Letos chci dovolenou
Kde si budete v Albánii připadat jako na jiném kontinentě nebo kam v Portugalsku vyrazit za největšími vlnami? Vyzpovídali jsme pro vás místní milovníky pláží.
Ten správný relax si můžete užít na pláži v Karibiku, ale i na Slapech. Důležité je být v dobré společnosti, ať už s partou kamarádů nebo s knížkou, a starosti nechat doma.
Albánie
Málo objevené Maledivy Evropy
V posledních letech začíná malý stát na Balkánském poloostrově objevovat stále více turistů a cestovatelů. Lákají je místní hory se starobylými vesničkami i pláže, které obklopují vysoké útesy a zelené kopce porostlé středomořskou vegetací.
Písek, oblázky a tyrkysová hladina
Albánii omývá na severu Jaderské a na jihu Jónské moře. Dovolenou u nich je nejlepší naplánovat od května do října. Pokud chcete co nejvíc soukromí, vyhněte se hlavní turistické sezoně, tedy červenci a srpnu. „I v těchto měsících se ale dají najít místa téměř bez lidí,“ říká Henrik Haderaj, rodilý Albánec, který tráví většinu času cestováním po světě.
Nejkrásnější pláže najdete na jihu země na Albánské riviéře. „Nachází se tu ty větší s lehátky, slunečníky a zázemím, bývají ale přeplněné. Pokud vám nevadí horší přístupnost a trocha šplhání po skalnatých kopcích, dají se najít i zátoky, ve kterých budete úplně sami,“ radí Henrik. Doporučuje okolí starobylých vesnic Himarë, Qeparo nebo Dhërmi. „Z Dhërmi se dá doplout na odlehlejší pláže Gjipe nebo Grama. K oblázkové Gjipe se dá dojít i pěšky. Právě kvůli horší dostupnosti se jí velké davy stále vyhýbají.“
Pokud vyhledáváte spíše široká prostranství s dobrou dostupností než menší zátoky, zamiřte do vesnice Borsh. Nedaleko ní se nachází několikakilometrová pláž, kde najdete klidnější místa také v hlavní sezoně. Podobná je i sousední vesnice Qeparo – také byla postavena na kopci a v údolí pod ní se rozprostírají olivové háje. Za návštěvu rovněž stojí i nedaleký záliv Porto Palermo se stejnojmennou pevností.
Turisty hojně vyhledávanou oblastí, kterou proslavují cestovní influenceři a označují ji za Maledivy Evropy, je Ksamil. Nachází se nedaleko města Saranda, které je hlavním centrem riviéry. Najdete tu pláže s bílým pískem a při pohledu z lehátka zavěšeného nad tyrkysově modrou hladinou si opravdu můžete připadat jako v tropickém ráji. „V zálivu jsou tři ostrůvky, na které můžete doplavat či doplout na loďce. V dálce možná zahlédnete řecký ostrov Korfu, který není daleko,“ upozorňuje Henrik.
Do kufru přibalte i potápěčské brýle
Díky průzračně čisté vodě se v Albánii zabaví i milovníci šnorchlování. Neočekávejte sice pestrobarevné korálové útesy, chudý ale zdejší podmořský život rozhodně není. „Uvidíte rybky, ježky a sem tam i mořskou hvězdici. V některých místech najdete také podmořské jeskyně nebo potopené vraky, ke kterým vás vezmou specializované potápěčské firmy,“ popisuje Henrik.
Borsh
Rybářská vesnice na Albánské riviéře. Najdete tu dlouhé pláže, nad nimiž se tyčí ruiny hradu a olivové háje.
Himarë
Plážové městečko s písčitými plážemi a tyrkysovou vodou. V centru najdete dlouhou pobřežní promenádu s restauracemi a bary.
Dhërmi
Malé přímořské město leží na strmém svahu, na němž jsou rozeseté bílé domky. Nedaleko od něj najdete romantickou zátoku Grama.
Porto Palermo
Zátoka s dlouhými plážemi a průzračně čistým mořem. Na nedalekém poloostrově stojí starobylý hrad a opuštěná ponorková základna.
Qeparo
Vesnice s malebnými kamennými domky, olivovými háji a dvoukilometrovou pláží s promenádou. Kousek odtud je Kohoutí zátoka s malou pláží.
Ksamil
Přímořské letovisko s písčitými plážemi, bohatým nočním životem a čtyřmi menšími ostrovy, na které vás doveze vodní taxi.
Na co si dát pozor?
Na hromadnou dopravu v zemi se spíš nespoléhejte. „Autobusy nejezdí moc často a vlaková doprava v podstatě neexistuje,“ varuje Henrik. Ideální pro cestování po Albánii je auto. To si snadno půjčíte už na letišti v Tiraně, na výběr je tam z více společností. Ceny začínají na sedmi stech korunách na den. Zkusit můžete také stopování, které je v zemi oblíbené.
