Seznam Native ve spolupráci s

Zamilujte se do

Španělska

Více o Španělsku

Spousta lidí tráví dovolenou na jihu Evropy na pláži u moře, v případě Španělska je to ale velká škoda. Tato země je totiž výjimečně pestrá a různorodá. Odvezte si z dovolené jedinečné zážitky, ať už patříte mezi gurmány, pěší turisty, anebo se rádi touláte uličkami starobylých měst.

Menorca

Klidný ostrov
pro bezstarostnou
dovolenou

Často se říká, že Menorca je méně známá sestra Mallorky, protože jsou obě součástí Baleárských ostrovů. Menorca je však mnohem více nedotčená, najdete tu panenskou krajinu bez velkých turistických resortů. To z ostrova činí ráj pro všechny cestovatele, kteří si chtějí dopřát pohodu a klid.

Čas na Menorce plyne pomalu. Menorčané s ničím nespěchají, jsou usměvaví a vstřícní, a rádi vám poradí, jak se dostat k útesům nebo k přírodním parkům, kterými je ostrov vyhlášený. Piniové háje, pastviny a nádherné zátoky jsou cílem pěších turistů.

Zažijte dobrodružství na Koňské stezce

Camí de Cavalls, tedy Koňská stezka, je 186 kilometrů dlouhá cesta, která vede okolo celého ostrova. Ve středověku trasa propojovala strážní věže a pevnosti a hlídali ji tehdy vojáci na koních, díky tomu získala své jméno. Dnes se na cestu vydávají lidé, kteří chtějí poznat všechny krásy ostrova. Stezka totiž vede i na pláže a místa, které jsou jinak nepřístupné. Jelikož je kempování u cesty zakázané, ubytování si obstarejte v některé z nedalekých vesniček. Trasa je rozdělena na 20 úseků, na jejichž začátku se vždy dá pohodlně zaparkovat, případně se k nim můžete dostat i veřejnou dopravou. Tu můžete využít i v případě, kdybyste si chtěli trasu trochu zkrátit, anebo projít jen některou její část.

Tenerife

Poznejte vyprahlý
jih, lávovitý střed
i zelený sever

Největší ze sedmi Kanárských ostrovů má mnoho tváří. Pokud se vydáte na jih, slunečné počasí je téměř zaručené. Najdete tu vyprahlou oblast s velkými plážemi jako Las Américas nebo Los Cristianos. Dominantou středu ostrova je sopka Teide, která nabízí méně či více náročné trasy, a tak je oblíbeným cílem pěších turistů. V severovýchodním cípu ostrova se táhne pohoří Anaga poseté vavřínovými lesy, kde se můžete dočkat i deště, což dodává této oblasti nádech pralesní exotiky.

Zajímavou podívanou jsou místní pláže s černým lávovým pískem, u největšího města Santa Cruz najdete ale i ty světlé. Pro ně se písek dováží ze Sahary a není tedy původní. Pokud patříte mezi dobrodruhy, neváhejte si na Kanárských ostrovech půjčit auto. Jeho pronájem vyjde velmi levně, a tak ostrov můžete projet křížem krážem. Nádherný výhled na ostatní sopky se vám naskytne pod vrcholkem Teide, kam se snadno dostanete lanovkou.

Věděli jste, že průměrná teplota na Kanárských ostrovech dosahuje 28 °C v létě a 22 °C v zimě? Díky příjemnému podnebí můžete poznávat místní krásy v jakémkoli ročním období.

Pozorování kytovců u majáku
Punta de Teno

Ve vodách u Tenerife žije spousta druhů kytovců. Můžete tu pozorovat delfíny a velryby, ale i pestrobarevné ryby nebo mořské želvy. Jestli si chcete z Tenerife odvézt jedinečný zážitek, vydejte se na severozápadní cíp ostrova k majáku Punta de Teno. Odtud vyplujte na katamaránu nebo člunu na oceán a několik hodin pozorujte delfíny, vorvaně a další mořské živočichy. Zkušení odborníci vás dovezou na místa, kde kytovci žijí, a postarají se o to, abyste je pozorováním příliš nevyrušili.

Svatojakubská cesta

Vydejte se na pouť
za poznáním

Pokud chcete zažít něco nového, zklidnit svoji mysl a mít možnost poznat poutníky z celého světa, vydejte se na posvátnou cestu do Santiaga de Compostela. Můžete si vybrat ze 12 základních tras, které se liší délkou a náročností a které spojují významná místa s bohatou historií.

Camino Primitivo, cesta plná historie

Severním Španělskem vede například cesta Camino Primitivo, která bývá označována za nejstarší. Tato trasa začíná v katedrále v severošpanělském městě Oviedo a prochází oblastmi s velmi výrazným keltským vlivem. Často zaslechnete, jak někde hrají na keltské dudy nebo vás turistické ukazatele budou lákat na prohlídku některého z keltských oppid, kterých je tu nespočet.

