Seznam Native ve spolupráci s

Zubaři nekoušou

Trauma z dětství může mít následky v dospělém věku

Třesoucí se kolena a studený pot na čele – u některých lidí se tyto reakce objevují před každou návštěvou zubního lékaře. Jejich obavy mohou mít různé příčiny, některým z nich se přitom dá předejít.

„Kolikrát vidím rozklepané čtyřicetileté chlapy jak hora, kteří se bojí tak, že to vyšetření vůbec nedají.“
Michaela Štětinová, zubní lékařka

Zubař jako strašák

Už u nejmenších dětí je důležité dbát na to, aby trauma vůbec nevzniklo.

Například pokud si dítě nechce čistit zuby, rozhodně se nevyplácí zubařem strašit. „Období, kdy si zuby čistit nechtějí, nastane u naprosté většiny dětí. Rodiče pak používají věty typu: Když si nebudeš čistit zuby, tak se ti zkazí a zubař je bude muset vrtat nebo trhat. A to v dětech samozřejmě vyvolává pocit strachu,“ vysvětluje Štětinová.

Před prvním vyšetřením

Místo strašení by rodiče měli o prohlídce u zubaře mluvit jako něčem naprosto běžném.

Aby návštěva ordinace děti nepřekvapila, je vhodné je tam brát s sebou už předtím, než do křesla usednou samy. Před prvním opravdovým vyšetřením by pak měli rodiče dětem vysvětlit, co je čeká, a názorně jim to ukázat třeba na plyšákovi. „Dneska už se dají některé zubařské nástroje pořídit, třeba zrcátka. Dítě pak bude zvyklé na to, že je zubař bere do ruky,“ doporučuje Štětinová.

Ne každý zubař má k vyšetřování dětí vlohy

Vyplatí se také zaměřit se na výběr zubaře.

Těch, kdo se na dětské pacienty specializují, není mnoho. Například v internetových recenzích je ale možné vyčíst, který specialista má k dětem pozitivní vztah. Ne každý totiž malé pacienty vyšetřuje rád. Podle Štětinové za tím může být i to, že řada studentů při výběru oboru nepočítá s tím, že velké procento jejich pacientů budou právě děti. Ona sama se pak řídí tím, že se dětem musí vše předem vysvětlit a hlavně jim nelhat.

Poslechněte si, co dalšího k tématu radí zubní lékařka a psycholožka.

„Někteří zubní lékaři stále tvrdí, že se dočasné zuby neřeší. Pak to zajde tak daleko, že jsou děti se zánětem násilím ošetřené na pohotovosti a může to skončit traumatem.“
Michaela Štětinová, zubní lékařka

Mléčné zuby bez kazů nejsou nic nedosažitelného. Přečtěte si doporučení od Michaely Štětinové, která se ve své ordinaci na dětské pacienty zaměřuje. Radí také na svém instagramovém profilu Dentist for small.

10–20%

Tato část populace má geneticky menší předpoklady ke kazivým zubům. Může za to složení jejich slin, které je nehostinné pro bakterie. Nevytváří se pak zubní plak, a tím pádem ani kazy. Někteří lidé mají také kvalitnější a tvrdší zubní tkáně, které jsou vůči působení plaku odolnější.

1/2

Sklovina na prvních zubech je oproti té na stálých zubech o více než polovinu tenčí. A právě na sklovině závisí odolnost zubu. Pravděpodobnost, že se na dětském zubu objeví kaz, je tak v porovnání s druhými zuby větší.

24  hodin

Po této době už zubní plak obsahuje mikroorganismy, které jsou hlavní příčinou vzniku zubního kazu. „Je ale otázka, zda jsme si zuby vyčistili stoprocentně. Proto jsem vždycky pro to, čistit dvakrát denně a učit tomu i malé děti,“ uvádí Štětinová.

V krajních případech může mít špatná péče o dočasné zuby dopad i na ty stálé.

„Pokud zub odumře a objeví se zánět, může poškodit zárodek vyvíjejícího se zubu. A pokud dítě o dočasný zub přijde, s velkou pravděpodobností pak dojde k posunu zubů a situace se musí řešit drahou ortodontickou terapií,“
upozorňuje Štětinová.

Při čištění i vytváření správných návyků mohou pomoci sonické kartáčky

Pomocníkem pro správnou a úspěšnou péči o dětské zuby mohou být svítící sonické kartáčky. V porovnání s těmi běžnými je čištění s nimi rychlejší a kvalitnější – a navíc také šetrné a bezpečné. Bateriový kartáček Bob a Bobek je určený pro děti od narození až do pěti let. Sonické kartáčky Šupito a Lišák pak pro školáky od šesti let. Všechny mají tělo kartáčku uzpůsobeno tak, aby se pohodlně drželo jak rodičům, tak i dětem. Hlavice dětských sonických kartáčků jsou navíc osvětlené, což umožňuje rodičům skvělou orientaci v ústech, a děti tak zaujme další hravý prvek.