Přespat můžete v hotelu i „na divoko“
Ve velkých městech najdete dostatek hotelů a penzionů s různými úrovněmi ubytovacích služeb. Pokud ale toužíte po větším soukromí, ubytujte se spíš v některém z vesnických rodinných penzionů. Nocleh se v nich dá sehnat předem prostřednictvím některé z internetových platforem nebo to můžete ponechat osudu a vybrat si až podle cedulí u cesty přímo na místě. Dobrodružnější povahy mohou vyzkoušet ubytování v kempech anebo přímo na pláži. Zda se ale na konkrétním místě smí stanovat, si raději ověřte s místními. Rádi vám poradí a možná i nabídnou k přespání svou zahradu.
Albánské výrazy, které se vám budou hodit
Kudy na pláž?
Ku të shkoni në plazh?
Kde je tady v okolí nejlepší plážový bar?
Ku është bari më i mirë i plazhit këtu?
Kde si můžu půjčit loďku?
Ku mund të marr me qira një varkë?
Odkud je nejhezčí výhled?
Ku eshte pamja me e bukur?
V Albánii se s kartou neztratíte
Díky prudkému rozvoji cestovního ruchu je platba kartou v Albánii už poměrně běžná, ve větších městech s tím nebudete mít problém. V menších vesničkách nebo plážových barech na to ale nespoléhejte a raději si s sebou noste hotovost. Co se týká spropitného, tak to není v ceně zahrnuto a ani není považováno za nutnost. „Dýška má ale samozřejmě každý rád, pokud například budete platit 48 eur padesátieurovkou, stačí si nebrat zpátky drobné a obsluha vám bude vděčná,“ radí Henrik. Většina provozovatelů přijímá eura, místní měna se pak nazývá albánský lek. Není potřeba kvůli tomu chodit do směnáren, pohodlně jej vyberete z bankomatů, kterých je v turistických oblastech dostatek. Díky mBank nemusíte řešit, ze kterého bankomatu vybrat. S mKartou Svět totiž vybíráte ze všech zdarma a bezpečně.
Vydejte se objevovat pláže s mKartou Svět od mBank a plaťte i na druhé straně světa s výhodným kurzem a stejně jednoduše jako doma.
- Jedny z nejlepších kurzů na trhu neplatí jen pro platby mKartou Svět, ale i pro výběry z bankomatu.
- Při výběru hotovosti nad 1 500 Kč máte od mBank výběry ze všech bankomatů na světě zdarma.
- K běžnému účtu mKonto získáte mKartu Svět automaticky a neplatíte poplatky za vedení účtu.
Ještě nevíte, jak letošní dovolenou strávit? Tudy k dalším tipům, které otevřou vaši cestu za zážitky.
To mě zajímáPortugalsko
Plážový ráj na kraji světa
Můžete se ztratit v klikatých a malebných uličkách starobylého Lisabonu, prozkoumat tajemnou Sintru a její paláce, pozorovat ohromné vlny v Nazaré nebo ochutnávat vína v Portu. Portugalské pobřeží vás okouzlí výhledy na Atlantik, majestátními útesy i romantickými plážemi, které nikde jinde v Evropě nenajdete.
Mořské útesy, romantické pláže i propasti
Portugalsko je zemí zaslíbenou slunečným plážím. Na zhruba 850kilometrovém pobřeží jich je bezpočet a slunce na ně svítí více než tři tisíce hodin ročně. „V zemi narazíte na pěkné pláže, ať už se vydáte kamkoliv. Pro mě jsou ale ze všech nekrásnější ty v přírodní rezervaci Costa Vicentina e Sudoeste Alentejano na jihu země, “ říká Portugalec Alexandre Ribeiro. Pobřeží tu tvoří masivní útesy a menší pláže se zlatavým pískem, kam chodí jen místní. Alexandrova oblíbená je Odeceixe Mar. Má tvar podkovy a z jedné strany ji omílá oceán, z druhé řeka Seixe.
Místo pro odpočinek i slunění najdete také kousek od portugalského hlavního města Lisabonu. „Dětství jsem strávil na písčitých plážích v Cascais. Jednu z nich najdete hned u promenády a jmenuje se Carcavelos,“ doporučuje Alexandre. Pobřežní městečko Cascais je mezi turisty velmi populární, počítejte proto s tím, že občas tu může být opravdu rušno. Když už tady ale budete, při západu slunce jděte na procházku k Boca de Inferno, což v překladu znamená „pekelný chřtán“. Jde o hlubokou mořskou propast mezi útesy, o které se rozbíjí obrovské vlny.
