Seznam Native ve spolupráci s

Žízeň po pohybu

Najděte sport, který vám dělá radost

Lidské tělo je stvořené pro pohyb v přírodě

Každá procházka v parku, každá minuta na čerstvém vzduchu a každý sluneční paprsek, který dopadne na vaši kůži, zlepšuje náladu, posiluje imunitu a pomáhá předcházet nemocem.

Jakýkoliv pohyb zlepšuje spánek, působí léčivě i na úzkosti, deprese a další psychická onemocnění. Aktivní lidé žijí déle a pohybem předcházejí řadě potíží, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, křečové žíly nebo některé druhy rakoviny.

Zvedněte se ze židle
a protáhněte si tělo. Je to to nejlepší, co pro něj můžete udělat.

7 dobrých důvodů, proč se dát do pohybu

Nepřepínejte své tělo a začněte se hýbat s lehkostí

Pokud se chcete začít víc hýbat, potřebujete v začátcích především vůli a motivaci. Pokud si chcete dávat cíle, nepřeceňujte se a začněte zlehka. Myslete na to, že svému tělu pomůžete každým uplavaným bazénem nebo každým krokem, který uděláte na procházce.

První krok bývá nejtěžší. Na to, že párkrát do týdne vyrazíte ven za sportem, si budete muset zvyknout.

Jakmile překonáte několik prvních týdnů, pohyb si zamilujete a nebudete se ho chtít vzdát.

Ideální je, když se pohyb stane běžnou součástí vašeho dne. Začněte tím, že budete místo používání výtahu chodit po schodech, anebo vystupte o něco dřív z autobusu na cestě do práce. Pokud chcete plavat, chodit, běhat nebo třeba jezdit na in-line bruslích, důležité je vytvořit si návyk. Sportujte alespoň 30 minut třikrát za týden, abyste pozorovali změny na svém těle. Při takovém režimu by se váš krevní tlak měl začít snižovat a prospějete svému srdci.

Pohyb venku je pro fungování lidského organismu mnohem lepší, než kdybyste trávili čas v posilovnách a uzavřených sportovištích. Zeleň snižuje stres a mentální únavu, hluboké dýchání na čerstvém vzduchu zase pročisťuje plíce. Chození nebo běhání po nerovných lesních stezkách je šetrnější pro klouby a zároveň posiluje daleko víc svalů v celém těle, než kdybyste vyrazili na zpevněnou cestu.

Kolik vody by měl každý den vypít člověk vážící 80 kg?
Přibližně 1,7 l.
Přibližně 3 l.
Žízeň po pohybu | Vyrazte ven

Vyrazte ven, nadýchněte se čerstvého vzduchu a zaposlouchejte se do šumění stromů.

Najděte klid a zbavte se přebytečného stresu. Udělejte něco pro své zdraví.

Češi se málo hýbou. Jak najít sport, který vám udělá radost?

Pro to, aby vám pohyb dělal radost a abyste u něj vydrželi, je třeba najít sport nebo aktivitu, která se vám bude zamlouvat. Toužíte po jógovém zklidnění a protažení, chcete vyběhnout do lesa, nebo si raději dáte do těla ve venkovním fitku?

Jóga: Dopřejte si uvolnění a posilněte tělo

 
 

Jóga je tisíce let starý způsob života, jehož cílem je dojít k harmonii mezi duší, tělem a myslí. Pokud chcete objevit způsob, jak můžete pomocí jógy posílit svaly a zklidnit svoje myšlenky, nemusíte se nořit do hlubin filozofie.

Jak začít s jógou? Máme pro vás několik základních jógových pozic, kterým jogíni říkají ásany.

„Jóga je především o sebepoznávání a soustředění. Cílem je být vděčný za to, co naše tělo dokáže. Pokud do jógy dáme kus sebe, posouváme vlastní hranice,“

říká Klaudia Murínová Korbely, lektorka jógy, která se jejímu praktikování věnuje déle než 6 let.

Od dětství se věnovala basketu a později přidala i běhání, když ji ale potkaly zdravotní potíže, musela hledat jinou aktivitu, která jí bude vyhovovat. „Jóga mě pohltila, dodala mi to, co mi teď v práci chybí. Našla jsem to, co mě v životě dělá šťastnou a co miluju celým srdcem,“ usmívá se Klaudia, která pochází z Banské Bystrice.

Chci zjistit, kde se můžu věnovat józe

Její lekce jsou speciální také v tom, že na úplném konci doprovází závěrečnou relaxaci hraním na kytaru a jemným zpíváním manter, což slouží k ještě většímu uvolnění. „Není důležité usilovat o dokonalé provedení všech ásan, každý jsme jiný a je jen na nás, jak moc se do sportu položíme a kolik mu věnujeme času. Využijte jógu k tomu, abyste se poznali a abyste zjistili, co je vám příjemné,“ říká Klaudia.

Z čeho je složený pot?
Převážně z vody.
Převážně z bílkovin.

Chůze a běh: Získejte fyzičku i čistou hlavu

 
 

Chůze je ten nejpřirozenější pohyb, zdraví nejlépe prospějete svižnými procházkami v přírodě. Pokud chcete zvýšit zátěž a vybudovat si lepší kondici, zkuste nejprve indiánský běh, který chůzi kombinuje s běháním. Vaše výkonnost se bude postupně zvyšovat, a tak se brzy dostanete k plnohodnotnému běhu.

Abyste příliš nezatížili svoje klouby, choďte a běhejte raději po vyšlapaných cestách nebo po trávě.

Jak začít s indiánským během? Máme pro vás 5 tipů, jak na to.

