Seznam Native ve spolupráci s

soutěž E.ON
Energy Globe

Podívejte se, kteří inovátoři pomáhají měnit svět

O vaši přízeň se utkaly dva projekty, které spojuje dobrý nápad a taky starost o okolní svět. Zjistěte, jak se dá znovu využít odpadní jedlý olej a tuk. Anebo se inspirujte lidmi, kteří zkrášlují dvorky, vnitrobloky a další místa ve městech. Podívejte se na slavnostní vyhlášení, kterých se zúčastnili ambasadoři projektů a další známé osobnosti.

Michal Křivohlávek

spoluautor projektu Vnitrobloky Bieno z.s

Oživení vnitrobloků vede k lepším sousedským vztahům

Vytvořit místa pro ty, kdo si chtějí v klidu vychutnat kávu, uspořádat piknik anebo vypěstovat vlastní rajčata. Město nejsou jen rušné ulice a nákupní centra, ale i vnitrobloky. Na ty se mnohdy hodně zapomíná, slouží přitom obyvatelům přilehlých domů. „Vracíme život do zanedbaných plácků mezi domy. Pomáháme vytvářet oázy plné zeleně a dobrých mezilidských vztahů,“ dodává Michal Křivohlávek.

Patron projektu

Meky Žbirka

Meky podporuje život ve městech. Co ty?

Jan Hába

ředitel firmy TRAFIN OIL, a.s.

Použitý kuchyňský olej může posloužit třeba i jako palivo v letadlech

Každý Čech v průměru spotřebuje zhruba 20 kilogramů jedlých tuků za rok. Recyklovat tuky a oleje ale Češi zatím příliš neumí. Jedná se přitom o cennou komoditu, ze které se dají vyrobit paliva pro osobní auta nebo i letadla, a tak uspořit emise v dopravě a šetřit přírodní zdroje. „Chceme Čechům co nejvíce zpřístupnit třídění tuků a zamezit tak tomu, aby ucpávaly kanalizace a ničily čističky vody,“ vysvětluje Jan Hába.

Patron projektu

Matouš Ruml

Matouš neplýtvá olejem. Přidáš se k němu?

Jak to dopadlo

Podívejte se na slavnostní vyhlášení ze zajímavých míst České republiky a užijte si koncert Monkey Business, Emmy Drobné a dalších.

Zhlédnout další vyhlášení s koncerty

Které projekty soutěžily?

V kategorii Iniciativa soutěžily občanské i firemní iniciativy, které mají za cíl zlepšit prostředí kolem nás.

Jak vytvořit oázu klidu i v rušném městě

Zanedbané vnitrobloky vyžadují péči a lásku

Ve městech existuje spousta plácků, na kterých se dříve potkávaly rodiny z přilehlých domů. Z různých důvodů se z nich ale postupně stala zanedbaná prostranství zarostlá trávou. „Třetina obyvatel měst v naší zemi žije v domech se dvory a vnitrobloky. Ty jsou asi z 80 % zanedbané a nevyužité,“ přibližuje Michal Křivohlávek ze spolku Bieno, který vrací vnitroblokům jejich kouzlo.

Jako hlavní důvod toho, že jsou místa mezi domy opuštěná a zchátralá, patří podle něj to, že za posledních 100 let došlo ke spoustě společenských změn. „Dříve se ve vnitroblocích pralo prádlo, lidé tam provozovali svá řemesla. Dnes více spěcháme, za prací chodíme pryč z domu a vnitrobloky zůstávají opuštěné. Naším cílem je připomenout lidem, že vnitroblok mohou využívat jako svůj sdílený zelený obývák,“ vysvětluje člen spolku, který spolu s ostatními nadšenci působí zhruba v 65 dvorech a vnitroblocích.

Vnitrobloky nabízejí skvělou příležitost, jak se seznámit se sousedy. Bieno učí obyvatele domů komunikovat tak, aby společně vytvořili prostor, ve kterém mohou trávit volný čas podle svých představ. „Vnitroblok by měl sloužit jak rodinám s malými dětmi, tak seniorům. Staráme se ale i o to, aby se lidé naučili využívat svůj dvorek pro pěstování, kompostování nebo sbírání dešťovky na zalévání,“ říká Michal Křivohlávek.

