Seznam Native ve spolupráci s

Zažijte netradiční dobrodružství

v rakouských Alpách

Rakouskem

Nechejte
se unášet

vlnami v alpských jezerech, užijte si adrenalin z raftingu na ledovcových řekách nebo prozkoumejte hornatou krajinu na gravelových kolech.

S větrem

v plachtách

Na průzračných jezerech se zrodil velký sen bratrů Kobaleových, Korutanských rodáků a vodních nadšenců – zúčastnit se nejnáročnějšího závodu plachetnic na světě, takzvaného Ocean Race.

Prvorozený Konstantin se do plachtění zamiloval před patnácti lety ve svých devíti letech, o tři roky mladší bratr Oliver ho následoval o pár let později. Ačkoli Rakousko nemá přístup k moři, k plachtění ve vlnách si našli cestu na rakouských jezerech. Najdete jich tu přes 2 000, mnoho z nich nabízí i vynikající podmínky pro vodní sporty. Vyhledávají je proto nejen běžní turisté, ale i zdatní jachtaři. Za svým snem ale museli bratři Kobaleovi vyjet daleko za hranice rodné země.

„Plachtění nám učarovalo natolik, že jsme hned chtěli začít jezdit na závody. Pak začalo putování od jezera k jezeru, napříč celým Rakouskem,“ říkají bratři.

Oba věděli, že je čeká dlouhá a náročná cesta.

Plachetnicový závod zvaný Ocean Race je pro jachtaře nejvyšší metou. Koná se od roku 1973 každé tři až čtyři roky. Jeho trasa začíná v Evropě, závodníci se pak plaví přes Atlantik kolem Afriky a doplují nejprve do Jižní a poté i Severní Ameriky. Tam ale neskončí. Plachetnice se poté musí vrátit zpět do Evropy. Závod má několik etap a jeho celková délka se pohybuje mezi 45 000 až 72 000 kilometry.

Chcete vědět víc o Ocean Race?

otevřít box

Letos se bratři Konstantin a Oliver přihlásili do kategorie nazvané VO65 Sprint Cup, která zahrnuje šest posádek. Jejich tým s názvem Austrian Ocean Racing, podporovaný týmem Genova, je mezinárodní sestavou 16 členů, kde Rakušané tvoří největší část. Bratři Kobaleovi doufají v úspěch a věří, že se mezi ostatními účastníky závodu dokážou se svou jachtou, příznačně pojmenovanou Sisi, prosadit.

Císařovna, která milovala dobrodružství

otevřít box

Pobyt na otevřeném moři znamená pro Konstantina a Olivera mnoho nečekaných výzev.

Dlouhé dny na vodě vyžadují vysokou míru koncentrace a psychickou i fyzickou odolnost. Po náročných závodech a dlouhých dnech na moři se bratři rádi vracejí zpět do rodné země a především rodného kraje – Korutan, kde si odpočinou a naberou nové síly. Abyste pochopili nadšení z jezer bratrů Kobaleových, doporučujeme v Korutanech zavítat například k jezerům Wörthersee, Millstätter See či Klopeiner See, kde v létě sahá teplota vody až k 28 stupňům Celsia.

Chci zažít
rakouská jezera

Do sedla

gravelu

Na kole můžete zkombinovat pohyb a kochání se nádhernou horskou krajinou plnou jezer.

Takzvaná gravelová kola nabízejí nejlepší vlastnosti silničních a horských kol dohromady. Díky tomu jsou skvělou volbou jak pro dobrodružné cyklisty, tak i pro začátečníky. Gravelová kola neboli gravely mají odolné rámy a široké pláště. To umožňuje pohodlnou a stabilní jízdu na různých typech povrchu včetně asfaltu, štěrku, lesních stezek i polních cest. Jsou ideální pro dlouhé výlety po krajině, ať už se jedná o horské oblasti nebo malebné vesnice.

Na rakouské horské stezky vyrazila aktivně odpočívat i trojice profesionálních sportovců.

Běžkyně na lyžích Sandra Schützová a cross-country cyklisté Filip Adel a Jan Jobánek do pedálů šlapají jako jedna rodina. Nepojí je sice pokrevní pouto, ale vášeň pro jízdu na kole i láska ke sportu jako takovému. Do hor tentokrát nevyrazili trhat rekordy, ale strávit tu několik dní volna. Chtěli si užít úžasné výhledy do krajiny, výborná jídla v horských salaších a poznávat místní krásy.

Trojice sportovců Sandra, Filip a Honza na gravelových kolech prozkoumali region Zell am See – Kaprun.

