Seznam Native ve spolupráci s

Poznejte horské léto
v srdci rakouských Alp

Impozantní horské štíty, majestátní ledovce, horské pastviny i malebná údolí. Oblast okolo Alp v sobě snoubí různorodost rakouské krajiny. Můžete tady obdivovat zasněžené vrcholky více než 500 hor, které se tyčí do výšky přes 3 000 metrů nad mořem.

Horské léto v srdci Alp je nezapomenutelné.

A to nejen pro milovníky sportu, ale i pro rodiny s dětmi anebo ty, kdo hledají klid a chtějí si odpočinout od městského ruchu. Volné dny tu můžete trávit lenošením u azurové hladiny horských jezer i na golfovém hřišti v podhůří alpských velikánů. Milovníci aktivní dovolené si v rakouských Alpách zamilují túry po horských hřebenech i dlouhé cyklotrasy, které návštěvníky vedou po malebných zákoutích zdejší přírody.

Dovolená v Alpách může být rozmanitá a plná zážitků. Jeden den se můžete toulat po alpských vrcholcích a příští den se koupat v průzračném jezeře anebo odpočívat na salaši vysoko v horách.

© Mirja Geh Photography MEKO

Zažijte tu pravou horskou pohodu
v regionu St. Johann in Tirol

Malebná horská městečka St. Johann in Tirol, Oberndorf, Kirchdorf a Erpfendorf leží v objetí Kitzbühelských Alp. Z jedné strany je obestírá alpský vrchol Kitzbüheler Horn, z té druhé Kaisergebirge neboli Císařské hory. V tomto regionu si můžete plnými doušky vychutnat místní pohostinnost a spoustu lokálních lahůdek, jako jsou voňavé sýry. Pokud si odsud toužíte odvézt jedinečný zážitek, ubytujte se ve vysoko položených horských chatách anebo na farmách na úpatí Alp.

Tip na trail:

Koasa Trail: Stezka srdcem Kitzbühelských Alp

Na pětidenní turistické trase Koasa Trail poznáte neobyčejnou krásu tyrolské krajiny. Stezka dlouhá 79 km má převýšení 4 700 metrů a je rozdělená do 5 etap. Každý den na vás tak čeká dechberoucí výhled z jiného alpského vrcholku. Cesta tu návštěvníky provádí údolími, soutěskami s vodopády i horskými pastvinami, kde se pokojně pasou stáda krav.

© Sportalpen

Pohoří Kaisergebirge: Kolébka horolezectví
a ráj pro milovníky ferrat

V Císařských horách na východě Alp se v 19. století zrodilo rakouské horolezectví. To proto, že se v horách nachází obrovské množství roklí, stěn a věží. I dnes tu najdete nejvíc horolezců v celé zemi a za náročnými výstupy sem míří i dobrodruzi z ciziny. Pokud neholdujete adrenalinu, a přesto si chcete odvézt vzpomínku na celý život, vyzkoušejte některou z ferrat. Jedná se o skalní turistické trasy pro začátečníky i pokročilé, děti i dospělé. Na ferratě jste jištění lanem, a tak můžete zdolat i náročnější terén. Občas můžete narazit i na žebřík nebo lávku. Na ferratu se vybavte helmou, rukavicemi a sedákem a rozhodně předem zkontrolujte obtížnost trasy, abyste nepřecenili své síly.

© Tourismusverband Kitzbühler Alpen / Franz Gerdl

© Franz Gerdl

© Kitzbüheler Alpen-Hohe Salve / Norbert Eisele-Hein

Alpy jako na dlani?
To je prázdninový region Hohe Salve

Vrcholek Hohe Salve, který se tyčí až do výšky 1 829 metrů nad mořem, dal jméno celé oblasti plné zelených kopců. Místní krajina je protkaná 2 500 kilometry turistických tras a stezek. Pokud toužíte po osvěžení v horkém létě, zamiřte k některému z průzračně čistých jezer. Anebo si užijte den plný zábavy v tyrolském aquaparku Wave v městečku Wörgl. Zatímco vodní atrakce potěší děti a adrenalinové nadšence, bazén s vodou z Mrtvého moře
uvolní svaly i mysl těch, kdo hledají spíše odpočinek.

Tip na výhled:

Nejkrásnější alpská vyhlídka a kostel v oblacích

Zdolat vrchol Hohe Salve rychle a bez námahy? To se vám poštěstí díky lanovkám, které najdete v městečkách Hopfgarten a Söll. Na vrcholku se nechte uchvátit výhledem na více než 70 alpských vrcholků a zážitek doplňte nějakou dobrotou na terase zdejší restaurace. Odsud budete mít alpské titány jako na dlani. Můžete tu navštívit také nejvýše položený rakouský kostel svatého Jana Křtitele anebo se zaposlouchat do tónů větrné harfy.