Na většině pláží na západním pobřeží bývají velké vlny. Přesto tady najdete místa, kde není moře tak divoké. „Atlantik je nejklidnější na jihu Portugalska v regionu Algarve. Tady rád chodím na jednu pláž, která nebývá tolik přeplněná lidmi. Nachází se jen kousek od města Tavira,“ radí Alexandre. Jde o malé, starobylé městečko s bohatou historií. Dříve ho obývali Féničané, pak Maurové a později se stalo důležitým portugalským centrem pro zámořské objevy. Když si budete chtít odpočinout od povalování na pláži, vyrazte na výlet do města Peniche. „Je to potápěčský ráj. Voda je tady průzračně čistá a útesy plné mořského života,“ doporučuje Alexandre.
Nazaré
Rybářské městečko se proslavilo zázračným zjevením Panny Marie a několika surfařskými rekordy. V zimě tu můžete pozorovat vlny, které dosahují až do výšky 30 metrů.
Cascais
Přímořské letovisko s písčitými plážemi, královským sídlem a vyhlášenými restauracemi. Najdete tu skryté zátoky i dlouhou promenádu, která vás zavede až do sousedního Estorilu.
Peniche
Přístavní město s dlouhými písčitými plážemi a ostrovem Berlengas, na němž stojí starobylá pevnost. Neustále vanoucí vítr tady vytváří ideální podmínky pro surfování.
Costa Vicentina e Sudoeste Alentejano
Přírodní rezervace s majestátními útesy, písčitými plážemi a více než dvaceti turistickými trasami.
Albufeira
Přímořské letovisko s bohatým nočním životem a plážemi, které leží pod pískovcovými útesy.
Na co si dát na portugalských plážích pozor?
Portugalsko je proslulé vlnami, které mohou být pro průměrného plavce nebezpečné. Během letní sezony je proto téměř na každé pláži pobřežní hlídka. Pozorně však sledujte, jaká vlajka je zrovna vyvěšená. Zelená barva značí ideální podmínky pro plavání, žlutá signalizuje, že do vody sice můžete, ale nesmíte plavat. Červená znamená úplný zákaz vstupu do vody, zatímco modré či fialové vlajky varují, že u pobřeží jsou medúzy, žraloci či mořští hadi. „Medúz je tady málo a jen výjimečně se dostanou až ke břehu. Na některých plážích ale můžete narazit na rybu, které říkáme spider fish,“ varuje Alexandre před jedovatými ostnatci, kteří se schovávají v písku na dně. „Když vás bodnou, pořádně to bolí,“ dodává.
Quinty uprostřed zeleně i plážové apartmány
V Portugalsku najdete stovky hotelů, hostelů i apartmánů. Bydlet můžete také u místních, kteří nabízejí ubytování ve svých bytech na pláži, nebo dokonce v rodinných usedlostech, kterým říkají quinta. Jde o malé panství podobné zámečku, obehnané kamennou zdí a obklopené bujnou zahradou s obrovskými monsterami či kvetoucími liánami. Pokud se chystáte do Portugalska během letních měsíců, rezervujte si ubytování s předstihem. Země se stala oblíbenou turistickou destinací a apartmány přímo na pláži bývají často rychle obsazené.
Portugalské výrazy, které se vám budou hodit
Kde je nejlepší místo pro pozorování západu slunce?
Qual é o melhor local para ver o pôr-do-sol aqui?
Kde tady mají nejlepší lokální víno?
Onde é que há o melhor vinho local por aqui?
V jaké restauraci tady dostanu nejlepší mořské plody?
Qual é o melhor restaurante de marisco daqui?
Kudy se dostanu na místní trhy?
Como é que chego aos mercados locais?
V Portugalsku můžete platit kartou téměř všude
Při objevování portugalských pláží si vystačíte jen s několika eury v hotovosti, které využijete při placení ve stáncích s pivem nebo na tržnici. Platební kartu můžete použít v téměř každé restauraci, baru i obchodě. S mKartou svět od mBank navíc vždycky platíte s výhodným kurzem, díky kterému ušetříte a můžete si tak dopřát třeba drink na pláži.
Vydejte se objevovat pláže s mKartou Svět od mBank a plaťte i na druhé straně světa s výhodným kurzem a stejně jednoduše jako doma.
- Jedny z nejlepších kurzů na trhu neplatí jen pro platby mKartou Svět, ale i pro výběry z bankomatu.
- Při výběru hotovosti nad 1 500 Kč máte od mBank výběry ze všech bankomatů na světě zdarma.
- K běžnému účtu mKonto získáte mKartu Svět automaticky a neplatíte poplatky za vedení účtu.