Letos chci dovolenou
Kde najdete na Islandu duhové hory, kudy vede cesta k ukrytým vodopádům nebo jak projít rumunskou divočinou, aniž byste se střetli s medvědem? Vyzpovídali jsme pro vás dobrodruhy, kterým se Island a Rumunsko staly druhým domovem.
Dobrodružná dovolená má spoustu podob a můžete ji zažít na Antarktidě stejně jako na Moravě. Nezáleží na tom, kde zrovna jste. Tím největším dobrodružstvím je totiž objevování.
Island
Země trollů, fjordů a vodopádů
Na Islandu si můžete projít národní park Thingvelir, navštívit slavný vodopád Godafoss nebo se vykoupat v horkých pramenech Modré laguny. Ostrov vás ohromí také polární září, ledovými jeskyněmi i pastvinami, na kterých po celý rok pobíhají ovce a koně.
Duhové hory, skryté vodopády i potápění v jezeře
Island je mezi turisty velmi populární, u nejznámějších horkých pramenů nebo vodopádů tak občas není k hnutí. Stále je ale možné navštívit místa, kde se s mnoha lidmi nepotkáte. Jedním z nich jsou horké lázně v Hauganes. Jde o městečko mezi Akureyri a Dalvikem. „Vířivky tu jsou přímo na pláži, takže se pak můžete jít ochladit do fjordu,“ doporučuje Sára Belova, která na ostrově žije už pět let. Pracuje ve společnosti Viking Heliskiing, která v severní části ostrova pro turisty organizuje zážitky, jako jsou třeba heliskiing nebo ski touring.
Háifoss, Dettifoss nebo Svartifoss. Na Islandu najdete desítky krásných vodopádů, ale opravdu se připravte na to, že u nich nebudete sami. Výjimku najdete na severu ostrova kousek od města Siglufjörður. „Leyningsfoss není velký vodopád jako třeba Godafoss, ale je v krásném malém lesíku. V létě je tohle místo balzám na duši,“ doporučuje Sára. Severní částí ostrova protéká také ledovcová řeka Austari- Jökulsá, která je ideální pro rafting i kanoistiku. Milovníci potápění pak mohou vyrazit k jezeru Silfra. Nachází se v národním parku Þingvellir. „Je to nejlepší místo pro potápění, protože má nejčistší vodu a krásné vodní prostředí.“
Na Islandu stojí za to podniknout túru po duhových horách, islandsky Landmannalaugar. Název je trefný. Tvoří je nekonečná sopečná pole, která hrají všemi barvami. Tento trek se nachází ve vnitrozemí poblíž aktivní sopky Hekly. „Celá túra se dá zvládnout za několik dní a rozhodně to stojí za to. Po cestě najdete i dostatek míst pro táboření a přespání,“ radí Sára.
Na co si dát pozor?
Pozorně sledujte, kam šlapete. Na Islandu je zakázáno chodit po mechu, protože vyroste jen o několik milimetrů za rok. Na ostrově můžete narazit také na zákazy vstupu, které je nutné respektovat. V zimě tu hrozí laviny, v létě zase sesuvy půdy. „Každý by měl zvážit své schopnosti, než se vydá do divočiny na vlastní pěst. Ať už se v létě vydáte na túru do hor, nebo v zimě na skialpy, vždy je dobré mít průvodce,“ doplňuje Sára. Počítejte také s tím, že počasí je na Islandu nevyzpytatelné a fouká tu silný vítr, který teplotu pocitově snižuje. „Ne nadarmo je tady merino vlna národním oděvem. I v létě tu může být velmi chladno. Vlněné rukavice a svetr jsou proto must have, stejně jako nepromokavá bunda, která neprofoukne,“ říká Sára a dodává, že prudký islandský vítr může být skutečně velmi nepříjemný.
Přespat můžete v kempech i v horském přístřešku
V islandských horách se nacházejí takzvané „huts“, ve kterých můžete přenocovat zdarma. Většinou jde o obyčejný přístřešek, kde není postel ani koupelna. Táboření ve volné přírodě je zakázáno, ale ostrov je posetý kempy a najdete tu spoustu motelů, hostelů i hotelů. „Pokud se chystáte na Island během letních měsíců, určitě si ubytování nebo obytnou dodávku rezervujte předem. V létě je tu plno a vše je zamluvené na měsíce dopředu,“ upozorňuje Sára.
Islandské výrazy, které se vám budou hodit
Kde je nejlepší místo pro pozorování polární záře?
Hver er besti staðurinn til að sjá norðurljósin?
Kde se scházejí místní surfaři?
Hvar getum við fundið heimamenn sem stunda brimbretti?