Rok 2021 je jubilejním svatojakubským rokem, jelikož svátek svatého Jakuba v tomto roce připadá na neděli. Vzhledem k současné situaci bylo jubileum prodlouženo až do konce roku 2022. Poutníci, kteří v těchto letech přijdou do katedrály v Santiagu, mají speciální privilegia a mohou projít výjimečně otevřenou Svatou bránou, která symbolizuje odpuštění jak druhým, tak i sobě.

Do poutnických ubytoven se dostanete jen s listinou

Na začátku si v ubytovně nebo v některé z poutnických kanceláří zřízených na trase obstarejte malou knížku zvanou Credencial, do které po cestě sbíráte razítka. Tato pověřovací listina ve středověku zaručovala poutníkům ochranu a různé výhody. I dnes se díky ní dostanete do levných poutnických ubytoven, získáte slevy na jídlo či na dopravní a poštovní služby. Poté, co dojdete do Santiaga de Compostela, budete mít díky ní nárok na certifikát zvaný La Compostela. Poutní cesty jsou značené žlutými šipkami a ve městech symboly zlatých mušlí. Hřebenatka zvaná vieira je symbolem cesty, který můžete vidět i na holích a batozích poutníků.

Co jedí poutníci?

Možná se budete divit, ale svatojakubská pouť může být i gastronomickým zážitkem. V Galícii, která je posledním regionem, kterým poutník prochází, určitě ochutnejte Caldo Gallego. Jedná se o hustý vývar s fazolemi, brambory a kapustou, který spolehlivě zasytí každého poutníka. Další typickou pochoutkou je chobotnice po galicijsku Pulpo a la Gallega. Jedná se o povařené kousky chobotnice posypané sladkou či pálivou paprikou a pokapané olivovým olejem. Nesmí chybět lehké bílé víno podávané v porcelánových miskách a křupavý domácí chléb. Buen provecho!

Cestujte bez starostí

Ať už plánujete dovolenou s cestovní kanceláří, anebo po vlastní ose, naplánujte si cestu pomocí Route Planneru. Díky tomuto plánovači si můžete pohodlně zorganizovat dovolenou a připravit vlastní trasu, aniž byste se zapomněli zastavit na důležitých a zajímavých místech. Pomocí plánovače můžete objevit místa, která v běžném průvodci nenajdete.

Chci naplánovat
cestu Španělskem

Valencie

Když se historie
potká s futurismem

Třetí největší město ve Španělsku má půvabné historické centrum, na své si ale přijdou i obdivovatelé moderní architektury. Město je protknuté devítikilometrovým parkem, který nese název Jardín del Turia. V této zelené oáze uprostřed města se můžete procházet, jezdit na kole, hrát fotbal, poslouchat koncerty, udělat si piknik či zajít s dětmi na Gulliverovo dětské hřiště.

Komplex byl vybudovaný ve vyschlém korytu řeky Turia, která byla odkloněna v roce 1957 poté, co město zasáhly ničivé povodně. Tak vznikl jeden z největších městských parků v Evropě. Dodnes můžete kromě moderních mostů objevovat i ty historické, z nichž nejstarší pochází z 15. století.

V bývalém říčním korytě najdete kromě paláce hudby a Města umění a věd také Biopark, unikátní zoologickou zahradu, kde máte zvířata téměř na dosah ruky. Na druhé straně parku najdete Oceánografické muzeum, které je zároveň největším evropským akváriem. Tady můžete objevit sedm podmořských světů a obdivovat žraloky, tučňáky nebo lachtany. Na návštěvu tohoto místa si vyhraďte nejméně půl dne.

Vydejte se tramvají
nebo na kole k pobřeží

Jelikož Valencie leží u pobřeží, můžete se vydat do přístavu nebo na pláž. Nejblíže u centra jsou pláže Cabanyal a Malvarrosa, které spojuje krásná promenáda obsypaná těmi nejlepšími restauracemi. Zde můžete ochutnat různé druhy paelly, tradičního pokrmu z rýže, zeleniny a králičího masa nebo darů moře. Nebo známý koktejl agua de Valencia, ve kterém naleznete španělské šumivé víno, pomerančový džus, vodku a gin. Na lehátku s výhledem na moře je to skutečná idyla!

Mar Menor

Jistota slunečních
paprsků

Věděli jste, že Španělsko má svoje Mrtvé moře? Je jím Mar Menor, laguna s velmi slanou mořskou vodou, která má léčivé účinky. Mar Menor najdete na pobřeží Costa Cálida v regionu Murcia. Laguna láká jak rodiny s dětmi, tak starší turisty, kteří zde ulevují svým kožním, dýchacím nebo pohybovým potížím.

