Seznam Native ve spolupráci s
Egypt

Egypt Země pyramid a nevšedních zážitků

V Egyptě můžete zažít nocování v poušti s beduíny i potápění ke korálům

Dovolenou v jednom z nejstarších států světa má hodně lidí spojenou hlavně s pobyty ve velkých hotelových komplexech u pláží a s návštěvou pyramid. V Egyptě toho ale můžete podniknout mnohem víc, například nahlédnout do komnat extravagantního šlechtického sídla v Káhiře nebo vyrazit na vrcholek biblické hory Sinaj.

Egypt ve zkratce

Hlavní město Káhira

Rozloha země 1 001 739 km²

Počet obyvatel 101 milionů

Jazyk arabština

Doba letu z Prahy 4,5 hodiny

Vyznání muslimové (90 %)

křesťanští koptové (9 %), ostatní (1 %)

Měna egyptská libra

(EGP)

Časový posun +2 hodiny v létě

+1 hodina v zimě

Cestovní doklad platný minimálně

6 měsíců od data vstupu do země

Starověká civilizace vznikla podél životodárné řeky

Káhira

Gíza

Pro Egypt je Nil synonymem úrody a bohatství. Kolem této řeky se točil veškerý život starověké říše. Při pohledu na mapu tvoří páteř, která se vine celou zemí od jihu k severu. Na jeho březích vznikala důležitá města jako Asuán, Luxor, Karnak, Abú Simbel nebo Káhira, ve kterých si faraoni budovali velkolepé paláce, chrámy či hrobky.

Největším magnetem pro turisty z celého světa jsou bezesporu pyramidy v Gíze ležící na okraji stejnojmenného města. Ze sedmi divů starověkého světa jsou jediným, který se do dnešních dnů dochoval. Když se ale budete chtít vyhnout velkým davům turistů, ale přesto si užít pohled na pyramidy, stačí z Gízy popojet zhruba půl hodiny autem směrem na jih.

Hrobky, chrám i unikátní nález kosti

Pyramidy v Abúsíru, kde byli k poslednímu odpočinku uloženi panovníci, jejich rodiny, příslušníci urozených rodů a důležití úředníci z 5. dynastie, nejsou v hledáčku tolika návštěvníků, k jejich prozkoumávání tak budete mít větší klid. Právě v této oblasti navíc už od 60. let 20. století působí čeští archeologové. K jejich úspěchům patří třeba nalezení chrámového komplexu panovníka Ramesse II. nebo pohřebiště vysoce postaveného kněze, které zůstalo ušetřeno nájezdu vykradačů hrobek. Takto neporušená hrobka se vším původním vybavením má nesmírnou kulturní a historickou hodnotu. Češi ale stojí také u nálezu údajně nejstarší lidské kosti postižené nádorem. Konkrétně se jedná o křížovou kost z oblasti pánve. Dnes vědcům pomáhá s objasněním doby, kdy se tato nemoc začala u lidí objevovat.

Abúsír

Pracovní nářadí jako za dob faraonů

Výzkumné práce provádějí čeští archeologové na své základně v Abúsíru za pomoci dělníků z okolních vesnic vždy na jaře a na podzim. Dělníci nakopávají a odhrnují písek, potom ho plní do košů, které se vysypávají o kus dál. Pomocí navijáku a lana se z písku tahají těžké kamenné části objevených staveb, které se nadzvedávají dřevěnými trámy. Stejný způsob práce přitom používali už i staří Egypťané. Čeští egyptologové ale nepřicházejí jenom s objevy ukrytými v písku. V nedávné době jako první na světě pořídili satelitní snímky pyramid v mimořádně detailním měřítku. Díky nim si dnes vědci mohou udělat lepší představu o celé oblasti.

Palác Manial

Většina turistů, kteří navštíví pyramidy v Gíze poblíž Káhiry, se do samotné metropole už nevypraví. Hlavní město Egypta ale za návštěvu určitě stojí. Mimo jiné i proto, abyste si udělali představu o tom, jak žila egyptská šlechta na začátku 20. století. Například královský palác Manial je ukázkou vkusu a životního stylu prince Muhammada Alího. Rád cestoval a z cest si domů vozil různé předměty. V interiérech paláce se tak prolínají prvky islámské kultury s vybavením podobným tomu, jaké najdete spíše v sídlech evropských královských rodin.

