Seznam Native ve spolupráci s Delfín Travel

Mar Menor

Objevte klenot jižního Španělska

Jižní Španělsko je ideální destinace na klidnou dovolenou. V oblasti Murcie, která je známá lagunou Mar Menor, prší jen pár dní v roce, a tak se tu dá koupat od května až do listopadu.

V září a v říjnu už sem mnoho turistů nejezdí, čas se zpomalí a Mar Menor se z vyhledávaného lázeňského letoviska stane klidným místem jako stvořeným pro odpočinek i objevování místních památek.

Místní voda léčí a dá se v ní koupat (téměř) celý rok

Blahodárné účinky laguny Mar Menor objevili už Římané. Jemné bahno z velmi slaného jezera pomáhá léčit spoustu kožních nemocí, ulevuje svalům a detoxikuje celé tělo. I proto je Mar Menor, největší evropská laguna se slanou vodou, vyhledávanou destinací.

Nemusíte trpět žádnou nemocí, abyste si místní koupání užili. Mar Menor totiž nabízí jak velmi slanou vodu v laguně, tak koupání v moři, které je vzdálené jen pár desítek metrů od pobřežního jezera. Vodní plochy odděluje jen písečný val, na kterém Španělé vystavěli silnici, řadu hotelů, obchůdků a restaurací. Voda v laguně má po celý rok o několik stupňů vyšší teplotu než mořská voda, a tak se hodí pro zimomřivce a děti. Když je teplo, dá se v jezeře koupat i v listopadu. A to není zas tak výjimečné. V oblasti okolo Mar Menoru je tolik slunečných dní, že místní farmáři mohou sklízet svoji úrodu i pětkrát za rok.

Chcete se dozvědět víc o tasaloterapii, léčebné metodě využívající mořskou vodu, bahno a sůl?

Více

Na své si přijdou i dobrodružnější povahy, které se nespokojí s poleháváním na pláži. Jezero není příliš hluboké, a tak je vhodné pro všechny, kteří se chtějí naučit potápět, windsurfovat nebo jezdit na vodním skútru.

K dovolené patří skvělé jídlo

Jižní Španělsko a murcijský region se svojí gastronomií příliš neliší od ostatních středomořských regionů. Jeden rozdíl tu ale je. Říká se, že obyvatelé Murcie jsou velmistry v přípravě zeleniny a rýže.

Ta se ve Španělsku stala součástí jídelníčku už v 8. století a o dvě století později začala být na jihu Španělska pěstovaná. Dnes je Španělsko druhým největším producentem rýže v Evropské unii, první je Itálie.

Rýže je základem pokrmu paella, směsi rýže, masa, zeleniny a koření, kterou nabízí snad každá místní restaurace. Přímo v murcijské oblasti Španělé pěstují rýži typu „Calasparra“ a „Bomba“, které patří k nejdražším španělským rýžím, pro kterou neváhají zavítat do Murcie ani šéfkuchaři z Madridu.

Tradičním rýžovým pokrmem je Arroz al Caldero (rýže s vývarem z ryb a mořských plodů, papriky, obvykle podávané s česnekovou majonézou) and Arroz con Conejo y Caracoles (rýže, králík, hlemýždi, hrozinky).

Arroz al Caldero (rýže s vývarem z ryb a mořských plodů, papriky, obvykle podávané s česnekovou majonézou)

Kromě rýže je typickou surovinou králičí a rybí maso, mořské plody a fazole. Murcia navíc patří k největším exportním oblastem co se týče ovoce a zeleniny, kterými zásobuje jak zbytek země, tak i Evropu a sever Afriky. Samozřejmostí jsou všudypřítomné tapas a lahodné víno.