Pokud chcete vyzkoušet léčivé bahno, pak se vydejte do San Pedro del Pinatar v severní části laguny. Tady najdete lázně pod širým nebem. Pro léčebnou kúru se stačí ponořit do přírodních nádrží s bahnem, namazat jej na sebe a pak jej nechat na sluníčku působit alespoň 30 minut. Na konci procedury je třeba bahno v nádrži smýt a pak se vykoupat v moři, které je na dohled.

Průměrná denní teplota je 19 °C, i v zimě je tu tedy krásně teplo. Pokud chcete být na dovolené hýčkáni, vyrazte do některého z hotelů s wellness centry, která nabízejí péči na úrovni a léčebné procedury s mořským bahnem. Této proceduře se říká talasoterapie.

Objevte dvě moře vedle sebe

Kromě velmi slané laguny Mar Menor se zde můžete koupat i ve Středozemním moři. Obě vodní plochy odděluje jen výběžek, na kterém najdete řadu hotelů a restaurací. Voda v jezeře je až o pět stupňů teplejší než ve Středozemním moři. Díky této rozmanitosti sem míří celé rodiny, prarodiče uleví svým kloubům v jezeře, zatímco vnoučata si mohou užívat pozvolný vstup do jezera a teplou vodu. Starší děti a dospělí mohou zase v moři vyzkoušet spoustu vodních sportů včetně potápění.

Andalusie

Vydejte se
po stopách Římanů

Všechny civilizace a kultury, které kdy pobývaly ve Španělsku, pobývaly také v Andalusii na jihu země. Nacházely se tu obchodní kolonie Féničanů, kteří zde těžili zlato a stříbro. Později oblast ovládli Římané, jejichž památky najdete v celém regionu. Navštívit můžete například římský amfiteátr ve městě Malaga nebo přírodní římské lázně u městečka Manilva, které údajně vyhledával i Julius César.

Andalusie dýchá neopakovatelnou atmosférou, a to především díky Maurům, kteří zde od osmého století našeho letopočtu budovali nádherná města s majestátními paláci, které dodnes zdobí Granadu nebo Sevillu. v Córdobě Maurové zanechali nejstarší mešitu v Evropě. Severoafrický národ přinášel do Evropy znalosti z vyspělého arabského světa a nové plodiny.

Na jihu Španělska se rozkládá Tabernas, jediná polopoušť v Evropě. V létě tu teploty dosahují 43 °C, suchá „měsíční“ krajina je plná kopců, v nichž voda stékající z nedalekého pohoří Sierra Nevada při jarním tání ledovců vytvořila hluboké brázdy. Tabernas je pro opravdové dobrodruhy. Toulat se tady bez průvodce může být velmi ošemetné, protože zde nejsou žádné značené cesty. Určitě však stojí za to si oblast projet terénním vozem v doprovodu místního průvodce.

Polopoušť se podobá Divokému západu, natáčela se tu řada westernových filmů včetně Sedmi statečných nebo Indiana Jonese. Tři westernová městečka tu nyní slouží jako turistické atrakce.

Sýrové bohatství

Andaluský region se nevyznačuje jen plážemi či polopouštěmi, ale i nádhernými pohořími. Z horské oblasti Sierra de Grazalema pochází jeden z nejlepších sýrů, Payoyo, který můžete ve Španělsku ochutnat. Tento kozí sýr nese název podle místního plemene koz Payoya. V podhůří těchto hor září do daleka množství bílých vesniček z maurského období, nepropásněte ale ani možnost vyšlápnout si do nitra nespoutané vegetace. Nenechte se zaskočit vydatným deštěm, kterým je oblast Grazalema známá.

Cestujte bez starostí

Ať už plánujete dovolenou s cestovní kanceláří, anebo po vlastní ose, naplánujte si cestu pomocí Route Planneru. Díky tomuto plánovači si můžete pohodlně zorganizovat dovolenou a připravit vlastní trasu, aniž byste se zapomněli zastavit na důležitých a zajímavých místech. Pomocí plánovače můžete objevit místa, která v běžném průvodci nenajdete.

Existuje spousta možností, kam vyrazit k moři na dovolenou. Jen málokde ale najdete tak bohatou škálu zážitků a krajinu, která vás svojí rozmanitostí nepřestane překvapovat. Přespat můžete v moderních hotelech, ve vesnických rodinných penzionech nebo v paradorech, což jsou staré památky přeměněné na hotely.

Nechte se letos překvapit nečekanými zážitky. Jakou vzpomínku si odvezete z dovolené?

Chci naplánovat
cestu Španělskem