Letos chci dovolenou
Kde fasády domů zdobí umělecká díla, odkud vyplouvá trajekt ke starobylým holandským mlýnům nebo kde v Evropě můžete slyšet karibskou hudbu? Vyzpovídali jsme pro vás milovníky umění z Rakouska a Nizozemska.
Dovolená plná kultury a umění se neobejde bez galerií, dobré kávy i hudby. Pokud nechcete trávit čas uvnitř galerií, můžete obdivovat umění i při procházce městem.
Nizozemsko
Země tulipánů, starých mistrů a moderní architektury
Pro uměnímilovné cestovatele může být při dovolené v Nizozemsku kromě Amsterdamu velkým lákadlem také Rotterdam. Překvapí bohatou sbírkou uměleckých děl, ale i moderní architekturou.
Klasické umění i karibské rytmy
Historické centrum Rotterdamu bylo na počátku druhé světové války během německého leteckého bombardování téměř celé srovnáno se zemí. Kvůli tomu dnes ale oplývá řadou pozoruhodných staveb moderní architektury. Za vidění určitě stojí Erasmův most klenoucí se přes řeku Maas nebo futuristická hala hlavního nádraží Rotterdam Centraal. I obyčejná procházka rotterdamským centrem tak může být nevšedním zážitkem. „Ulice Blaak a její okolí jsou kulturním centrem Rotterdamu. Můžete tu navštívit Depozitář Boijmans Van Beuningen, který je prvním veřejně přístupným zařízením svého druhu na světě, či galerii umění Kunsthalle,“ radí Robin Lommerde, který vyrostl v jižním Holandsku.
Výraznou dominantou města je bezesporu obytná a kancelářská budova Markthal s tržnicí vespod. Má tvar podkovy, skleněnou fasádu a její strop zdobí nástěnná mozaika s kresbami zeleniny, ovoce a hmyzu. Nedaleko odtud stojí moderní galerie Remastered, která získala světové ocenění za nejinovativnější výstavu. „Mladí umělci převedli slavné obrazy do digitální podoby. Díky tomu se můžete doslova ponořit do barevných výjevů Van Gogha nebo do detailu prozkoumat Zahradu pozemských rozkoší od Hieronyma Bosche,“ dodává Robin.
Mezi prohlídkami muzeí a galerií si můžete zajet k jezeru Kralingse Plas na kraji města. „Je to oblíbené místo, kam si lidé chodí odpočinout od rušného centra,“ doplňuje Robin. Na jeho břehu je několik útulných restaurací a kaváren. „Večer pak doporučuji vyrazit do divadla na lodi, která proplouvá Rotterdamem. Během představení se podává skvělé jídlo a z paluby je nádherný výhled na večerní město,“ popisuje Robin. Oblíbeným místem pro milovníky filmů je malé kino Cinerama. Osloví vás nejen repertoárem zaměřeným na klasické a alternativní filmy, ale také ojedinělým interiérem, vstupem zdobeným neonovými světly a retro pokladnou. Během letní sezony Rotterdam ožívá hudbou. Hostí festivaly všech žánrů, ať už je to jazz, techno nebo populární hudba. Za zmínku stojí například Reggae Rotterdam festival, který v minulosti přivítal stálice karibské hudební scény, jako jsou Protoje, The Wailers nebo Wyclef Jean.
Oblíbeným místem je také vesnice Kinderdijk, do níž se z Rotterdamu pohodlně dostanete trajektem. „Ocitnete se tady přímo uprostřed nizozemské historie a našeho staletého boje s vodou,“ přibližuje Robin. Najdete tu 19 starých větrných mlýnů, které dříve odčerpávaly vody ze zdejších bažin, muzeum i moderní čerpadla, která nahradila staré mlýny. Celý areál si můžete projet na kole nebo prohlédnout z paluby lodi. „Kinderdijk navíc letos slaví 25. výročí zápisu na seznam světového dědictví UNESCO, takže se tu bude při té příležitosti konat řada akcí,“ dodává.
Výlet za dívkou s perlou
Za návštěvu stojí také přístavní město Haag, kam se z Rotterdamu dostanete vlakem za půl hodiny. Sídelní město panovníka, vlády, parlamentu a Mezinárodního soudního dvora nabízí kromě proslulé plážové promenády s molem De Pier také spoustu kulturních zážitků. V bývalém zimním sídle královské rodiny je dnes muzeum holandského výtvarníka M. C. Eschera. Jeho kresby jsou charakteristické dokonalou symetrií a perspektivou, které vytváří iluzivní dojem nekonečna. Nevynechejte ani návštěvu muzea Mauritshuis, ve kterém můžete vidět Dívku s perlou od Veermera nebo Rembrandtovu Anatomii doktora Tulpa. V Haagu si také můžete prohlédnout největší panoramatický obraz na světě – Mesdag. Plátno stočené dokulata nabízí 360° pohled na pláž na konci 19. století. Je dlouhý 120 metrů a na výšku má 14 metrů. V roce 1881 ho vytvořila skupina umělců pod vedením H. W. Mesdaga.
