Seznam Native ve spolupráci s

Banská Štiavnica
ukrývá zlatý poklad

Do města uprostřed nádherné krajiny, které v minulosti patřilo k centru Uherska, mířily v 18. století kočáry tažené koňmi s císařem a jeho hosty. Šlechtici si místo oblíbili pro pohostinnost, luxus i přírodní krásy. Kdy do Banské Štiavnice zavítáte vy?

pokračuj doprava

Nejbohatší zdroj zlata a stříbra

Banská Štiavnica

Historické město ve středním Slovensku obklopené lesy a kopci, leží v centru bývalého kráteru jednoho z největších evropských vulkánů.

Díky tomu byla lokalita uprostřed Štiavnických vrchů po několik století nejbohatším zdrojem zlata a stříbra v celé Evropě.

Nejbohatší zdroj zlata a stříbra

Banská Štiavnica

Historické město ve středním Slovensku obklopené lesy a kopci, leží v centru bývalého kráteru jednoho z největších evropských vulkánů.

Díky tomu byla lokalita uprostřed Štiavnických vrchů po několik století nejbohatším zdrojem zlata a stříbra v celé Evropě.

Místních zlatých žil si všimli jako první Keltové, kteří se tu věnovali rýžování už ve 3. století před naším letopočtem. Nejstarší písemná zmínka o městě pochází z roku 1156, kdy mělo přezdívku „země horníků“. Na konci 16. století patřilo s 18 tisíci obyvateli k největším uherským městům.

Díky místnímu bohatství je město plné historických staveb a památek, postihlo ho ale i několik neštěstí. Ve středověku bylo vyrabováno a vypáleno kvůli konfliktům mezi králi, později propuklo hornické povstání a na městě se projevilo také několik válek, mor a zemětřesení.

Aby se hornické štoly nezaplavovaly vodou, bylo zbudováno několik desítek rybníků a sběrných kanálů. Nasbíraná voda sloužila jako zdroj energie pro pohon čerpadel odvodňující doly. Na začátku 18. století se jednalo o unikátní technologické řešení. Těžba v posledním dole skončila v roce 1994.

V LÉTĚ JE DŮLEŽITÉ DODRŽOVAT PITNÝ REŽIM

Co byste měli vědět
o Banské Štiavnici

Uprostřed sopečného pohoří Štiavnické vrchy se nachází mimořádně bohaté naleziště minerálů, malebná krajina plná zelených kopců i jedinečné památky po těžbě drahých kovů. Turistům nabízí spoustu výletů k mnoha rybníků, kde si každý užije pohodové léto.

Jak se sem dostat bez auta?

Veřejná doprava

Pokud sem nemíříte autem po silnici přímo z Bratislavy, doporučujeme využít vlak z Hronské Dúbravy. Jedná se o jedinečnou trasu plnou zážitků, mostů, tunelů a výhledů do údolí. Železniční stanice je od historického centra vzdálená 3 kilometry. Z autobusové zastávky se do centra dostanete za 20 minut. Není však problém ve městě využít i taxíky.

Po stopách historie

Památky ve městě

V Banské Štiavnici můžete navštívit řadu památek: kostely a synagogu, Starý a Nový zámek nebo muzeum. Po celý rok se tu koná spousta kulturních akcí včetně uměleckých výstav a koncertů.

Do Banské Štiavnice autem

Parkování

Ve městě je možné zaparkovat na mnoha místech, poplatky za parkování se liší. Přímo v centru zaplatíte za celý den 3,5 eura nebo 0,5 eura za hodinu. Jestli chcete ušetřit, parkujte v Mládežnické ulici, kde najdete parkoviště Staré hřiště, které není zpoplatněno. Odsud se do centra města dostanete pěšky za 20 minut.

Jak se sem dostat bez auta?

Veřejná doprava

Pokud sem nemíříte autem po silnici přímo z Bratislavy, doporučujeme využít vlak z Hronské Dúbravy. Jedná se o jedinečnou trasu plnou zážitků, mostů, tunelů a výhledů do údolí. Železniční stanice je od historického centra vzdálena 3 kilometry. Z autobusové zastávky se do centra dostanete za 20 minut. Není však problém ve městě využít i taxíky.

1
Počúvadlo
2
Klinger
3
Ottergrund
4
Barlangy

Vodní nádrž pro těžbu

Počúvadlo

Nejznámější štiavnická vodní nádrž patří do systému rybníků a vodních ploch, které sloužily pro odvodňování dolů. Nachází se ve stejnojmenné obci a je ideální destinací pro příjemnou procházku podél vody. V létě se tu můžete také koupat a opalovat nebo si zajezdit na vodním kole. Anebo se odtud vydat na výlet na vrchol Sitno.

Procházka k vodě

Klinger

Z Banské Štiavnice se můžete po červené turistické trase vydat příjemnou procházkou k oblíbenému rybníku. Koupat se tu sice dá jen na vlastní nebezpečí, místní čisté vodě se ale nedá odolat. V létě tu narazíte na spoustu dovolenkářů, v zimě zase uvidíte otužilce. Pokud k němu chcete vyrazit autem, můžete poblíž zdarma zaparkovat.

Tak trochu tajný rybník

Ottergrund

Jestli toužíte po klidu, vydejte se k tomuto malému nenápadnému rybníku. Výchozím bodem je Červená studna, která se nachází na cestě mezi Banskou Štiavnicou a obcí Hodruša-Hámre. Na oficiálních turistických značkách Ottergrund nenajdete, stačí se ale vydat po naučné stezce Glazenbert a za 15 minut jste u něj. Rybník se nachází v 800 metrech nad mořem, a tak budete mít krajinu jako na dlani.

Dobrodružství v podzemním kamenolomu

Barlangy

Zajímavý zážitek vás čeká, pokud se vydáte po naučné stezce z obce Kysihýbel. Když asi po dvou kilometrech odbočíte do lesa, narazíte na kamenolom, který je vidět už z cesty. Prozkoumání jeskyně je dobrodružství. Jeskyně pravděpodobně vznikla v 18. století jako důsledek lámání a těžby stavebního kamene. Dnes je domovem netopýrů.

další výlety s Birellem