Celkovým vítězem 13. ročníku soutěže Energy Globe se pro letošní rok stal projekt Domov Podhradí, který pomáhá seniorům lépe žít. V kategorii Iniciativa zvítězil projekt TridimOlej.cz, který učí Čechy správně třídit olej a jak jej znovu efektivně využít. Užijte si večer plný zábavy a podívejte se na záznam ze slavnostního vyhlášení, které doprovodil koncert Lenny a Lenky Filipové.
Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. I letos se do soutěže přihlásilo mnoho inspirativních lidí, kterým záleží na životním prostředí a na udržitelné budoucnosti. Hlavní cenou v soutěži bylo zapůjčení auta Jeep 4xe na půl roku. Který z projektů vyhrál? Podívejte se na záznamy ze slavnostního vyhlášení, které proběhly na zajímavých místech Česka a zjistěte, kdo pomůže měnit svět k lepšímu.
Podmínky soutěžeZvítězí záchrana usychajících stromů, anebo materiál zadržující vodu?
Více o projektechZíská více hlasů monitorování ovzduší, anebo skutečná data o klimatu?
Více o projektechVyhraje recyklace jedlého oleje, anebo obnova vnitrobloků ve městech?
Více o projektechDeset finálových projektů vybrala porota složená z odborníků, kteří mají blízko k přírodě a k udržitelné budoucnosti. Seznamte se s letošními porotci:
Architekt Aleš Brotánek se zaměřuje na navrhování nízkoenergetických a pasivních domů.
Profesor a přední český vědec Ivo Doležel je zástupcem vedoucího na oddělení Elektrofyziky na Akademii věd ČR.
Doktorka a vědkyně Eliška Maršálková se kromě jiného věnuje novým způsobům, jak vyčistit znečištěné vodní toky.
Profesor Bedřich Moldan je jedním z nejvýznamnějších českých ekologů a světově uznávaný chemik. Svůj život zasvětil ochraně životního prostředí.
Doktor věd a chemik Miroslav Punčochář se zabývá technologiemi pro ochranu životního prostředí.
Doktor Miroslav Šafařík je odborníkem na energetický management a věnuje se také koncepcím pro inteligentní města.
Inženýr Roman Šubrt se specializuje na energetický audit budov.
01
Odborná porota vybírá ze všech přihlášených 2 nejlepší v každé kategorii.
02
03
O vítězi kategorie i celé soutěže rozhodují hlasující na webu.
Probíhá sčítání hlasů.
04
05
Vyhlášení vítězů v každé kategorii i celkového vítěze
Hostětín klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí. Obec využívá místní zdroje surovin a její ekologické a dobře fungující projekty slouží jako vzor a inspirace pro další města a vesnice.
2020
Jak končí jídlo v restauracích, kavárnách a cukrárnách, které si nikdo nekoupí? Většinou bohužel v odpadu. To se snaží autoři aplikace změnit. Propojují hladové zákazníky s podniky, které se slevou prodávají jídlo, které by jinak bylo vyhozeno.
2019
Jan Chvátal budoval svůj dům sám. Během 3 let dokončil stavbu ze slámy, hlíny a dřeva, která využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem. Energeticky pasivní dům při svém vzniku ani provozu téměř nezatěžuje své okolí.
2018
V husté zástavbě pražských činžáků stojí dům, jehož střecha je pokrytá květinovým záhonem. Ten funguje jako kořenová čistička odpadní vody. Pasivní dům navíc využívá vlastní obnovitelné zdroje energie a svou existencí nijak nezatěžuje okolí.
2017
Malá obec se spolupracuje s městem Litovel a místními zemědělci na snižování množství spotřebované energie. Společně brání také znečišťování spodních vod, využívají obnovitelné zdroj energie a vytvářejí desítky nových pracovních míst.
2016
Edoškola, GLOBE a Les ve škole jsou mezinárodně uznávané vzdělávací programy, na kterých se podílí přes 4 000 učitelů. Součástí těchto programů jsou různá společenská a ekologická témata, se kterými se žáci seznamují interaktivní a zábavnou formou.
2015
Spolek Ekosmák eviduje na svém portále více než 3 000 černých skládek, od „malých nepořádků“ až po skládky obřích rozměrů, které mnohdy obsahují i nebezpečné odpady. Prostřednictvím aplikace je možné jednoduše nahlásit další skládky.
2014
I skleníkové plyny se dají využít ve výrobě vína a ve wellness programu. Majitelé hotelu se snaží minimalizovat provozní náklady, a to i chytrým využíváním přebytků tepla, odpadních vod a skleníkových plynů.
2013
Nízkonákladová stavba z místních materiálů vyžadovala úsilí Lukáše Čejny, který si svůj domov postavil svépomocí. Inspiroval se radami starších generací, pro které bylo bydlení v domech z přírodních materiálů a v souladu s přírodou zcela samozřejmé.
2011
I výroba pálenky může být šetrnější, a to díky speciálnímu odpeckovacímu zařízení, které si majitel nechal vyrobit na míru. Pecky jsou pak úplně čisté a po usušení na slunci i připravené pro zatápění v kotli.
2010
Česko poprvé v historii soutěže hostilo celosvětové finále. Byly oceněny projekty, které šetrně využívají energetické zdroje. Celkovým vítězem se stala solární nemocnice v Myanmaru, která energii ze slunce, aby mohli lékaři pracovat i v noci.
2009
Místní kotelna spaluje ve 3 kotlích štěpku z vlastní výroby. Systém vznikal 5 let a stál 40 milionů korun. Radnice získala 17 milionů korun od Ministerstva pro životní prostředí.
2008
Dům Bohumila Lhoty se otáčí za sluncem. Stojí uprostřed kruhového bazénu a díky důmyslnému mechanismu lze stavba natáčet. V zimě lze stavba ukrýt pod zem, takže v zimě se její obyvatelé nemusí obávat mrazů.
2012