Když už budete v Káhiře, rozhodně si zajděte na nákup do bazaru Chán al-Chalílí, ve kterém se obchoduje už od 14. století. Seženete tady vše – od koření, ibiškového čaje přes ručně šité koberce a kožené výrobky až po vodní dýmky. Atmosféru Orientu si pak můžete vychutnat v jedné z místních kaváren u šálku kávy ochucené kardamomem. Jen si ale dejte pozor na své osobní věci, do bazaru chodí spousta lidí, což přitahuje i kapsáře.

Palác Manial

Felúka

Felúkou přes Nil

Pokud budete chtít pokračovat ve výpravách za památkami starověkého Egypta, neměli byste si rozhodně nechat ujít návštěvu Luxoru. Toto město leží v samém srdci Egypta, necelých 800 kilometrů jižně od Káhiry. Ve starověku bylo známé jako Théby, Egypťané mu říkali Vaset. Nabízí asi největší koncentraci památek, které na jednom místě v Egyptě můžete spatřit. Z letovisek Hurghada a Marsa Alam na pobřeží Rudého moře se do Luxoru organizují celodenní výlety a cesta klimatizovaným autobusem trvá okolo pěti hodin. Z letoviska Sharm El Sheikh je navíc dostupný i letecky. Město je Nilem rozděleno na dvě části. Jako ve starověku se na opačný břeh dostanete říční plachetnicí felúkou. Vejde se na ni zhruba deset lidí a několik členů posádky. Cenu je dobré probrat ještě před naloděním.

Chrámy a Thébská nekropole

Ve východní části Luxoru stojí chrámové komplexy Karnak a Luxor a několik muzeí. Na západním břehu Nilu vás v památkové zóně města uvítají majestátní sochy faraóna Amenhotepa III. se zbytky jeho zádušního chrámu. Byly postavené před více než třemi tisíci lety. Jen nedaleko odtud najdete královská pohřebiště Údolí králů a Údolí královen. Za návštěvu stojí například hrobka královny Nefertari, kterou nechal pro svoji ženu postavit faraon Ramess II. Tato dvojice je mimochodem považována za nejromantičtější pár starověkého Egypta. Svědčí o tom texty s vyznáním lásky panovníka ke královně na stěnách chrámu, který pro ni nechal postavit na jihu Egypta v Abú Simbelu. V Údolí králů je možné navštívit také místo posledního odpočinku faraona Tutanchamona. V hrobce se našla jeho posmrtná maska vyrobená z deseti kilogramů zlata a tisíce dalších předmětů, které si můžete prohlédnout v Egyptském muzeu v Káhiře.

Abú Simbel

?

Jak se jmenuje egyptský bůh Slunce?

Re
Aron
Anup

Špatně. Správná odpověď je Marsa Matrouh.

Za korály a bílým pískem nemusíte letět přes půlku světa

Marsa Matrouh

Mořská kráva

Egyptská letoviska jsou velkým lákadlem nejen pro milovníky koupání v kterémkoli ročním období, ale i pro nadšence šnorchlování a potápění. Pokud vás láká bílý písek a pozvolný přístup do moře, ideální destinací je Marsa Matrouh, kterou omývá Středozemní moře. Pro objevování podmořského života navštivte spíše destinace u Rudého moře, tedy Hurghadu, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh.

Moře má příjemnou teplotu po celý rok, výbornou viditelnost a díky vysokému obsahu soli patří mezi nejčistší na světě. Pestré korály jsou viditelné už v mělké vodě, barevný podmořský svět tak mohou pozorovat i ti, kdo se bojí hloubek a raději šnorchlují u břehu. Ať už s přístrojem, nebo bez něho můžete narazit na mořské želvy, korálové rybky, murény nebo rejnoky. Ti šťastnější třeba i na delfíny a vzácné mořské krávy, které měří až tři metry. Pohybují se u mořského dna, kde spásají vodní rostliny. Dnes jsou tito živočichové podobní tuleňům chráněni, v minulosti se ale hojně lovili pro maso a olej.

