Jak blízko jste k vyhoření?

Zavřít
Cítíte se v práci často bezmocně?
Vyvede vás často z míry i maličkost?
Dělá vám problémy soustředit se na delší dobu?
Zapomínáte?
Necítíte chuť k jídlu nebo naopak jíte více než dříve?
Dělá vám problémy usnout nebo se v noci budíte?
Máte poslední dobou málo času pro své přátele nebo na koníčky?
Nebaví vás už vaše práce tolik, co před půl rokem?
Trávíte v práci delší čas než vaši kolegové?
Máte pocit, že váš pracovní výkon není v práci dostatečně oceňován?
Vyhodnotit

K vyhoření máte daleko

Vyhoření vám zatím příliš nehrozí, nezapomínejte však neustále balancovat mezi prací, rodinou a svými koníčky.

Dávejte si pozor

Jste na nejlepší cestě stát se vyhořelým. Nevěšte hlavu a zkuste si vzít dovolenou, více se věnovat své rodině, kamarádům a koníčkům nebo alespoň trávit víkendy v přírodě a bez stresu. Přestaňte myslet na práci a radujte se z maličkostí.

To může být vážné

Svěřte se svými pocity psychologovi nebo terapeutovi. Pokud to jen trochu jde, vezměte si dovolenou, vyrazte do přírody nebo si udělejte více času na své přátele a koníčky. Je vaše práce pro vás opravdu ta pravá?

Seznam Native ve spolupráci s HBO GO

Syndrom vyhoření: vyhořelý je každý pátý Čech

Neustálá únava, špatná nálada a pocit lhostejnosti. Nulové nadšení a dojem, že ačkoliv v práci trávíte delší dobu než kolegové, nic nestíháte. To je stav, kterému se říká syndrom vyhoření.

Nejčastěji potkává zdravotní sestry, lékaře, učitele a manažery. Ohrožení jsou ale všichni ti, kteří se hodně stresují, mají práce nad hlavu a nestíhají se věnovat svým přátelům ani zálibám.

Týká se všech bez ohledu na pohlaví nebo věk. Podle různých odhadů má intenzivní znaky vyhoření každý pátý Čech. Zvyšující se nároky v práci a neschopnost „odstřihnout“ se od práce jsou hlavními příčinami stoupání celosvětového počtu případů vyhoření. To v Česku na rozdíl od třetiny evropských zemí není uznávanou diagnózou, a proto neexistují data o tom, kolik lidí má s extrémním vyčerpáním zkušenosti. Francie nebo Portugalsko dokonce odškodňuje vyhořelé lidi stejně jako horníky, kteří mají kvůli práci dýchací obtíže.

Hlavními „spouštěči“ vyhoření jsou chronický stres a nadměrná pracovní zátěž. Častěji vyhoří také ti, jejichž práce vyžaduje velkou zodpovědnost a nasazení. Vyhořelí jsou v práci mnohem méně výkonní, což se například u lékařů projevuje tím, že věnují pacientům nižší pozornost, méně jim naslouchají a častěji chybují.

Čeští lékaři a vyhoření: Cítíte se být ohrožený syndromem vyhoření?

zdroj: Česká lékařská komora

Extrémně stresovaní jsou v Česku také učitelé, i ti jsou méně trpěliví a citliví na potřeby žáků, pokud jsou vyhořelí. „Vyhořením je ohrožena velká část učitelů a zcela chybí ucelený program prevence syndromu vyhoření. Pracovní podmínky pedagogů se stále zhoršují a nároky na ně rostou,“ říká Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory.

0 %

Každý pátý český učitel by potřeboval odbornou psychologickou či psychiatrickou péči. Polovina z učitelů v mateřských školách se považuje za ohrožené vyhořením.

zdroj: Výzkum EDUkační LABoratoře a Katedry psychologie Pedagogické fakulty UK, 2018

Ta v otevřeném dopise adresovaném české vládě upozorňuje na chybějící podporu učitelů a ztrátu prestiže profese, která je v některých zahraničních zemích vysoce ceněná. V řadě zemí mohou učitelé v rámci prevence vyhoření například čerpat rok placeného volna, kdy získávají inspiraci a dovzdělávají se v novinkách týkajících se jejich zaměření a trendů ve výuce. „Nezahrnujte učitele dalšími povinnostmi, které nejde zvládnout, nebo začnou ze školství odcházet v mnohem větším počtu, než tomu bylo doposud. Bez spokojených učitelů nebudou spokojení žáci ani rodiče,“ stojí v dopise.

Zdena Studenková jako zpěvačka Lucia v seriálu Terapie

Terapie tmou

Nechat se na pár dnů nebo týdnů zavřít do tmy je v Česku stále oblíbenější. Terapie tmou zájemcům nabízí zklidnění, odpočinek a možnost popasovat se se svými aktuálními nebo i dávno potlačenými vnitřními konflikty, strachy nebo traumaty. „Je to taková dieta pro lidskou mysl,“ dodává psycholog Marek Malůš z Katedry psychologie Ostravské univerzity.

Více +

Ačkoliv o fyzické zdraví se staráme, mentální pohoda je pořád opomíjená. Deprese a úzkostné poruchy budou přitom podle Světové zdravotnické organizace v budoucnu druhou nejčastější příčinou smrti.

Karel Roden jako terapeut Marek Pošta v seriálu Terapie

Stejně tak jako lidé dlouho k vyhoření směřují, i léčba je dlouhodobá a závisí na síle projevů. Někomu může stačit delší dovolená, někdo se z vyhoření „dostává“ i několik let. Někteří se dokážou vrátit do stejné práce, jiní musí zaměstnavatele změnit. Zatímco vážnější vyhoření se neobejde bez pomoci psychologa nebo terapeuta a někdy i antidepresiv, v mnoha případech stačí jen volnější režim, dostatek odpočinku, pravidelný pohyb a věnování se svým zálibám. Podobně zní také recept na to, jak se vyhoření vyhnout.

Zdravý člověk může být jen ten, který se stará jak o svoje fyzické, tak mentální zdraví. Terapeutické a psychologické poradny jsou plné přepracovaných a dlouhodobě stresovaných lidí. V Česku podle odhadů chybí 800 psychiatrů a na pomoc čekají i lidé s vážnými duševními problémy dlouhé měsíce. Světová zdravotnická organizace doporučuje minimální počet 26 psychologů na 100 tisíc obyvatel, v Česku je jich pouhých 8. Množství pacientů s duševními problémy roste, zatímco počet odborníků zůstává téměř stejný.

Duševní problémy naštěstí přestávají být tabu, lidé se tolik nebojí o nich mluvit a řešit je. K tomu dopomáhají i seriály a filmy, ve kterých figurují postavy v obtížných životních situacích. Různým typům traumat se věnuje například seriál Terapie z dílny HBO, který podle tvůrců může mít na diváky terapeutické účinky.

Více zde