„Je úplně jedno, kolik kilometrů uběhnete a za jaký čas. Je důležité, abyste se nesnažili běh uspíšit a v začátcích si nedávali za cíl dlouhé vzdálenosti. Začněte na kratších úsecích a postupně navyšujte vzdálenost, kterou se vám podaří uběhnout,“

radí Vojta Sobotík, vášnivý běžec.

Jak sám říká, běhání pro něj není jen zábava a sport, který ho udržuje ve formě, ale i druh meditace. „Při běhání si rovnám myšlenky. A když se potřebuju po sportování uvolnit, rád se věnuju i józe,“ dodává bývalý triatlonista.

Chci zjistit, kde si můžu zaběhat
Co je pramenitá voda?
Jedná se o vodu se zvýšeným obsahem minerálů, která má často léčivé účinky.
Jedná se o vodu, která pochází z chráněného podzemního pramene.

Venkovní fitko: Ke cvičení stačí vlastní váha

 
 

Ke cvičení ve venkovní posilovně toho moc nepotřebujete, abyste si dali do těla. Na workout hřištích najdete spoustu jednoduchých strojů a hrazd, které slouží k tomu, abyste si mohli zacvičit s vlastní vahou. Takový druh tréninku se hodí jak pro mladé, tak i pro seniory, jelikož může mít i rehabilitační účinky po zraněních a operacích. Zvládnou ho začátečníci a spoustu výhod má i pro zapálené sportovce. Posilování s vlastní vahou využívali už spartští bojovníci. Je základem pro rozvoj síly a vytrvalosti, ale i koordinaci pohybu a obratnosti. Ve venkovních posilovnách najdete hrazdy, balanční prvky, ale třeba i trampolíny.

Jak protáhnout a zpevnit celé tělo? Poradíme vám, jak na to.

„Důležité je, abyste sportovali pro sebe, protože chcete být fit, zdraví a chcete se cítit dobře,“

říká Lukáš Knap, který sportuje každé ráno ještě před prací a pak znovu po práci. Často se věnuje posilování s vlastní vahou.

Posilování s vlastní vahou využívali už spartští bojovníci. Je základem pro rozvoj síly a vytrvalosti, ale i koordinaci pohybu a obratnosti. Ve venkovních posilovnách najdete hrazdy, balanční prvky, ale třeba i trampolíny.

Chci zjistit, kde můžu posilovat
Kolik kroků by měl každý člověk denně udělat, aby posílil své zdraví?
Mezi 6 a 8 000 kroky.
Okolo 12 000 kroků.

Podpořte své zdraví na kole, bruslích nebo ve vodě

Značka Rajec otvírá síť venkovních fitek

Rajec Outfitko je síť téměř 4 000 venkovních posiloven, stezek a cest v Česku a na Slovensku, kde si může zasportovat úplně každý.

Podívejte se, kde si můžete nejlépe zaběhat a kam vyjet na bruslích nebo na kole.

Každý sportovní výkon vyžaduje dostatek vody

V průběhu celého dne tělo pocením vylučuje vodu a minerály. Proto je potřeba dostatečně pít a vodu dostávat zpět do těla. Vaše tělo potřebuje dostatek vody, aby mohlo správně fungovat.
Proto je důležité pít vodu už od probuzení.

Každý den vypijte nejméně 0,5 litru vody na každých 15 kilogramů vaší hmotnosti.

Pokud sportujete, měli byste vypít nejméně litr vody navíc. Ideální je pít nesycenou pramenitou vodu s nízkou mineralizací.

Jak spojit pití vody se sportem? Ideální je pít vodu po menších dávkách před, během i po sportování. Rozhodně nečekejte, až budete mít pocit žízně. Dostatek vody tělu pomáhá vyrovnat se se zátěží, oddálit únavu a předejít křečím.

Chci zjistit, kolik vody mám pít
Jakým způsobem je nejlepší pít vodu při sportování?
Nejlepší je malé dávky vody vypít před, během i po sportování.
Nejlepší je se pořádně napít před sportem a pak až po něm.

Žízeň po pohybu: Počítejte litry vody a zapojte se do soutěže

„Pomáháme lidem k tomu, aby se začali více hýbat. Chceme v nich znovu probudit žízeň po pohybu a přivést je do přírody, kde je nám nejlépe. Kilometr chůze je však jinak náročný než kilometr na kole nebo na bruslích. Proto přicházíme s jednotným měřítkem pro všechny sportovce. Jedná se o litry vody, ve kterých měříme úspěch,“ říká Martin Brázda za značku Rajec.

Jak vyhrát sportovní hodinky Garmin?

1.

Uhaste svou žízeň po pohybu. Najděte ve svém okolí místo v přírodě, kde se můžete hýbat. Objevte třeba některou z venkovních posiloven, která patří do sítě Rajec Outfitko.

2.

Navštivte web Žízeň po pohybu a vkládejte do něj svoji aktivitu. Zapojte se do soutěže o sportovní vybavení s pramenitou vodou Rajec.

3.

Čím aktivnější budete, tím větší je vaše šance na výhru! Nezmeškejte ani jeden den, kdy můžete přidávat záznamy o sportování.

4.

Každý týden Rajec ocení ty nejaktivnější sportovce. Ti nejlepší získají sportovní hodinky Garmin.

Žízeň po pohybu | Skály

Zapojte se do soutěže se značkou Rajec a začněte se víc hýbat.

Zlepšete svoji fyzičku a užijte si venku čerstvý vzduch a sluneční paprsky. Najděte nejbližší Rajec Outfitko a pečujte o svoje tělo.