Ras Mohamed

Egypt má několik národních parků, a to jak na souši, tak pod vodou. V blízkosti letoviska Sharm El Sheikh na pobřeží Rudého moře můžete navštívit chráněný ekosystém Ras Mohamed. Průvodci vás ráno vyzvednou u hotelu, zapůjčí vám vybavení na šnorchlování a odvezou vás lodí celkem na tři lokace, kde je možné pozorovat množství ryb a překrásné korálové útesy. Navíc budete mít zajištěné jídlo a pití po celý den. Na pevnině je pak možné sledovat velké množství různých druhů ptáků a mangrovníkové stromy, které dokážou růst ve slané i sladké vodě.

Ras Mohamed

?

Jaký jiný název se u nás používá pro zvíře jménem dugong?

Mořský koník
Mořská kráva
Delfín

Špatně. Správná odpověď je Marsa Matrouh.

Vychutnejte si orientální jídla ovlivněná Blízkým východem a Středomořím

Medames

Druhy koření

Do Egypta se vyplatí cestovat i za tamní kuchyní, která hojně využívá jak čerstvé bylinky, tak výrazné koření. Když se budete chtít na ulici vyhnout „turistickým pastím“ a opravdu dobře se najíst lokálního jídla, vždycky se podívejte, kde jedí místní a u kterého podniku se tvoří fronty.

Arabská žemlovka

Národní chloubou je dezert om ali, který připomíná naši žemlovku. Tradičně se peče v peci, voní kardamomem, skořicí a obsahuje oříšky a rozinky. Ke snídani se podává foul medames, který se vaří z vlčího bobu a voňavého kmínu, česneku, chilli a bylinek. A když si k němu dáte chlebovou placku, zasytí vás na velkou část dne. Národní polévka molokhia se připravuje z listů jutovníku a barvou se podobá dušenému špenátu, chuťově se ale liší. Jednu dobu ji Egypťané dokonce nesměli jíst pro údajné afrodiziakální účinky. Egypt jako každá jiná muslimská země zakazuje jíst vepřové maso, ale zato tam můžete ochutnat pokrmy připravené z jehněčího, hovězího nebo skopového masa. Místní delikatesou je pečený holub, který se plní rýží s kořením a bylinkami.

Om Ali

Lokální pivo

Pití alkoholu je v Egyptě u turistů a liberálních muslimů tolerováno a pivo je jejich oblíbeným nápojem už po tisíce let. Právě v této zemi byl objeven nejstarší pivovar na světě, v němž se oblíbený nápoj připravoval už v době starověké říše. Dnes má Egypt několik svých vlastních značek piva, například Stellu (se Stellou Artois ale nemá nic společného), Luxor nebo Sakaru. A dobrou zprávou je, že podle webů věnujících se recenzím piv nejsou vůbec špatná.

?

Kterému letovisku se přezdívá egyptské Maledivy?

Hurghada
Káhira
Marsa Matrouh

Špatně. Správná odpověď je Marsa Matrouh.

Tipy na výlety

1/4

Zažijte krásy Egypta na vlastní kůži

„Egypt je rájem pro každého, kdo si chce užít rozmanitou dovolenou. Konkrétně bych doporučila destinaci Marsa Matrouh na severu Egypta, která je omývána Středozemním mořem. Lidé si tam užijí nejen krásné pláže a hotely, ale i větší klid ve srovnání s jinými egyptskými letovisky, protože jde zatím o málo objevené místo,“ říká Lenka Pátek, spoluzakladatelka a obchodní ředitelka CK Blue Style. Do Egypta je navíc možné vyrazit i v zimě. „V únoru tam létáme z Ostravy a Brna jako jediná cestovní kancelář u nás a za velmi příznivé ceny,“ dodává Lenka Pátek.

CK Blue Style má ve své nabídce také hotely vhodné pro různé typy pobytů – například pro party, romantickou, luxusní nebo rodinnou dovolenou.

Tip

Po Nilu nejen za historickými památkami

  • Osmi- až patnáctidenní plavba pohodlnou lodí s all inclusive
  • Přílet do Marsa Alamu nebo Hurghady
  • Nalodíte se v Luxoru, poplujete za památkami v Asuánu a Abú Simbelu
  • Na konci možnost přeletu do Káhiry
  • Kurzy egyptské kuchyně, na lodi střešní bazén, masáže, doplňkové výlety
  • Česky mluvící delegát

Chci letět do Egypta