Pokud rýži příliš nefandíte, máte v Murcii na výběr z mnoha jiných regionálních pokrmů:

Embutido

výběr z různých druhů klobás

Albóndigas de Bacalao

smažené masové koule z tresky

Zarangollo

typické vesnické jídlo, míchaná vajíčka s cuketou a cibulí, někde podávané s brambory

Ensalada de Pepino

salát z čerstvých rajčat, okurek, česneku a octu

Michirones

dušené maso s fazolemi a vývarem

Pastel de Carne

typický murcijský masový koláč se rozšířil do celé země

Magra con Tomate

hovězí maso vařené s rajčaty, něco mezi lečem a gulášem, velmi častá je také verze s králičím či tresčím masem

Španělé vždycky umí najít důvod k oslavě

Jižanský národ není jen přeborníkem v odpočívání, ale i v oslavování. Festivalům a oslavám Španělé říkají „fiestas“ a během roku se jich v murcijském regionu koná víc než 40.

V září se koná pompézní oslava svaté patronky Murcie. Součástí oslav jsou poutě, přehlídky, koncerty, býčí zápasy a všeobecné veselí.

V nedalekém městě Cartagena, které je jedno z nejstarších ve Španělsku, se koná „fiesta“ s kořeny v kartaginské a římanské kultuře. Stovky účastníků této oslavy se v té době stylizují do starodávných vojáků a připomínají si významné období dějin. V druhé polovině září se ocitnete uprostřed druhé punské války. Akce začíná založením města kartaginským vojevůdcem a končí dobytím města Římany. Po deset „bojových“ dnů se v ulicích řinčí zbraněmi, městem procházejí průvody v kostýmech, vše doprovází hudba, tanec a dobré jídlo a pití.

Fiesta s kořeny v kartaginské a římanské kultuře v jednom z nejstarších měst Španělska Cartagena

V městečku Santomera se zase v říjnu odehrává „fiesta“ pod širým nebem, která je protkaná flamencem a břišními tanci.

Murcia je plná památek

Do murcijského regionu každoročně míří také milovníci historie. Ve městě Murcia, které je hlavním městem regionu a zároveň 7. největším v celém Španělsku, se nachází unikátní katedrála Panny Marie. Její věž je vysoká 90 metrů, a tak je nejvyšší ve Španělsku.

Můžete ji spatřit téměř ze všech koutů města. Je nejdůležitějším kostelem v celém regionu, skládá se z mnoha stavebních slohů a byla založena před více než 600 lety. V celé Murcii je na každém kroku znát, že byla založena Araby.

Pokud patříte k milovníkům historie, vypravte se do komplexu Barrio del Foro Romano, kde můžete procházet antickými vykopávkami a ocitnout se v dobách před naším letopočtem. Nad městem Murcia se tyčí také hrad Monteagudo, v jeho okolí byly nalezeny archeologické pozůstatky maurské kultury, která ovládala jih Španělska od 8. do 15. století.

Nad městem Murcia se tyčí také hrad Monteagudo

V okolí laguny Mar Menor se nachází několik dochovaných strážních věží, které oblast chránily před nájezdy alžírských pirátů.

V Cartageně, dalším z velkých murcijských měst, je zase dlouho zapomenutý římský amfiteátr, který byl věnovaný vnukům prvního císaře římské říše Augusta. Amfiteátr byl objevený náhodou až v roce 1988. Antické divadlo ve své době pojmulo 6 tisíc diváků. Divadlo spustilo přeměnu celého města, začali do něj mířit turisté, a tak se město pustilo do renovace dalších památek.

V Cartageně, je zase dlouho zapomenutý římský amfiteátr, který byl věnovaný vnukům prvního císaře římské říše Augusta.

Nejstarší památkou v městečku Lorca je impozantní středověký hrad, který se nachází v židovské čtvrti, kde můžete navštívit také jedinou španělskou synagogu, jež zůstala nedotčená od 15. století.

Úchvatná je také svatyně Virgen de la Esperanza, která se nachází uvnitř jeskyně nedaleko městečka Calasparra. Vnitřek chrámu byl vytesán do kamene v 17. století.

Tak trochu jiná dovolená

Marie Bardounová jezdí do Mar Menoru každý druhý rok už přes 20 let. Léčivé bahno, voda a slunce pomáhá jejímu manželovi s ekzémem, kvůli kterému by jinak musel užívat kortikoidovou mast.

