Seznam Native ve spolupráci s

Vysočina Cíl výletů pro děti i dospělé

Rozmanitý kraj ve středu země se rozkládá na kopcích Českomoravské vrchoviny a nabízí spoustu zajímavých míst pro rodinné výlety. Ať už patříte mezi milovníky hradů a zámků, tajemných příběhů, anebo dlouhých procházek v klidné přírodě, na Vysočině si jistě najdete to pravé.

Vypravte se letos za pohádkovými postavami na Třebíčsko nebo na hrady v oblasti Havlíčkobrodska, kde se natáčely nejznámější české pohádky. Užijte si výlety do neznámých míst a soutěžte o víkendový pobyt na Vysočině a další ceny.

Vyberte si region a začněte objevovat Vysočinu

Víte, kde se nachází takzvaný Národní památník odposlechu? Vyfoťte se u jednoho z místních skalních reliéfů a zapojte se do

Víte, jaké zvíře má jihlavská ZOO ve svém logu? Nasdílejte s námi fotku u jeho výběhu a zapojte se do

Víte, jaká tradice čeká na návštěvníky vyhlídkové věže kostela sv. Bartoloměje? Vyfoťte se s touto raritou na vrcholu věže a zapojte se do

Víte, kde najdete pozoruhodný skalní útvar Vztyčený prst? Vyfoťte se u něj a zapojte se do

Jaká stavba tohoto regionu má půdorys hvězdy ve hvězdě? Vyfoťte se při její návštěvě a zapojte se do

Soutěže o víkendový pobyt!

1. Vyfoťte se.

2. Máte připravené soutěžní fotografie? Sdílejte je do 31. července v příspěvku na svém Instagramu. Nezapomeňte přidat hashtag #soutezimsvysocinou a označit profil @vysocinaregion. Fotky můžete poslat také v soukromé zprávě přímo na Facebook Vysočina Tourism (@vysocinaregion).

Více informací o soutěži a cenách se dozvíte v závěru stránky.

Havlíčkobrodsko

Poznejte svět zvířat v záchranné stanici

Cílem výletů malých i velkých milovníků zvířat je na Vysočině záchranná stanice v malé vesničce Pavlov. Areál s rybníkem, výběhy, mokřady s voliérami najdete jen několik kilometrů od Ledče nad Sázavou. Je domovem pro poraněná či opuštěná mláďata, nejčastěji ptáky, ale i ježky nebo lišky.

Zdejší chovatelé se starají také o několik vyder, na které se místní záchranná stanice specializuje. „Naším cílem je každé zvíře vrátit do volné přírody. Bohužel ne vždy je to možné, a tak se z některých zvířat stávají stálí obyvatelé,“ říká ředitel záchranné stanice Zbyšek Karafiát. Odborníci návštěvníkům vysvětlují, jaké zvířecí druhy jsou u nás ohrožené a jak je chránit. Popisují ale i to, jak se chovat k nalezeným zraněným zvířatům v přírodě.

Z pavlovské záchranné stanice pochází známý Vydrýsek, kterému byl věnován večerníčkový seriál.

Ledeč nad Sázavou je městečko s téměř 900 lety historie. Má také hrad ze 13. století, který se tyčí nad břehem řeky Sázavy a patří k těm nejzachovanějším hradům v Čechách. Natáčela se tu pohádka Anděl Páně 2 a v současnosti je v jeho prostorech k vidění nová expozice Sklářství na Vysočině, jejíž součástí je replika sklářské pece. Starší děti si tu užijí i muzeum Jaroslava Foglara, mladší zase expozici plyšových medvídků. Pokud chcete zažít dobrodružnou plavbu lodí po řece Sázavě a sjíždění peřejí, můžete se zastavit v nedaleké přírodní rezervaci Stvořidla, kde vám půjčí dětská plavidla, kánoe, rafty a potřebné vybavení. Navštívit tu můžete i skautskou Sluneční zátoku, kde žili hoši od Bobří řeky.

Další tipy pro rodinné výlety u Havlíčkova Brodu

Jihlavsko

Objevte příběh tajemného hradu v lesích

V romantické krajině Javořických vrchů se na skalnatém vrchu tyčí hrad Roštejn. V nových interaktivních expozicích můžete poznat tajemství nočního lesa a setkat se s jelenem či netopýrem nebo prozkoumat mraveniště. Nechte si vyprávět příběh hradu v lesích a zažijte hostinu v hodovní síni.

Pokud chcete načerpat energii, vypravte se do geoparku, který hrad Roštejn obklopuje. Jedná se o oblast v okolí Jihlavy, kde se nachází několik zřícenin, skal, lomů a dalších zajímavých míst. Srdcem geoparku je Míchova skála, kterou tvoří dvě vysoké skalní věže. Z jejich vrcholků se můžete rozhlédnout do daleké krajiny.

Další tipy pro rodinné výlety u Jihlavy

Pelhřimovsko

Vydejte se na dobrodružný výlet úzkokolejkou

V celé zemi se nacházejí jen tři úzkorozchodné železniční tratě s pravidelným provozem, a tak není divu, že je ta vedoucí z Jindřichova Hradce do Obrataně oblíbenou mezi turisty. Je v provozu už od roku 1906 a rozchod kolejnic je pouhých 76 centimetrů. Vypravte se i vy na romantickou cestu hlubokými lesy a kolem opuštěných zemědělských usedlostí.

