„Moje práce spočívá v komunikaci s lidmi. Při focení jde o vztahy, poznávání a emoce. Nechávám lidem prostor a na chvíli se stanu součástí jejich života,“ vysvětluje. Fotka se tak podle něj na chvíli dostává na vedlejší kolej a důležitějším se stává vztah fotografa a fotografovaného.

„Vytvářím si série fotek. Baví mě, když mají fotky v dané sérii určitý rytmus,“ popisuje. Příkladem jsou „balkónovky“ neboli Tomášova sbírka lidí, které vyfotil na balkóně svého bytu.

„Ten balkón je skvělý. Budovy okolo vytváří přirozené světlo a pohled za fotografovaného je vizuálně moc pěkný,“ říká. „Tenhle projekt ale vznikl spíš omylem. Začalo to fotkou známého. Dnes už jich mám přes 4 000,“ vysvětluje.

Jak vytvořit perfektní vzpomínku na své ratolesti?

Tomáš svou vášeň pro focení lidí skvěle uplatnil poté, co se mu před 10 lety narodilo první a za 2 roky poté i druhé dítě. Námětem jeho fotek se tak přirozeně staly právě ony.

„Když vidím hezkou interakci mezi dětmi, většinou neřízeně přepnu do profi režimu a hned sahám po foťáku,“ říká.

Podobné nutkání jako Tomáš má v podobných situacích téměř každý rodič. Může to být i výzva, jak se ve focení zdokonalit a pořídit si opravdu pěkné fotky, které později doceníte jako skvělou vzpomínku. Navíc domácí prostředí je pro děti přirozené, máte tak velkou šanci, že se budou chovat bezprostředně.

Než vezmete foťák do ruky, můžete se inspirovat tipy od profesionálního fotografa. A se skvělými fotkami se pak můžete s radostí pustit do tvorby rodinného alba.

Tipy Tomáše Třeštíka

na krásný portrét dítěte

Děti neustále někde pobíhají a chvilku neposedí. Musíte se tedy obrnit trochou trpělivosti. Pro kompozici je podle Tomáše důležité držet se při focení blíž k zemi, abyste dostali objektiv do výšky dětských očí. Takto pořízené fotky pak působí přirozeněji, jste díky tomu s foceným v hlubším vztahu.

Tomáš Třeštík se s vámi ve videu podělí o své fotografické tipy na co nejlepší snímky vašich dětí.

Digitální fotoaparáty Canon s výměnnými objektivy vám nabídnou široký dynamický rozsah, který zachovává detaily ve stínu i za silného světla, snímky s nízkým šumem přímo z fotoaparátu a malou hloubku ostrosti pro úžasné portréty. Jsou navrženy tak, aby byl každý snímek skvělý, i když jste teprve začátečník.

Pokud jste začátečník a nechcete za profesionální techniku utrácet statisíce, můžete sáhnout po výkonném modelu pro pokročilé amatéry.

„Důležité je hlavně vědět, co chcete fotit, komunikovat s modelem a užít si to,“

říká Tomáš Třeštík.

Fotoaparát Canon EOS 250D se základním objektivem 50 mm se skvěle hodí na focení vašich blízkých. Snímek si pak na památku můžete vytisknout na kompaktní tiskárně Canon SELPHY CP 1300.

Chci fotit jako profík

Chcete se ve focení ještě více zlepšit? Inspirujte se tipy od známých českých fotografů.