„Znali jsme dovolené z Itálie, Chorvatska a Turecka, chtěli jsme ale zkusit něco nového. Dodnes si pamatuju, jak jsme k Mar Menoru přijížděli a v dáli za lagunou jsme viděli z moře vyrůstat hotely. Říkala jsem si, jestli se s námi pruh země neponoří nebo jestli nás nesmete vítr nebo vlna,“ popisuje svoje první vzpomínky s Mar Menorem Marie, která si na jihu Španělska pravidelně dopřává jemný písek na plážích a pozvolný vstup do moře na obou stranách.

„Když jsme tam přijeli poprvé, byli jsme za exoty. V hotelu žasli nad našimi československými pasy. Ze začátku tam kromě Španělů a pár rodin z Anglie nikdo jiný nebyl,“ popisuje. Ideální podmínky pro dovolenou jsou na jihu Španělsku od května do října, ovšem s výjimkou srpna. „Ten bývá opravdu teplý, a tak se v horké vodě mohou koupat jen zdraví lidé, kterým nevadí zátěž,“ upozorňuje. V teplých dnech se podle ní dá koupat ve vodě až do noci.

Každoročně vyhledává ložiska léčivého bahna. „To šedivé je nejjemnější a strašně těžko se hledá. My jsme ho našli až s pomocí místních,“ dodává. Říká se, že v této oblasti prší jen pár dní v roce, a tak jsou Španělé u vytržení z toho, když zaprší. Marie zažila déšť jen jednou, když 10 minut mrholilo. „Místní lidé jsou strašně fajn, moc rádi se dávají do řeči a nikdy jsem je nezažila nepříjemné,“ říká Marie.

V okolí laguny je možné vyrazit na maják nebo se o víkendu vypravit do přístavu, kde se konají trhy. Zážitkem je také pozorování dopravy a zvedacího mostu, díky kterému pod ním mohou projet i lodě s vysokými stěžni.

Češka v Murcii Lidé tu méně pracují, zato jsou víc spolu

Průvodkyně Ema Pokorná žije na jihu Španělska už více než 10 let. Do Murcie ji zavedla láska, při studiích zavítala do Španělska a seznámila se tu se svým budoucím manželem.

Několik let pendlovala mezi Českem a Murcií, až tu zakotvila nadobro. Dnes tu žije i se svou rodinou a ukazuje krásy Murcie českým i zahraničním turistům.

„Líbí se mi tu hlavně klima, jsem teplomil, takže mi místní horko nevadí. V zimě tu naopak trochu mrznu, protože tu domy nejsou připravené na místní vlhké zimy,“ říká. Život na jihu Španělska je od toho českého v lecčems odlišný. „Čím více na jih, tím více jsou lidé uvolněnější a společenštější. Španělé jsou rádi spolu, víkendy a volné chvíle netráví prací na zahradě nebo v domě, ale tak, že se schází a podnikají spolu různé akce,“ přibližuje místní život průvodkyně.

Sama se schází také se skupinkou Čechů, kterých ale na jihu Španělska příliš mnoho není, a tak se mezi sebou velmi dobře znají. Větší české komunity jsou k nalezení v oblastech u velkých měst jako je Madrid nebo Barcelona. „Kromě Murcie a Cartageny turistům ráda ukazuji městečko Caravaca de la Cruz, což je nejnovější svaté město, do kterého míří poutníci z celého světa, aby se poklonili svatému kříži,“ říká Ema. Dále ráda navštěvuje vinařské oblasti a slavnosti, které se po celý rok odehrávají v každém městě i menších vesnicích.

Cestovní kancelář Delfín travel je největší tuzemskou společností pořádající zájezdy do zahraničí pro starší cestovatele.

Těch i v Česku začíná být čím dál víc. Do oblasti Mar Menor pořádá zájezdy už od roku 2013 a mnoho klientů se za léčivým bahnem opakovaně vrací.

Zjistit více