Galerie projektu

Sdílet projekt

Meky Žbirka

„Jsem městský typ člověka, proto mám rád, když to ve městě žije. Dvorky a vnitřní prostranství domů mají své velké kouzlo a je s ním spojeno i nejedno tajemství. Líbí se mi, že se projekt Vnitrobloky snaží těmto místům vdechnout nový život a smysl.“

Jak naučit Čechy třídit jedlé oleje

Oleje a tuky nepatří do dřezu, kde ucpávají potrubí

Všechny oleje a tuky, které pomáhají s vařením, pečením, smažením a fritováním, mohou posloužit i napodruhé. Češi ale o možnostech jejich recyklace příliš nevědí. To hodlá změnit ostravská iniciativa TridimOlej.cz.

„Olej není jen to, co zbude po smažení řízků ve friťáku, jak si spousta Čechů myslí. Olej je například i v naložených rajčatech nebo sardinkách v plechovce, a ten všechen je potřeba třídit. Naším cílem je to Čechům co nejvíce usnadnit a motivovat je,“ říká Jan Hába ze společnosti TRAFIN OIL, která za projektem stojí.

Dát oleji a tukům nový život je přitom jednoduché: stačí je slít do obyčejné PET láhve, dobře ji uzavřít a odnést ji do některého z kontejnerů. Každou takto naplněnou lahví šetříte nejen potrubí a kanalizaci, ale i čističky vod a ovzduší tím, že pomocí recyklovaného oleje vznikají biopaliva, která vedou k nižším emisím. „Z jednoho litru vytříděného tuku získá auto palivo na 14 kilometrů jízdy bez emisí. Každý litr oleje se proto počítá, aby naše auta a letadla mohla být poháněna odpadem, a ne potravinami nebo cennými fosilními palivy,“ vysvětluje zakladatel iniciativy.

Do výroby biopaliv se hodí jak slunečnicový a řepkový, tak olivový nebo kokosový olej. Stejně tak můžete recyklovat máslo, sádlo, margarín, ale i oleje a tuky z konzerv a marinád.

Proč olej nepatří do dřezu? „Nadneseně říkám, že tříděním tuků zabraňujeme infarktu planety. Stejně jako tuk ucpává cévy lidem, ucpává také odpady, a to způsobuje velké problémy,“ dodává Jan Hába.

Galerie projektu

Sdílet projekt

Matouš Ruml

„Na spolupráci s tímto projektem se moc těším. Nemám rád plýtvání jídlem a nevěřil jsem, kolik oleje nám při vaření doma zbyde. TridimOlej.cz má skvělou myšlenku i řešení. Jsem zvědavý, jak probíhá proces přeměny oleje na biopalivo.“

Další duely

Kategorie Oheň

Uspěje šetrná tepelná izolace, nebo inovace ve výrobě textilu?

Více o projektech

Kategorie Voda

Zvítězí záchrana usychajících stromů, anebo materiál zadržující vodu?

Více o projektech

Kategorie Vzduch

Získá více hlasů monitorování ovzduší, anebo skutečná data o klimatu?

Více o projektech

Kategorie Země

Zaboduje úsporná čtvrť, anebo pohodové bydlení pro seniory?

Více o projektech

O soutěži

Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. I letos se do soutěže přihlásilo mnoho inspirativních lidí, kterým záleží na životním prostředí a na udržitelné budoucnosti. Hlavní cenou v soutěži bylo zapůjčení auta Jeep 4xe na půl roku. Který z projektů vyhrál? Podívejte se na záznamy ze slavnostního vyhlášení, které proběhly na zajímavých místech Česka a zjistěte, kdo pomůže měnit svět k lepšímu. Každým galavečerem provázeli ambasadoři jednotlivých projektů a doprovodné koncerty Monkey Business, Emmy Drobné nebo Lenky Filipové.

Podmínky soutěže

Partneři