Seznam Native ve spolupráci s

Zdravý pes

Jak se správně starat o psy, aby byli dlouho zdraví a aktivní? Dopřejte jim dostatek pohybu, vyberte správný pelíšek, investujte do kvalitní stravy a nepodceňte ani péči o srst nebo zuby.

Jak pečovat o psa

Kapitola 1.

Pohyb

Ať už je vaším psím kamarádem ovčák nebo mops, pohyb je pro něj velmi důležitý. Jestli patříte k páníčkům, kteří svoje psy nejčastěji venčí jen pár minut na nejbližším kousku trávy, zdraví svého psa nepomáháte.

Zdravý pohyb je pro každého psa jiný.

Nezáleží jen na plemeni, ale i na pohlaví, věku a případných nemocech. Jak pejskům dopřát dostatek vhodného pohybu? Pokud to jde, vyměňte tvrdé povrchy za lesní a polní cesty. Nehýbejte se se psem na horkém slunci, volte spíše ranní a večerní procházky. Pes ocení výlety do přírody, některá plemena také plavání nebo když můžou běžet vedle vás, zatímco se proháníte na kole nebo na kolečkových bruslích. Pro některá plemena je však dlouhý běh nevhodný. Nikdy neběhejte se psem po nakrmení, hrozí přetočení žaludku.

Štěňata mají více energie než dospělí psi, a tak se potřebují více hýbat. Uděláte jim radost tím, když si s nimi budete intenzivně hrát nebo když je párkrát během dne vezmete na kratší procházky. Dlouhé chození může být pro štěně příliš náročné. Dostatečný pohyb je důležitý i pro starší psy.

Pokud máte pochybnosti, zda svému pejskovi dopřáváte dostatečný pohyb, poraďte se s veterinářem. Pokud pes odmítá běžet či dokonce chodit, kulhá nebo si lehá a obtížně dýchá, může mít nemocné srdce nebo klouby. V takovém případě navštivte veterináře.

Která plemena vyžadují více pohybu?

Která plemena nepotřebují intenzivní pohyb?

Otázky pro veterinářku Renatu Kratochvílovou

Jak poznat, že se psem je něco v nepořádku a je potřeba vzít ho k veterináři?

Každý majitel zná svého psa nejlépe. Jakákoliv změna v chování, abnormální příjem krmiva nebo tekutin či potíže při vyprazdňování mohou být prvními příznaky zdravotních potíží. V takových případech neodkládejte návštěvu veterináře.

Co patří mezi nejběžnější psí nemoci? A jak se jich vyvarovat?

Nejčastěji se setkáváme s onemocněními trávicího systému, které se projevují zvracením nebo průjmem. Velmi často vznikají po dietní chybě, kdy pes dostane „něco na přilepšenou“ nebo je mu náhle změněno krmení. Doporučením je provádět veškeré změny v krmení pozvolna, tzn. nové krmení přidávat ke starému a tím umožnit trávicímu systému se adaptovat. Pravidelné očkování, odčervení a aplikace přípravků s antiparazitárním účinkem jsou důležité pro předcházení řadě nemocem.

Kapitola 2.

Teplý pelíšek

Každé zvíře potřebuje
bezpečné teplé místo k odpočinku.

Pro některé psy je lepší, když bude jejich místo jen jejich a špatně nesou, když se po jejich pelíšcích válí děti. Nezapomeňte pelíšek umístit na místo, kde psa nebudete příliš rušit a které není příliš frekventované. Jestli se chystáte položit pelíšek na studenou zem, volte takový se silným dnem, které bude dobře izolovat. Do míst, kde může občas foukat, se hodí uzavřenější pelíšek s vyššími boky nebo domeček.

Pokud pes zůstává uvnitř, měl by mít k dispozici měkký pelíšek vybavený polštářem nebo dekou. Jestliže žije venku, potřebuje mít během léta dostatek stínu a v zimě zase teplo a sucho. Zatímco pro větší plemena je vhodné zvolit pelíšek typu matrace, některá menší plemena spíše uvítají boudičky a kukaně, kam mohou zalézt a získat tak pocit bezpečí.

Jaké zvolit rozměry pelíšku? Správný pelech musí být dostatečně prostorný, aby se v něm pes cítil pohodlně, ale ne zbytečně velký, aby poskytoval pocit bezpečí. Nejlepší je změřit pejska v jeho oblíbené poloze a k délce přičíst ještě zhruba deset až dvacet centimetrů navíc. Pokud pořizujete pelíšek pro štěně, odhadněte velikost podle jeho rodičů.

Péči o pelíšek vám značně usnadní snímatelné a pratelné potahy nebo omyvatelné materiály. Pravidelným praním snížíte riziko, že se do kožichu vašeho pejska dostanou paraziti. Pro starší pejsky s bolavými klouby a páteří se hodí ortopedické pelíšky s pěnovými matracemi, které zmírňují bolesti.