Nizozemské výrazy, které se vám budou hodit
Odkud je nejhezčí výhled na Rotterdam?
Waar is het mooiste uitzicht van Rotterdam?
Kde ochutnám nejlepší vafle?
Waar kan ik de lekkerste wafels proeven?
Kam chodí na kávu místní?
Waar gaan de locals koffie drinken?
Odkud vyplouvají vyhlídkové lodě?
Waar vertrekken de rondvaartboten?
Kde se ubytovat
V Rotterdamu najdete desítky hotelů i hostelů. Pokud patříte mezi milovníky moderní architektury, pronajměte si apartmán v nápadných domech ve tvaru krychle, kterým se říká Kijk-Kubus. Najdete je hned vedle historického přístavu a jen kousek od již zmíněné ulice Blaak. Unikátní domy navrhl architekt Piet Blom, který svůj projekt přirovnával k městskému lesu. Krychle mají připomínat koruny stromů a jsou postaveny na úzkých cihlových sloupech. Nádvoří je plné zeleně a v řadě malých podniků si pochutnáte na nizozemských specialitách. „Na oběd určitě vyrazte do Fenix Food Factory. Jde o bývalou továrnu s jedinečnou industriální atmosférou, ve které je několik kaváren a bister,“ dodává Robin.
V Nizozemsku se s kartou neztratíte
Při objevování nizozemské umělecké scény si všude vystačíte s platební kartou. Ať už vyrazíte do galerie, na trhy nebo do restaurace. V případě, že jste se servisem nadmíru spokojeni, můžete číšníkovi nechat dýško ve výši deseti procent. Kultura spropitného však není mezi Nizozemci zakořeněná tak silně jako ve většině evropských zemí. Dýška jsou tedy vítaná, ale nejsou pravidlem. S mKartou svět od mBank navíc vždycky platíte s výhodným kurzem, díky kterému ušetříte a můžete si dopřát třeba návštěvu muzea navíc.
Vydejte se za kulturními zážitky s mKartou Svět od mBank a plaťte i na druhé straně světa s výhodným kurzem a stejně jednoduše jako doma.
- Jedny z nejlepších kurzů na trhu neplatí jen pro platby mKartou Svět, ale i pro výběry z bankomatu.
- Při výběru hotovosti nad 1 500 Kč máte od mBank výběry ze všech bankomatů na světě zdarma.
- K běžnému účtu mKonto získáte mKartu Svět automaticky a neplatíte poplatky za vedení účtu.
Ještě nevíte, jak letošní dovolenou strávit? Tudy k dalším tipům, které otevřou vaši cestu za zážitky.
To mě zajímáRakousko
Země zašlé monarchistické slávy i rozkvétající moderny
Můžete se procházet chodbami Albertiny, ztratit se v zahradách císařského paláce Schönbrunn nebo si zajít na Sacher dort do slavné kavárny Hawelka. Vídeň oplývá památkami, klasickým uměním stejně jako moderní architekturou i street artem, který město proměnil v galerii plnou barev.
Schiele, murály a vážka na střeše
V nejznámější vídeňské galerii Albertina si můžete prohlédnout světovou sbírku umění od Moneta přes Dürera až po Picassa nebo zhlédnout jednu z mnoha dočasných výstav. Za návštěvu však stojí i menší vídeňská muzea a galerie, kterých je ve městě spousta. „Pokud máte rádi moderní umění, doporučuji muzeum Mumok, prohlídku pak můžete zakončit drinkem na náměstí. Za sochařskými díly a starověkým uměním běžte do muzea Ephesos,“ doporučuje Nikol Kuková, která ve Vídni pracuje v obchodě s designovým nábytkem.
Pokud máte rádi umění z přelomu 19. a 20. století, neměli byste si nechat ujít návštěvu Leopoldova muzea. Čeká vás tam největší sbírka obrazů Egona Schieleho, jenž část života spojil s Českým Krumlovem, i díla nejznámějšího rakouského secesního malíře Gustava Klimta. Střechu budovy zdobí vyhlídková terasa MQ Libelle, která svým tvarem připomíná vážku a nabízí výhled na celou čtvrť MuseumsQurtier v centru města. Najdete v ní, jak napovídá její název, řadu rozličných muzeí a galerií.
Při procházce městem se může zdát, že celá Vídeň je jednou velkou výstavou. Umělecká díla tady můžete vidět i v ulicích. Dříve šedé fasády a veřejná místa zdobí barevné nástěnné malby, takzvané murály. K rozkvětu pouličního umění tady před zhruba deseti lety přispěla řada iniciativ. Jednou z nich je festival Calle Libre, v překladu svobodná ulice, který se snaží ukázat, že i street art je jednou z forem současného umění. Jeho organizátoři pořádají také setkání s tvůrci, komentované prohlídky a workshopy. Na webových stránkách festivalu si také můžete stáhnout mapu s vyznačenými murály a pustit do jejich objevování.