Vydejte se podle nich za nejkrásnějšími výhledy z vyhlídkových silnic Großglockner-Hochalpenstraße, Silvretta-Hochalpenstraße či Timmelsjoch. A až si budete chtít dát pauzu od jízdy, zastavte se na ochutnávku rakouských specialit, mezi které patří například císařský trhanec, oblíbená sladká pochoutka císaře Františka Josefa I., nebo tradiční klobása s hranolkami. V některých horských oblastech se po cestě můžete osvěžit vodou přímo z horských pramenů.

Do rakouských hor můžete vyrazit na gravel kole, i když zrovna nejste profesionální sportovci jako naše trojice. Pro tipy nemusíte chodit daleko. Stačí si jen vytipovat trasu přesně podle svých schopností i preferencí. A kde všude to mají „graveláci“ rádi? Trasa Gravel-Austria-Route vede přes osm rakouských spolkových zemí a nabízí cyklistům možnost poznávat přírodní krásy mimo frekventované silnice. Je vhodná pro všechny příznivce gravelů, kteří by se rádi vydali na několikadenní výlet. Můžete zkusit projet celou trasu nebo si vybrat jen některé její části.

Jedním z oblíbených úseků je hornorakouská trasa, která začíná u jezera Mondsee a vede přes císařské městečko Bad Ischl až k jezeru Traunsee.

Odtud pokračuje směrem na sever přes oblast Innviertel k Dunaji. Tento úsek je vhodný hlavně pro zkušené a zdatné cyklisty, neboť stoupání ve směru na Mühlviertel je dost náročné. Trasa pak pokračuje kolem česko-rakouské hranice a nabízí nádherné výhledy na oblast Hallstatt, která je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Také Tyrolsko je rájem pro nadšené cyklisty. Gravel-Austria-Route je v této oblasti rozdělena na dvě části, které nabízejí náročné úseky a projížďky přes půvabnou krajinu plnou hor a jezer. Můžete si vybrat, zda pojedete západní nebo východní trasu. Ta západní je středně náročná až náročná s převýšením kolem 3 830 metrů, zatímco ta východní je už velmi obtížná, musíte na ní zdolat převýšení kolem 5 470 metrů.

Chci na kolo
do Rakouska

Víte, co má společného

Tahiti a Rakousko?

Bílé pláže s tyrkysovou vodou a kokosové palmy.

To byl domov chlapce jménem Tapu, který se narodil na ostrově Tahiti. Téměř od narození byl těsně spojen s oceánem, miloval všechny vodní radovánky a dobrodružství. Ani teď, když už je dospělý, si nedokáže představit svůj den bez pobytu ve vodě.

„Moje tělo i duše jsou zvláštně propojeny s vodou. Nejsem ryba, ale mám k ní blízko,“ říká Tapu s úsměvem.

Tapua to z Tahiti táhlo pryč.

Hledal nové výzvy a toužil po objevování světa. Jeho cesta za dobrodružstvím začala, když se při surfování na Bali setkal se svou současnou přítelkyní, která pocházela z Rakouska. Hned se do sebe zamilovali a Tapu začal toužit po novém domově v Rakousku. Rozhodl se proto ze dne na den vyměnit průzračnou vodu a bílý písek své domoviny za štýrskou divokou vodu a začít nový život uprostřed střední Evropy.

Horské vrcholy, řeky a divoká příroda bylo něco, co Tapu doposud nepoznal.

Uchvátilo ho to ale natolik, že se rozhodl v Rakousku zůstat. Aby měl vodu stále na blízku, stal se instruktorem raftingu. Nyní provozuje vlastní raftingovou školu v Národním parku Gesäuse. Bílé vody řek Enns a Salza mu tak nahradily tu tyrkysovou mořskou.

Pro Tapua neznamená rafting jen adrenalin a dobrodružství. Je to pro něj také příležitost ukázat lidem, jak moc jsme součástí přírody a že je důležité ji skutečně doceňovat a její krásy chránit. Sám si místní styl života zamiloval a západy slunce nad horami by už za nic nevyměnil.

„Cítím se tu jako doma. Rakousko je jedno z nejkrásnějších míst, které jsem v životě viděl. Jsem moc šťastný a opravdu hrdý na to, že jsem tady,“ říká Tapu. Pokud byste chtěli následovat Tapua a jet do Rakouska na rafty, doporučujeme zavítat do Tyrolska, Salcburska či Štýrska. Za doporučení stojí například tyrolská řeka Sanna, štýrská Salza či salcburský Salzach.

Chci raftovat
v Rakousku

Užijte si aktivní

dovolenou
v Rakousku

Vyřádit se a užít si sportovní dobrodružství v pohádkově ryzí přírodě – zapomenout na starosti všedního dne. Zažijte sportovní odpočinek a ničím nerušenou pohodu s radostí z pohybu.

Chci za sportem
do Rakouska