Seznam Native ve spolupráci s

soutěž E.ON
Energy Globe

Podívejte se, kteří inovátoři pomáhají měnit svět

O vaši přízeň se utkaly dva projekty, které spojuje kultura bydlení. Zjistěte, jak se na jižní Moravě staví první chytrá čtvrť ve střední Evropě. A jak může bydlení pomoci k pohodovému životu seniorů. Podívejte se na slavnostní vyhlášení, kterých se zúčastnili ambasadoři projektů a další známé osobnosti.

Jan Vitula

starosta Židlochovic

Chytré Líchy jsou budoucností bydlení

Šetrný domov lidí, kterým záleží na svém okolí a chtějí žít v souladu s přírodou. Takové jsou Chytré Líchy, nová městská čtvrť, která vzniká na okraji Židlochovic na jihu Moravy. Cílem koordinátora projektu Jana Bárty a starosty Židlochovic Jana Vituly, kteří za projektem stojí, je vytvořit místo, kde bude dobře jeho obyvatelům. Plánují využívat různé inovace, díky kterým bude čtvrť šetřit energiemi a bude tak uhlíkově neutrální. Ve střední a východní Evropě se jedná o ojedinělý projekt.

Patronka projektu

Bára Jánová

Bára fandí pohodlnému bydlení. Co ty?

Dana Motlová

spolumajitelka a provozovatelka Domova Podhradí

Domov Podhradí pro důstojné stáří

Zajistit seniorům pohodový život je cílem manželů Motlových, kteří na kraji Týnce nad Labem vybudovali Domov Podhradí. Místní obyvatelé žijí v rodinné atmosféře, cení si vlídnosti a péče odborníků. Kompletně vybavené byty jsou ekologické, šetří energiemi a také bezbariérové, a tak se hodí i pro lidi se sníženou pohyblivostí. Součástí každého bytu je také terasa. Senioři se mohou těšit z výletů, společenských akcí a dalších aktivit, jako je vánoční pečení nebo letní zahradničení.

Patronka projektu

Veronika Khek Kubařová

Veronika fandí klidnému stáří. Přidáš se k ní?

Jak to dopadlo

Podívejte se na slavnostní vyhlášení ze zajímavých míst České republiky a užijte si koncert Monkey Business, Emmy Drobné a dalších.

Zhlédnout další vyhlášení s koncerty

Které projekty soutěžily?

V kategorii Země soutěžily projekty, které jsou spjaté se zemí a s naším každodenním životem. Úsporné stavby, využívání odpadu, ekologické vzdělávání, obchody či aplikace a další inovace.

Chytré Líchy jsou budoucností bydlení

Čtvrť na jihu Moravy láká obyvatele na inovace a udržitelnost

Příběh nově budované čtvrti na okraji jihomoravských Židlochovic začíná před 3 lety. Tehdy se vedení města rozhodlo, že místo klasickému developerovi dají prostor inovativní výstavbě, která podporuje sousedské vztahy i šetření energiemi.

Součástí čtvrti budou rodinné domy, startovací byty pro mladé lidi i byty vhodné pro soběstačné seniory. Čtvrť nabídne také sady a zahrady, sportoviště, dětská hřiště a další místa pro setkávání místních. „Chceme podporovat dobré sousedské vztahy, i proto jsme od začátku naše kroky konzultovali se starousedlíky. Ti budou mít zásluhu na tom, že se nově příchozí obyvatelé Židlochovic budou cítit vítaní,“ říká Jan Vitula.

Stavba by měla začít v příštím roce a do konce roku 2023 by se do Chytrých Lích měli nastěhovat všichni obyvatelé, tedy několik set lidí. Tvůrci nové čtvrti, která nemá obdobu v Česku a ani ve východní nebo střední Evropě, staví nejen na pospolitosti sousedů, ale i na technologických inovacích a udržitelnosti. Budovy by měly pomáhat snižovat spotřebu pitné i odpadní vody, zužitkovávat tu dešťovou a vyrábět elektrickou energii pomocí fotovoltaiky. „Vytvoříme přívětivé prostředí pro lidi napříč generacemi i sociálním postavením. Věřím, že budeme inspirovat k něčemu podobnému i další města,“ dodává starosta Židlochovic.

Galerie projektu

Sdílet projekt

Bára Jánová

„Jsem ráda, že mohu být součástí něčeho tak inovativního a planetě i společnosti prospěšného. Těším se, až uvidím celou čtvrť růst a postupně dospívat.“

Domov Podhradí pro důstojné stáří

Prožít podzim života bez pocitů samoty

Na okraji poklidného městečka Týnec nad Labem se nachází Domov Podhradí. Jedná se o klidné místo uprostřed zeleně. Budovy s jednotlivými byty pro seniory leží u ovocného sadu a luk. Nedaleká řeka láká k procházkám a její okolí je domovem vzácných druhů rostlin a ptactva.

„Před lety jsme zjistili, že péče o seniory bývá mnohdy odbývaná. Bylo nám líto lidí, kteří končí svůj život v nedůstojných podmínkách, a tak jsme se rozhodli to tak nenechat. Manžel je stavař a já jsem zdravotní sestra. Dali jsme dohromady vše, co umíme, a vybudovali jsme domov, kde se senioři cítí dobře a je jim poskytnutá náležitá péče,“ říká Dana Motlová. Tak vznikl Domov Podhradí, komplex 12 bytů uprostřed přírody. Cílem bylo od začátku vytvořit důstojný domov pro seniory s rodinnou atmosférou.

Brzy by měl v lokalitě vyrůst bytový dům i pro personál a rodiny klientů. Všechny budovy jsou navíc pasivní dřevostavby, které využívají obnovitelné zdroje energie. „Obzvlášť pyšní jsme na naši zelenou střechu. Funguje jako výborná izolační vrstva, v létě byty chladí, v zimě zase udržuje teplo,“ dodává spoluzakladatelka projektu. Inteligentní technologie ovládají také topení a větrání, a tak se obyvatelé bytů nemusí starat téměř o nic.

Galerie projektu

Sdílet projekt

Veronika Khek Kubařová

„Domov Podhradí je důmyslně vystavěné prostředí, které je laskavé nejen ke svým uživatelům, ale i k přírodě, ve které se nachází. Už se nemůžu dočkat, až se tam podívám! Jsem šťastná, že můžu být patronkou tohoto inspirativního projektu.“

Další duely

Kategorie Oheň

Uspěje šetrná tepelná izolace, nebo inovace ve výrobě textilu?

Více o projektech

Kategorie Voda

Zvítězí záchrana usychajících stromů, anebo materiál zadržující vodu?

Více o projektech

Kategorie Vzduch

Získá více hlasů monitorování ovzduší, anebo skutečná data o klimatu?

Více o projektech

Kategorie Iniciativa

Vyhraje recyklace jedlého oleje, anebo obnova vnitrobloků ve městech?

Více o projektech

O soutěži

Soutěž E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie. I letos se do soutěže přihlásilo mnoho inspirativních lidí, kterým záleží na životním prostředí a na udržitelné budoucnosti. Hlavní cenou v soutěži bylo zapůjčení auta Jeep 4xe na půl roku. Který z projektů vyhrál? Podívejte se na záznamy ze slavnostního vyhlášení, které proběhly na zajímavých místech Česka a zjistěte, kdo pomůže měnit svět k lepšímu. Každým galavečerem provázeli ambasadoři jednotlivých projektů a doprovodné koncerty Monkey Business, Emmy Drobné nebo Lenky Filipové.

Podmínky soutěže

Partneři