Pokud chcete večer ulevit svým nohám, můžete se posadit do pohodlné sedačky v Burg Kino. Dnes již legendární podnik byl otevřen v roce 1912 a patří k nejstarším nepřetržitě fungujícím kinům na světě. „Pouliční hudebníky a různá vystoupení zase můžete vidět na vídeňské náplavce. K poslechu jazzu si tam můžete vychutnat Aperol Spritz nebo skvělé jídlo z foodtracku, kterých je tam hned několik,“ radí Nikol. Milovníci designu a architektury by si pak neměli nechat ujít návštěvu legendárního Loos American baru. Jak už název napovídá, celý prostor navrhl i v Česku proslavený Adolf Loos, který pomocí dřeva, zrcadel a mosazi vytvořil bar s jedinečnou atmosférou. Se svými 27 metry čtverečními jde o nejmenší bar ve Vídni, ale díky všudypřítomným zrcadlům jen stěží poznáte, že jde o tak malý prostor.
Thonetky, káva i Sacher dort
K Vídni neodmyslitelně patří kavárny, které tu mají staletou tradici. Jejich historie údajně sahá až do roku 1683, kdy město čelilo osmanskému obléhání. Traduje se, že po Turcích tehdy v okolí Vídně zbyly objemné pytle s kávovými zrny. Ty se prý Rakušané s pomocí tureckých zajatců naučili proměňovat v povzbuzující nápoj. Kavárenská kultura pak ve Vídni zakořenila natolik, že se stala součástí nehmotného dědictví UNESCO. Vedle výborné kávy a Sacher dortu jsou pro vídeňské kavárny typické mramorové stolky se židlemi z ohýbaného dřeva či držáky na noviny. Najdete je i v nejslavnější z nich – Café Hawelka. „Čtení knížky a kávu si báječně vychutnáte v malé kavárně Kleines Cafe, která se mihla ve filmu Před úsvitem. Je tu příjemná atmosféra a dá se sedět i venku na malém náměstí,“ dodává Nikol.
Rakouské výrazy, které se vám budou hodit
Kam chodí na kávu místní?
Wo gehen die Einheimischen zum Kaffee trinken?
V kolik hodin ožívá vídeňská náplavka?
Wann wird das Wiener Hafenviertel lebendig?
Odkud je nejhezčí výhled na Vídeň?
Wo hat man den besten Blick auf Wien?
Kde ochutnám nejlepší Sacher dort?
Wo kann ich die beste Sachertorte probieren?
Za moderní architekturou jeďte do Lince
Cesta vlakem z Vídně trvá do hlavního města Horního Rakouska Lince jen hodinu. Architektonicky zajímavé budovy najdete na pravém břehu Dunaje kousek od historického centra města. Výjimečnou stavbou je hudební divadlo Landestheater Linz otevřené před deseti lety. Můžete sem zajít na operu, činohru i jen tak na prohlídku, k níž si můžete pustit operní záznamy z vypůjčených sluchátek. Prohlídku můžete zakončit obědem v designově zařízené restauraci, která se nachází ve čtvrtém patře. Za návštěvu stojí také Muzeum umění Lentos, které se stalo architektonickým symbolem města. Po setmění se skleněná fasáda rozzáří barvami, které se odrážejí na hladině Dunaje. Uvnitř muzea můžete spatřit vedle děl od Gustava Klimta a Oskara Kokoschky také ta od Andyho Warhola, Keitha Haringa či Karla Appela.
Na bleší trhy si vyberte hotovost
Pokud chcete zažít atmosféru vídeňských bleších trhů, vyrazte do tržnice Naschmarkt. Trh se tam koná každou sobotu a je otevřený do 14 hodin. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek hotovosti, jde o jedno z mála míst ve Vídni, kde nemůžete platit platební kartou. Bankomat však ve Vídni najdete bez problémů. S mKartou svět od mBank navíc můžete vybrat z jakéhokoliv bankomatu zdarma a s výhodným kurzem, díky kterému ušetříte a můžete si dopřát třeba porci Sacher dortu navíc.
Vydejte se za kulturními zážitky s mKartou Svět od mBank a plaťte i na druhé straně světa s výhodným kurzem a stejně jednoduše jako doma.
- Jedny z nejlepších kurzů na trhu neplatí jen pro platby mKartou Svět, ale i pro výběry z bankomatu.
- Při výběru hotovosti nad 1 500 Kč máte od mBank výběry ze všech bankomatů na světě zdarma.
- K běžnému účtu mKonto získáte mKartu Svět automaticky a neplatíte poplatky za vedení účtu.