Kam chodí na jídlo místní?
Hvar borða heimamenn?
Kde seženu nejlepší pivo?
Hvar get ég smakkað og keypt besta bjórinn?
Na Islandu se s kartou neztratíte
Při objevování ostrova si vystačíte jen s hrstkou drobných, téměř všude můžete platit kartou. „Výjimkou jsou horké prameny, u kterých občas nebývá klasická pokladna, ale jen malá kasička, kam po vykoupání hodíte pár drobných,“ dodává Sára. Bankomaty na výběr hotovosti najdete po celém Islandu a platební kartou zaplatíte v každém obchodě. Než se vydáte za dobrodružstvím, ověřte si, jaké poplatky v zahraničí platíte za výběry z bankomatů a jaký budete mít směnný kurz.
Například s mBank to řešit nemusíte. V aplikaci si můžete zpoplatněné výběry i takzvané dynamické konverze měny neboli DCC jednoduše zablokovat. DCC v praxi znamená, že bude-li vám nabízet bankomat nebo terminál útratu v přepočtu na koruny, nabídne vám vždy méně výhodný kurz, než pokud zvolíte možnost účtovat transakci v místní měně. V zahraničí vždy vyberte platbu nebo výběr hotovosti v místní měně. V takovém případě se transakce uskuteční kurzem vaší banky, který bude vždy výhodnější.
Vydejte se za nezapomenutelnými zážitky s mKartou Svět od mBank a plaťte i na druhé straně světa s výhodným kurzem a stejně jednoduše jako doma.
- Jedny z nejlepších kurzů na trhu neplatí jen pro platby mKartou Svět, ale i pro výběry z bankomatu.
- Při výběru hotovosti nad 1 500 Kč máte od mBank výběry ze všech bankomatů na světě zdarma.
- K běžnému účtu mKonto získáte mKartu Svět automaticky a neplatíte poplatky za vedení účtu.
Ještě nevíte, jak letošní dovolenou strávit? Tudy k dalším tipům, které otevřou vaši cestu za zážitky.
To mě zajímáRumunsko
Země, kde vládne příroda
V Rumunsku můžete chodit po horách, projet tajemnou Transylvánii či navštívit Bukovinu s pravoslavnými, z venku malovanými kláštery. Pro Čechy ale může být velkým lákadlem Banát a jeho české vesnice. Místní krajina je nedotčenou divočinou s množstvím pralesů, ale překvapí i starobylou atmosférou, kterou už nikde jinde nezažijete.
Medvědi, opuštěné salaše a bramborový salát
Na úpatí rumunských Karpat se rozkládá oblast zvaná Banát. Právě tady najdete šest osad, které před 200 lety osídlily české rodiny. „Ty vesnice jsou perly, které si zachovaly své tradice a zvyky. Když sem člověk přijede, je to takový návrat k babičce na venkov před sto lety,“ vypráví cestovatel Ivo Dokoupil, který se do Banátu vrací už přes dvacet let. Ve spolupráci s nevládní neziskovou organizací Člověk v tísni tady pomáhá českým krajanům s rozvojem cestovního ruchu.
V okolí českých vesnic je zhruba 180 kilometrů turisticky značených tras od Klubu českých turistů. Mezi ty méně náročné patří spojnice mezi Svatou Helenou, Gerníkem a Rovenskem. Rovensko s Bígrem spojují delší trasy vedoucí pustými lesy, kde žijí jenom vlci a medvědi. Nejnáročnější trek vás čeká do Šumice, která leží 60 kilometrů od ostatních obcí. „Za týden projdete pěšky všech pět obydlených vesnic a je to ideální zážitek. Každá je trošku jiná a je strašně hezké vnímat tu jinakost. Jediná Šumice už je dnes na vymření a nenajdete tam obchod ani hospodu,“ dodává Ivo.
Banátské vesnice se liší architekturou, okolní krajinou, zvyky i jídlem. Zatímco někde vás pohostí bramborovým salátem a domácí višňovkou, jen o pár kilometrů dál zase ovčím sýrem, palačinkami se šípkovou marmeládou či tradičním karpatským pokrmem sárma, mletým masem zabaleným v zelných listech. Ivo dodává, že všechny trasy vedou přes zajímavá místa, třeba krasová jezírka či funkční vodní mlýny. Adrenalinový zážitek nabízí řeka Nera, kterou můžete sjet na raftu. „Vine se nádherným krasovým kaňonem, kde jsou spousty vodopádů, jeskyní i jezírek.“
Šumice
Nejodlehlejší vesnice leží na severní straně pohoří Banát. Cesta z nejbližšího Rovenska sem trvá zhruba 13 hodin pěšky. Postupně se však vesnice vylidňuje a dnes tu potkáte jen pár starousedlíků.