Když budete mít v létě štěstí, bude vaším doprovodem historická parní lokomotiva.

Další tipy pro rodinné výlety u Pelhřimova

Třebíčsko

Navštivte lesní pohádkovou říši pro nejmenší

Jedenáct zastavení na pouhých čtyřech kilometrech a v cíli zasloužená odměna. To na vás čeká na stezce nedaleko Panenské u Jemnice na Třebíčsku. Tady se můžete spolu s dětmi vydat po pohádkové cestě, kde na vás budou čekat pohádkové bytosti a malá dobrodružství. Procházka vám zabere dvě hodiny a je přístupná i pro kočárky. Když najdete všech jedenáct zastávek a splníte všechny úkoly, získáte drobnou odměnu. Nově se můžete vydat také po Hastrmanově ekologické stezce, která vede poblíž pohádkové stezky, zahrnuje devět zastavení a zvládnete ji ujít za půl hodiny.

V letních měsících si nenechte ujít příležitost svlažit se v nedalekém přírodním koupališti Jemnice. Snaží se o zachování biologické rovnováhy ve vodě a k čištění vody využívá rostliny a mikroorganismy. Nejsou tak potřeba dezinfekční ani chemické prostředky, které by mohly dráždit dětskou pokožku nebo alergiky.

Užijte si pohodový den u vody!

Další tipy pro rodinné výlety u Třebíče

Žďársko

Užijte si rodinný výlet do zámku a kláštera

Město Žďár nad Sázavou má dlouhou historii. Dokladem toho je i velký komplex se zámkem a s bývalým klášterem, kde se dnes kloubí moderní, multimediální expozice s gotikou a barokem. Zažijte i vy prohlídku, která vám ukáže atmosféru místního života v minulosti a krásy nedalekých Žďárských vrchů. Jedná se o nejkreativnější muzeum ve střední Evropě, odkud si odnesete spoustu zážitků. Expozice vás rychle vtáhne do děje. V suterénu Domu kultury můžete navštívit modelové kolejiště, které se rozprostírá na 55 metrech čtverečních a zahrnuje osm nádraží s 600 metry kolejí a 180 výhybkami.

Mezi lesy Žďárských vrchů se nachází rekreační areál Pilák. Kromě koupání v místní nádrži tu můžete zdolat překážky v lanovém parku, zahrát si plážový volejbal nebo discgolf. Menší děti ocení prolézačky, kolotoč a pískoviště, ty starší zase minigolf a stolní tenis. V areálu naleznete občerstvení i cyklostezku, která vede kolem nádrže.

Další tipy pro rodinné výlety u Žďáru nad Sázavou

Vydejte se letos na výlety po rozmanité a krásné Vysočině. Objevte příběhy historických měst a hradů nebo se vypravte načerpat sílu do klidné přírody.

Chci se vydat na cestu

Soutěž s Vysočina Tourism

Soutěžte s Vysočina Tourism o 3 rodinné víkendové pobyty a další ceny.

1. Cestujte po Vysočině a foťte se na zajímavých místech.

2. Máte připravené soutěžní fotografie? Sdílejte je do 31. července v příspěvku na svém Instagramu. Nezapomeňte přidat hashtag #soutezimsvysocinou a označit profil @vysocinaregion. Fotky můžete poslat také v soukromé zprávě přímo na Facebook Vysočina Tourism (@vysocinaregion).

Pozor! Soutěžní příspěvek či zpráva musí obsahovat všechny fotografie, kterými se do slosování o ceny zapojujete. Na jednu otázku odpovídejte jednou fotografií, maximální sdílený počet fotek je tedy 5.

1. místo

3 rodinné víkendové pobyty na Vysočině (2+2)

podmínka: 5 fotografií do soutěže z 5 různých míst

2. místo

10 deskových her Vysočina

podmínka: 3 fotografie do soutěže ze 3 různých míst

3. místo

50 igráčků

podmínka: 1 fotografie do soutěže z jednoho místa

Chci vědět víc

Vyfoťte se při cestování po Vysočině a sdílejte fotky na IG nebo FB:

Soutěžní otázky

Havlíčkobrodsko

Víte, kde se nachází takzvaný Národní památník odposlechu?

Vyfoťte se u jednoho z místních skalních reliéfů a zapojte se do soutěže o víkendový pobyt!

Jihlavsko

Víte, jaké zvíře má jihlavská zoo ve svém logu?

Nasdílejte s námi fotku u jeho výběhu a zapojte se do soutěže o víkendový pobyt!

Pelhřimovsko

Víte, jaká tradice čeká na návštěvníky vyhlídkové věže kostela sv. Bartoloměje?

Vyfoťte se s touto raritou na vrcholu věže a zapojte se do soutěže o víkendový pobyt!

Třebíčsko

Víte, kde najdete pozoruhodný skalní útvar Vztyčený prst?

Vyfoťte se u něj a zapojte se do soutěže o víkendový pobyt!

Ždársko

Jaká stavba tohoto regionu má půdorys hvězdy ve hvězdě?

Vyfoťte se při její návštěvě a zapojte se do soutěže o víkendový pobyt!

Pravidla soutěže