© Kitzbüheler Alpen KAT Walk / Erwin Haiden

Ochutnejte tyrolské speciality

V horských chatách určitě nevynechejte zákusek Kaiserschmarrn neboli císařský trhanec. To jsou roztrhané palačinky zalité jablečnou nebo švestkovou omáčkou a posypané rozinkami. Jedna z legend praví, že se původně jedná o pokrm dřevorubců, kteří jej nabídli rakouskému císaři, když jej v lese zastihl vytrvalý déšť. Panovník si pokrm z lesní hájenky natolik zamiloval, že ho pak prosadil i na císařském dvoře. Dnes patří mezi stálice v téměř všech
tradičních rakouských restauracích.

© Ferienregion Hohe Salve / Christina Ehammer

© Kitzbüheler Alpen KAT Walk / Erwin Haiden

© Zillertaltourismus / Tom Klocker

Údolí plné zážitků
objevíte v regionu Zillertal

Když se vydáte na některou ze stezek, které vedou údolím Zillertal, můžete obdivovat majestátní ledovec Hintertux, který se vzpíná do 3 500 metrů nad mořem. Odpočinek si při vysokohorských výletech můžete dopřát na tradičních horských mléčných farmách a chatách, odkud se celý den linou rakouské lidové písničky. Srdce pěších turistů i cyklistů si místní region získává sytě zelenými pastvinami, které se s přibývající výškou mění ve sníh.

Tip na túru:

Vzhůru k jezerům Torseen

Výšlap po této středně náročné stezce začíná u horské chaty Nasse Tuxalm a zabere vám okolo 4 hodin. Po cestě se vám budou otevírat dechberoucí výhledy na horské štíty i rozkvetlé stráně. Na samotném konci stezky vás čeká křišťálově čistá hladina jezer Torseen. Odtud pak můžete pokračovat až k vrcholu Ramsjoch
a zpátky se svézt lanovkou.

© Zillertaltourismus / Tom Klocker

Místo, kde ožívají horalské tradice

Místní jsou proslulí svou pohostinností, ovocnou pálenkou Obstler a láskou k horalským tradicím. Většina z nich se tak v neděli obléká do svátečních lidových krojů, potkává se ve svatostáncích roztroušených po celém údolí a za doprovodu harmoniky společně jódluje. To je zvláštní druh zpěvu, který je pro Tyrolsko typický. Zpěv se nese údolím
a udivuje návštěvníky z celého světa.

© Zillertaltourismus / Elias Holzknecht

© Zillertaltourismus / Tom Klocker

© Ferienregion Nationalpark Hohe Tauern / Michael Huber

Prázdninový region
Vysoké Taury slibuje divokou přírodu

Jedna z největších přírodních rezervací v celé Evropě se nazývá Vysoké Taury. Rozlehlý národní park se rozpíná na více než 30 000 hektarech a je protkaný turistickými i cyklistickými trasami. Na toulkách zdejší krajinou můžete obdivovat vznešené zasněžené štíty, tyrkysová jezera a burácející vodopády. Vysoké Taury jsou rájem alpinistů a milovníků nespoutané divočiny. V rezervaci se můžete vydat na spoustu tras, některé z nich jsou spíše pro zkušené horaly, ale na své si tu přijdou i aktivní rodiny.

Tip na zážitek:

Zdolejte stezku v horách a objevte nový svět

Vydejte se na stezku, která vede turisty po 150kilometrové trase v blízkosti vysokých hor.
V 10 etapách se můžete kochat nádhernými výhledy a překonat neuvěřitelných 7 000 výškových metrů. Cesta vede od Krimmelských vodopádů, které patří k těm nejkrásnějším v Evropě, skrze Vysoké Taury až do střediska Zell am See u jezera Zell. Odvezte si z dovolené v rakouských horách zážitek na celý život.

© Ferienregion Nationalpark Hohe Tauern / Michael Huber

Nespoutaná divočina na vlastní oči

Vysoké Taury jsou jedním z posledních útočišť kozorožců horských. Tyto elegantní čtyřnohé horolezce lidé dlouho považovali za magická stvoření, která před pádem z horských úpatí chrání tajemná síla. Prášek z jejich rohů proto alchymisté přidávali do lektvarů, což nakonec vedlo téměř k vyhubení těchto hbitých zvířat.

© Ferienregion Nationalpark Hohe Tauern / Michael Huber

Rakousko je jako stvořené
pro aktivní dovolenou i odpočinek

V alpských kulisách můžete zažít nezapomenutelnou dovolenou, od které vás dělí jen několik hodin jízdy od českých hranic. Zdejší krajina nabízí dobrodruhům, rodinám i milovníkům klidu a odpočinku plnou náruč zážitků. Vyjeďte na stezky pro horská kola, vychutnejte si osvěžení v průzračných alpských jezerech nebo objevujte historická horská městečka.

Chci zažít léto v Alpách

Navštivte i další články
s tipy na dovolenou v Rakousku: