Seznam Native ve spolupráci s

Salcbursko z jiné perspektivy
Užijte si pohodu u jezera Wolfgangsee

Oblast Solné komory, odkud se do českých zemí vozila sůl v dobách Rakouska-Uherska, patří mezi ideální dovolenkové destinace. Rozlehlá jezera se tu střídají s vysokými zelenými horami, a tak tu můžete prožít poklidný den u vody, stejně jako dobrodružství na horské túře.

Jak si užít pohodovou aktivní dovolenou nedaleko českých hranic?
A co se dá vidět a zažít v okolí nádherného jezera?

Jezero Wolfgangsee patří k těm největším v celém Rakousku. Nad modrou hladinou se tyčí hora Schafberg, tedy „Ovčí hora“, která svojí výškou „strčí do kapsy“ i naši Sněžku. Jezero je 10 kilometrů dlouhé, až 144 metrů hluboké, a navíc patří k nejteplejším alpským jezerům. Voda tu v horkých letních dnech má i více něž 25 °C. Vyhlášené je i mezi rybáři, kteří se tu snaží chytat rekordně velké ryby.

Dostaňte se nablýskanou
lanovkou až na vrchol

Pokud si z dovolené chcete odvézt jedinečný zážitek, užijte si nádhernou vyhlídku při jízdě parním vláčkem SchafbergBahn, která vám zkrátí cestu na vrchol hory. V nablýskaném červeném vagonu se můžete pohodlně usadit a rozhlédnout se do daleké krajiny. Při slunečných dnech můžete zahlédnout modré jezerní plochy a vrcholky hor vzdálené třeba i stovky kilometrů.

Během letních prázdnin je zubačka v provozu po celý den

Můžete si tak v klidu vychutnat celý den na Schafbergu. Doporučujeme se lanovkou nechat vyvézt hned ráno, abyste měli výhled celý pro sebe. Jestli chcete ušetřit, kupte si kombinovanou vstupenku na zubačku a paroplavbu po jezeře v údolí.

Nejstrmější rakouská „zubačka“ vozí návštěvníky z městečka St. Wolfgang už od roku 1893. Patří k nejstarším lokomotivám na světě, a přesto vozí od jara do podzimu turisty z celého světa. Během 35 minut zdolá převýšení téměř 1 200 výškových metrů a vzdálenost necelých 6 kilometrů.

© Salzburg AG Tourismus

Tip:

Horský výstup pro zdatné turisty

Na horu se můžete vydat i po svých. Připravte se ale na to, že se jedná o náročnou cestu, která vám dá zabrat a trvá několik hodin. Tras na vrchol vede hned několik, zpevněné lesní cesty se střídají s těmi asfaltovými. V poslední části výstupu budete muset zdolat strmou louku, a to buď po značené trase, anebo přímo k vrcholu.

© Oberösterreich Tourismus GmbH, Fotograf: Andreas Röbl

Na vrcholku hory najdete kromě horské chaty s restaurací a hotelu také vyhlídkovou trasu. Vydat se můžete i k nedalekému ostrému vrcholu Spinnerin, kam vede cesta po hřebeni. Sestoupit zpátky do údolí můžete lanovkou nebo po svých.

Nejjednodušší je vydat se loukou strmě dolů

Tráva se bude střídat s kamennými či lesními stezkami. Tato trasa je poměrně prudká, a tak se nehodí pro kočárky, malé děti nebo seniory. Cestu si můžete opět zkrátit, pokud nastoupíte na některé z mezistanic lanovky. Pokud půjdete z vrcholku do St. Wolfgang pěšky, vyhraďte si alespoň 2 hodiny času. Netradiční zážitek si odtud můžete odvézt, když přenocujete na vrcholku hory v hotelu Schafbergspitze. Můžete si tak užít nádherný západ i východ slunce, které ve vysokých horách berou dech.

Tip:

Region zasvěcený svatému Wolfgangu

Wolfgangsee nenese jméno po světoznámém rakouském skladateli W. A. Mozartovi, nýbrž po svatém Wolfgangovi. Ten v 10. století žil u jezera poustevnickým životem a oblast je tak protkaná legendami a příběhy o tom, jak zázračně uzdravoval nemocné a vytvářel studánky s léčivou vodou. Za svatého byl prohlášen již v roce 1052 a od té doby je městečko St. Wolfgang významným poutním místem.

Prožijte pohodový den u vody
i s neposednými dětmi

Podél průzračně čistého jezera najdete spoustu veřejně přístupných travnatých pláží. Jedna z nejoblíbenějších se nachází západně od městečka Strobl a nese jméno Naturstrand Wasswiese. Oblíbené je i místo Liegewiese Gschwendt. Na své si u jezera přijdou i sportovní nadšenci a milovníci adrenalinu.

Wolfgangsee je rájem vodních sportů.
Co všechno můžete u vody zažít?

Půjčte si loďku a užijte si projížďku v soukromí. Na výběr máte z kajaků a kánoí, ale zapůjčit si můžete třeba i šlapadlo nebo vodní skútr.

Vyzkoušejte vodní lyže na vlastní pěst nebo se rovnou zapište do kurzů pro začátečníky i pokročilé.

Windsurfing a kitesurfing jsou poměrně náročné sporty, a tak je raději vyzkoušejte pod dohledem lektorů.

Wakeboard si oblíbí především milovníci rychlosti a vlnek, hodí se ale i pro děti.

Plachtění můžete vyzkoušet společně s instruktorem, který vás naučí potřebné základy. Můžete se také přihlásit do jednodenního kurzu pro začátečníky nebo do vícedenních kurzů určených pro pokročilé.

Potápění v jezeře je možné díky průzračně čisté vodě. V hloubce můžete vidět do vzdálenosti 12 metrů a potkat se s mníky, štikami a dalšími rybami.

Paddleboarding je poměrně bezpečný sport pro celou rodinu. Projeďte se na klidné jezerní hladině.

Tip:

Projeďte se po jezeře výletním parníkem

V létě vodní hladinu křižují lodě, které vozí výletníky z jedné strany jezera na druhou. Svezte se i vy unikátním zrekonstruovaným parníkem, který je pojmenovaný po císaři Františku Josefovi I., který si jezero oblíbil při své návštěvě v roce 1873. Z městečka St. Wolfgang se lodí můžete vydat třeba ke koupališti v malebném městečku St. Gilgen.

© Salzburg AG Tourismus

© Salzburg AG Tourismus

Vydejte se na kole nebo pěšky
po stezkách okolo jezera

Okolo jezera vede 27 kilometrů dlouhá trasa pro pěší. Díky tomu, že je jezero obklopené horami, je Wolfgangsee výchozím bodem spousty turistických tras pro pěší i cyklisty.

Stezka na kopec Plombergstein
vás zavede do kamenných soutěsek a Ďáblovy rokle. Cesta vás provede zhruba 3 kilometry nad městečkem St. Gilgen a nabídne vám nádhernou vyhlídku do daleké krajiny.

Cestami přes horské pastviny
můžete putovat od salaše k salaši, míjet pasoucí se stáda krav a perfektně si odpočinout v klidné přírodě.

Samotné jezero
je podle místních plné magie a zdrojem energie už od dob Keltů. Zeptejte se starousedlíků, kde se dají najít ta nejvíc energeticky nabitá místa

Zdatnější cyklisté
mohou na horských kolech zdolat třeba Postalm nebo Zwölferhorn. V městečkách u jezera si můžete půjčit také elektrokola a vyrazit na pohodovou projížďku bez námahy.

Tip:

Vychutnejte si místní lahůdky

Pokud si chcete pochutnat na lokálních specialitách, zamiřte do některého z tradičních hostinců. Objednejte si grilovanou rybu čerstvě vylovenou z jezera nebo ochutnejte voňavé sýry od místních mlékařů. Do tradiční salcburské kuchyně patří také halušky a noky, poctivé domácí polévky, pečené maso, řízky a další dobroty. Místní kavárníci jsou na své zákusky právem pyšní. Neochutnat tady moučníky, pralinky nebo klasický štrúdl by byl hřích.

Za památkami
do nedalekého Salcburku

Necelých 30 kilometrů od jezera se nachází město Salcburk, které byste při své dovolené v Rakousku rozhodně neměli vynechat. Na vrcholku Mönchsberg se tu nad městem hrdě tyčí středověká pevnost Hohensalzburg, která je největším zcela zachovaným hradem ve střední Evropě a pamatuje více než 900 let.

Pevnost nikdy nebyla dobyta a v současnosti se uvnitř nacházejí muzejní expozice, zbrojnice a původní nádherně zdobené knížecí komnaty. Mezi lákadla patří také magické divadlo s mechanickými figurkami. Pokud se vám nechce šlapat do kopce, nahoru vás vyveze i místní lanovka FestungsBahn.

Můžete si také provětrat hlavu procházkou mezi skalami po skrytých cestičkách. Cestou se vám otevřou nádherné výhledy na hory Tennengebirge, Göll a Watzmann. Dolů pak pro změnu můžete sjet lanovkou MönchsbergAufzug.

© Tourismus Salzburg GmbH

Tip:

Toulky městem pro rodiny s dětmi

Dalším salcburským unikátem je vodní muzeum, kde můžete zažít interaktivní prohlídku. Muzeum se příznačně nachází na hoře Mönchsberg, uvnitř které se nachází nádrž zásobující celé město pitnou vodou. V muzeu můžete prozkoumat nástroje či potrubí a další exponáty spojené s vodou.

© Salzburg AG Tourismus

Objevte Salcbursko a jezero Wolfgangsee
s průzračně čistou a teplou vodou. Užijte si dovolenou v Rakousku nedaleko českých hranic.

Chci si užít dovolenou