Gernik
Je to největší česká vesnice v Banátu, která dříve bývala domovem bohatých sedláků a proslavila se chovem koní. Místní tu podomácku pálí stavební vápno, živí se zemědělstvím a melou mouku na vodních mlýnech.
Rovensko
Jde o nejvýše položenou českou vesnici v Banátu, která leží na hřebeni hor. Místní se živí hlavně zemědělstvím. Jen několik kilometrů odtud začíná krasový kaňon řeky Nery.
Svatá Helena
Nejstarší česká vesnice v Banátu je obklopená poli a švestkovými sady. V jejím okolí najdete krasové jeskyně zvané Turecká díra a Kulhavá skála. Místní tu vyrábějí včelí med či kozí a ovčí sýry.
Bígr
Osada drvoštěpů má půdorys ve tvaru kříže, v jehož středu stojí kostel. Leží uprostřed karpatských pralesů, ale zdejší půda nikdy nebyla příliš úrodná.
Eibenthal
Hornická osada bývala domovem horníků, kteří se více než 150 let živili těžkou prací v okolních antracitových dolech.
Na co si dát v rumunské divočině pozor?
Banátská krajina mezi vesnicemi je liduprázdná, jen výjimečně tady potkáte někoho z místních. Zdejším lesům vládnou medvědi, vlci či jeleni. „Medvěd si vás nepustí blízko, uteče. Jediné nebezpečí hrozí, když fouká vítr od něho k vám, takže vás nemá šanci ucítit,“ vysvětluje Ivo. Každému turistovi proto radí, aby si na batoh dal takzvanou plašičku medvědů. Jde o rolničku, která cinká, a vy tak máte jistotu, že medvěd se o vás dozví s předstihem a schová se. Větším nebezpečím jsou zmije či pastevečtí psi.
Přespat můžete pod širákem nebo u místních
V banátských horách žádné nocležny nenajdete, ale stanování tady není zakázané. „Občas můžete narazit na opuštěnou salaš nebo nějakou zříceninu, ale většinou je potřeba vzít si stan a počítat s tím, že tam nebudete mít žádné zázemí,“ říká Ivo. Podle něj je ideální přespávat u místních, kteří dobrodruhům nabízejí nocleh i pohoštění ve svých domovech. Popovídáte si s lidmi, kteří zde žijí, ochutnáte místní speciality a v každé vesnici zažijete něco jiného.
Rumunské výrazy, které se vám budou hodit
Odkud je nejhezčí vyhlídka na Banát?
Unde este cea mai bună priveliște a Banatului?
Kde se můžu vykoupat v jezeře?
Unde se poate înota în lac?
Kam chodí na pivo místní?
Unde merg localnicii la o bere?
Kde můžu ochutnat domácí ovčí sýr?
Unde pot gusta brânza de oaie locală?
Bez hotovosti se tu neobejdete
Ubytování u místních lidí si v každé vesnici můžete jednoduše objednat přes webové stránky Banátu. Z Česka také pravidelně vyjíždí autobus, který vás doveze až do osady Svatá Helena. Počítejte ale s tím, že na putování po českých vesnicích budete potřebovat hotovost. V obchodech a hospodách, které často bývají sloučené, pak můžete platit jen rumunskou měnou lei. V každém větším rumunském městě však najdete bankomaty, ze kterých si můžete vybrat.
Jen si dejte pozor na bankomaty, které si účtují extra poplatek za výběr nebo nabízejí nevýhodný směnný kurz. Některé vám při výběru nabídnou službu s názvem Dynamic Currency Conversion neboli DCC. Ta vám přepočítá vybíranou částku na české koruny nebo měnu, ve které máte vedený účet. Tento kurz ale bude pravděpodobně horší než ten v místní měně kurzem vaší banky. Například s mBank to řešit nemusíte. V aplikaci si zpoplatněné výběry stejně jako službu DCC jednoduše zablokujete.
Vydejte se za nezapomenutelnými zážitky s mKartou Svět od mBank a plaťte i na druhé straně světa s výhodným kurzem a stejně jednoduše jako doma.
- Jedny z nejlepších kurzů na trhu neplatí jen pro platby mKartou Svět, ale i pro výběry z bankomatu.
- Při výběru hotovosti nad 1 500 Kč máte od mBank výběry ze všech bankomatů na světě zdarma.
- K běžnému účtu mKonto získáte mKartu Svět automaticky a neplatíte poplatky za vedení účtu.