Kapitola 3.

Péče o srst,
zuby a tlapky

Co se týče starání se o srst,
každé psí plemeno vyžaduje něco jiného.

Existuje několik druhů srsti: hladká, hedvábná, kudrnatá nebo hrubá. Každá z nich vyžaduje trochu jinou péči a používání různých nástrojů. Základem je však vždy umývání a vyčesávání. Tím zabraníte zacuchávání srsti, čistíte ji, odstraňujete uvolněné chlupy a kůže se masíruje a prokrvuje.

V případě, že váš pejsek rád plave, dopřejte mu to. Vždycky ale zamiřte k vodě jen v přiměřeném počasí, po koupeli ho důkladně vysušte a vždy ošetřete uši, do kterých se dostala voda. Stejně tak po domácí koupeli se šamponem, který by se měl používat nejméně jednou za 3 měsíce, psa dokonale vysušte a nespoléhejte na to, že srst sama uschne. Vlhkost jí neprospěje.

Pokud patříte mezi majitele pudlů, jorkšírů, bišonků nebo maltézských psíků, o jejich srst je třeba pečovat často a důkladně, někdy i denně. Naopak holandští pinčové, chrti nebo ohaři mají srst se samočisticími schopnostmi, a tak je není potřeba často mýt ani vyčesávat.

Také tlapky, jedna z nejvíce zatěžovaných částí psího těla, vyžadují péči. Po příchodu z blátivé procházky je nejlepší umýt tlapky studenou vodou, protože jsou podchlazené a cévy zúžené. Při ponoření do teplé vody by se náhle rozšířily a to by pejska mohlo pěkně bolet. Nezapomeňte je důkladně vysušit. Tlapky umývejte také v případě, že se pejsek prošel po nasolených chodnících nebo cestách. Sůl tlapkám neprospívá. V létě může citlivé polštářky na tlapkách poškodit také rozpálený povrch silnic a chodníků.

Pokud se chystáte na procházku, namažte polštářky speciální mastí, nabídka na trhu je široká. Abyste zamezili zachytávání bodláků, osin nebo nečistot mezi polštářky, pravidelně zastřihávejte srst mezi nimi. Pravidelně také zkracujte drápky pomocí kleštiček, a to zejména psům, kteří nejčastěji běhají po trávě a dalších měkkých površích. Pokud se drápky hodně štěpí nebo se stříhání obáváte, vyhledejte veterináře.

Nezapomínejte také na péči o psí chrup.

Zuby byste měli pejskům pravidelně čistit, aby nedošlo ke vzniku kazů a zubního kamene. Mechanicky odstraňovat nečistoty ze zubů a prokrvovat dásně pomáhají také dentální hračky určené pro žvýkání.

Kapitola 4.

Strava
základ
zdraví

Výživa je pro zdraví zásadní.

Psi jsou všežravci, a tak potřebují různé typy živin a výživu složenou z vyvážených porcí bílkovin, mastných kyselin, sacharidů, vitamínů a minerálů. Přirozeně si vybírají maso, tedy potravu, která je bohatá na proteiny. Mastné kyseliny, vitamíny a minerály jsou v jídelníčku důležité pro zdravou kůži, bohatou srst a zrak.

Jak poznat
kvalitní krmivo?

Kompletní krmiva, tedy granule, kapsy nebo konzervy, zpravidla obsahují správný poměr potřebných živin, proto jimi můžete zvířata krmit celý život. Vždy se ale zajímejte o složení hotových krmiv. Je totiž rozdíl, zda jsou získané bílkoviny z masa, vajec, z kvalitní masové moučky nebo z nejméně vhodné masokostní moučky.

Nic se nestane, pokud čas od času zpestříte jídelníček vašeho pejska. Je ale nutné brát v potaz to, že lidská strava není pro psy vhodná. Pokud ale i tak nejste schopní odolat loudění vašeho psího kamaráda, vyhněte se sladkostem, čokoládě, hrozinkám a hroznům, makadamským ořechům a avokádům. Tyto potraviny mohou psy otrávit. Mezi další nevhodné potraviny patří také jakékoliv kořeněné či slané jídlo, uzenina, česnek a cibule nebo káva. Pozor si dávejte také na kosti, zejména na drůbeží, jejichž ostré části mohou poškodit psí vnitřnosti nebo zneprůchodnit trávicí trubici.

Jaká je ideální
denní porce krmiva?

Každé krmivo je jiné, jeho složení stejně jako doporučené dávkování najdete na obalu. Správnou porci jídla můžete odhadnout také podle stáří vašeho psa. Starší psi potřebují o pětinu méně kalorií než mladší dospělí psi stejné rasy. Dospělého psa je dobré krmit jednou nebo dvakrát denně, štěňata od 4 měsíců dvakrát nebo třikrát denně. Četnější dávky vyžadují také starší psi a kojící či březí fenky. Pokud chováte psa celoročně venku, zvyšte mu na zimu krmnou dávku až o třetinu.

Pokud si nejste jistí porcemi, zkontrolujte složení krmiva a porovnejte je s denní doporučenou dávkou proteinů a tuků.

„Kvalitní krmivo udržuje psa v dobré kondici, není hubený ani obézní a udržuje si své svaly, nevyvolává podráždění trávicího systému, netrpí plynatostí, zvracením nebo průjmem. Pokud je pes krmený kvalitním krmivem, pamlsky nepotřebuje. Pokud se i tak rozhodnete psovi pamlsky dopřát, rozhodně by neměly překročit desetinu denní energetické potřeby vašeho psa. Doporučuji nedávat psovi zbytky od stolu, protože může docházet k podráždění žaludku a střeva, zvracení a průjmu. Pokud pes dostane příliš tučné jídlo, může být podrážděna slinivka břišní, a to vyžaduje intenzivní hospitalizaci.“

veterinářka Renata Kratochvílová

Denní doporučená dávka proteinů a tuků na den podle hmotnosti psa
Štěňata (od 5 kg do 15 kg)Dospělí psi(vážící 15 kg)Březí / kojící feny(vážící 15 kg se 6 štěňaty)
Proteiny56 g25 g69 g / 158 g
Tuky21 g14 g29 g / 67 g

Štěňata (od 5 kg do 15 kg)

Proteiny

56 g

Tuky

21 g

Dospělí psi(vážící 15 kg)

Proteiny

25 g

Tuky

14 g

Březí / kojící feny(vážící 15 kg se 6 štěňaty)

Proteiny

69 g / 158 g

Tuky

29 g / 67 g

Zdroj: „Your Dog’s Nutritional Needs“, National Academy of Sciences, 2006

Jak zvládnout přechod na nové krmivo?

V případě, že se rozhodnete měnit složení krmiva, nespěchejte a na nové krmivo zvykejte psa nejméně 6 dní. Předejdete tak trávicím problémům. Nevíte, jak na to? Řiďte se naším návodem.

0 %

Krmivo polaris

0 %

Původní krmivo

2 dny

0 %

Krmivo polaris

0 %

Původní krmivo

2dny

0 %

Krmivo polaris

0 %

Původní krmivo

2dny

0 %

Krmivo

Polaris

do konce života

„Časté a náhlé změny ve složení krmení vyvolávají trávicí potíže, plynatost, zvracení nebo průjem. Nevyhovující, nevyvážené nebo nedostatečně kvalitní krmivo často vede k nadváze až obezitě. Co se týče psích alergií, často jsou spouštěčem mléčné výrobky, sója, kukuřice, pšenice, oves a další cereálie.“

veterinářka Renata Kratochvílová

Psí krmivo bez obilovin

Polaris je značka psích krmiv, která podporují zdravé zažívání a odolný imunitní systém.

Blahodárné a pečlivě vybrané přírodní ingredience pro zdravý a vitální život.

„V přírodě byla kořist, tedy čerstvě ulovené maso, vždy tou hlavní a nejdůležitější složkou potravy psů. Proto jsme přišli s řadou krmiv, která neobsahují obiloviny, sóju, barviva, umělé konzervační látky nebo lepek. Ty nikdy běžně nepatřily do přirozeného jídelníčku psů,” vysvětluje Jan Andres, manažer vývoje krmiv značky Polaris, které obsahují řadu prospěšných ingrediencí.

Například vláknina psyllium podporuje vyváženou střevní mikroflóru a zdravé trávení, lososový olej zase podporuje silné srdce.

Součástí krmiva je také rakytník, řasa spirulina nebo bylinky rozmarýn, tymián a petržel. Tyto rostliny jsou přírodní zdroj antioxidantů, které posilují imunitu psího organismu.

ZDRAVÉ ZAŽÍVÁNÍ

díky prebiotiku Active MOS, kořenu čekanky a rozpustné vláknině ze psyllia

ZDRAVÉ SRDCE

díky kombinaci Omega 3 a 6 mastných kyselin a taurinu

POSÍLENÍ IMUNITY

Macrogard je zdroj beta glukanů pro zlepšení přirozené obranyschopnosti vašeho psa

PŘÍRODNÍ ZDROJE ANTIOXIDANTŮ

jako spirulina, rakytník a bylinky rozmarýn, tymián a petržel

„Psí předci nejedli krmiva vytvořená v laboratoři. Jejich strava byla plná bílkovin, obsahovala vyvážený poměr tuků, ale i ovoce, zeleninu a traviny. Umělé přísady a obiloviny v ní neměly místo,” říká manažer vývoje nové značky krmiv Polaris Jan Andres

Chci dopřát svému psovi stravu bez obilovin

Krmení bez obilovin >