Seznam Native ve spolupráci s

Zachyťte proměny přírody

Naučte se fotit ranní mlhy i zvířata s tipy od profesionála

Fotograf a krajinář Martin Rak vám ukáže, jak co nejlépe fotit přírodu.

Za skvělými fotkami nemusíte cestovat na druhou stranu světa. V Česku najdete rozmanitou krajinu a spoustu krásných zákoutí, ať už jste na dovolené v kempu u vody, nebo na víkendovém pobytu na horské chatě. V přírodě je vždy co objevovat, a když vás něco zaujme a přáli byste si uchovat hezkou vzpomínku na ten okamžik, stačí si osvojit pár fotografických triků.

První foťák od dědečka

Vášní Martina Raka je fotografování krajiny. S foťáky se začal seznamovat už na prvním stupni základní školy.

„Můj děda byl zapálený amatérský fotograf a sběratel starých foťáků. Svůj první přístroj jsem dostal v šesti letech právě od něj,“ říká Martin. Jeho další velkou láskou je pobyt v přírodě. „Odmala jsem chodil do skauta. Tyhle dvě vášně jsem spojil v jednu a od útlého věku jsem pěstoval lásku k obojímu,“ vysvětluje 38letý fotograf.

„Mojí nejoblíbenější oblastí u nás je České Švýcarsko. Fotím i různě po světě, když mám příležitost. Začínal jsem ale s focením krajiny tady v Česku a je to moje srdcovka,“ říká. Ačkoli fotí už dlouhá léta, živit se tím začal teprve před třemi lety.

S foťákem na čekané

„Snažím se zachytit přírodu ve výjimečných podmínkách a díky nim umocnit náladu výsledného snímku.“

„Často se vracím na ta samá místa a vychytávám tu správnou chvíli,“ říká o svém přístupu Martin. Při fotografování krajiny je klíčové, aby si sedlo hned několik věcí dohromady, například mraky, světlo či mlha.

„Někdy dlouho čekám na tu správnou kombinaci a dobré podmínky pro fotku, kterou jsem si na daném místě vysnil,“

vysvětluje Martin Rak

Klíčový moment Martinovy fotografické kariéry se odehrál na podzim před třinácti lety. Tehdy s fotografií začínal a často jezdíval do Českého Švýcarska. „Bylo to vždy, když v předpovědích hlásili ranní mlhy a dobré počasí,“ vysvětluje. Musel se ale obrnit trpělivostí, neboť čekání na vysněnou fotku se protáhlo na několik týdnů.

„Třicátého prvního října, to si pamatuju přesně, vyšlo všechno. Nádherné počasí, podzimní barvy a krásná atmosféra. Vylezl jsem na skálu a pod sebou jsem viděl to moře mlhy, nad ní slunce a vystupující kopce. To byla chvíle, kdy jsem si uvědomil, že focení je to, co chci dělat,“ vzpomíná.

Soustřeďte se na krásu kolem sebe

Přidaná hodnota focení je v pročištění mysli. Máte prostor vstřebávat vše, co vidíte před sebou. Zmiňuje to řada fotografů a Martin není výjimkou.

„Pro mě je focení v přírodě ohromný relax. Ve městech fotím taky, ale všude jsou lidi. Když se vydáte do přírody, krásně si u toho odpočinete a soustředíte se pouze na focení a krásu kolem sebe,“ vysvětluje.

Začněte fotit cokoli, co vás baví. „V dnešní době to jde jednoduše,“ říká Martin. Mobil u sebe nosí každý, základy se můžete naučit i na něm.

„Žánr a kompozici si můžete nejprve pomalu osahat a pak si časem pořídit foťák a související techniku,“

říká Martin Rak.

„Kromě krajiny mě baví fotit i zvířata. Díky tomu, že v přírodě trávím většinu svého času, občas narazím na nějaké divoké zvíře, třeba na sovu nebo mloka,“ vypráví Martin. Potkat v přírodě divoké zvíře, které si můžete vyfotit, udělá radost téměř každému. Ne každý má ale takové štěstí. Potrénovat focení zvířat si však můžete na procházce se psem nebo na zahradě s kočkou.

Důležité je správně ostřit

Podle Martina by fotka krajiny měla zdůraznit to podstatné.

„Příroda na fotce vypadá více dynamicky, pokud není úplně celá zaostřená. To se vám podaří, když na fotoaparátu nastavíte vyšší clonu,“ vysvětluje Martin. Pokud fotíte zvíře, které je často v pohybu, ať už je to srnka na louce, nebo tygr v zoo, je žádoucí, aby nebylo rozostřené. „Na pořízení takového snímku doporučuju vhodný objektiv s větší světelností,“ dodává.

Tipy od Martina Raka

na skvělou fotku zvířete v přírodě

Podle Martina je vhodné fotografovat zvíře ve výšce jeho očí. Doporučuje také používat expoziční režim s prioritou času.

Digitální fotoaparáty Canon s výměnnými objektivy vám nabídnou široký dynamický rozsah, který zachovává detaily ve stínu i za silného světla, snímky s nízkým šumem přímo z fotoaparátu a malou hloubkou ostrosti pro úžasné portréty. Jsou navrženy tak, aby na každém snímku byly vidět skvělé výsledky, i když jste teprve začátečník.

„Už moje první zrcadlovka, kterou jsem si koupil v roce 2009, byla od Canonu. Od té doby jsem mu věrný,“

říká Martin Rak

Fotoaparátem Canon EOS 7 můžete vyfotit podobné fotky přírody nebo třeba vašeho mazlíčka. Díky aplikaci CameraConnect si můžete fotky jednoduše poslat do telefonu a nasdílet na Instagram nebo si snímek na památku vytisknout na tiskárně PIXMA G Series.

Chci fotit jako profík

Chcete se ve focení ještě více zlepšit? Inspirujte se tipy od známých českých fotografů.